Τεράστιος ο Παναθηναϊκός μέσα στην Ολλανδία, πήρε σπουδαίο «διπλό» πρόκρισης!

Μπορεί η Όριον να προηγήθηκε με 1-0, αλλά αυτή η ομαδάρα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου είναι εκπληκτική και με τεράστια ανατροπή, πήρε τη νίκη (1-3) και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Challenge Cup.

Φουλάρει για τετράδα ο Παναθηναϊκός και στο βάθος ντέρμπι «αιωνίων». Οι «πράσινοι» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου με υψηλού επιπέδου βόλεϊ έκαναν την ανατροπή κόντρα στην μαχητική Όριον και θέλουν απλή νίκη στη ρεβάνς για να σφραγίσουν την πρόκριση.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 9-8. Ο Παναθηναϊκός σε εκείνο το σημείο με σερί προηγήθηκε με 9-11, αλλά η ισοφάριση από τους Ολλανδούς δεν άργησε να έρθει (11-11). Για δεύτερη φορά στο σετ το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 13-15, διαφορά την οποία συντήρησε μέχρι την τελική ευθεία του σετ (18-20).

Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς
Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς 110 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Όριον ωστόσο αντεπιτέθηκε προσπέρασε με 22-21 και στις λεπτομέρειες πήρε το σετ με 27-25, κάνοντας το 1-0, σε ένα σετ όπου ο Παναθηναϊκός είχε κακό σερβίς, προσφέροντας 12 άκοπους πόντους στους γηπεδούχους.

Το δεύτερο σετ είχε παρόμοια εικόνα με το πρώτο, με τον Μπρέντεν Σάντερ να κάνει το ντεμπούτο του με τα πράσινα. Ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά πήρε νωρίτερα διαφορά δύο πόντων (2-4), την οποία αύξησε σε 7-10.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου είχαν καλύτερη απόδοση και αυτό τους έβαλε μπροστά με +5 (12-17), ενώ τους έβαλε στην τελική ευθεία του σετ με προβάδισμα τριών πόντων (17-20). Η Όριον ανεξάρτητα από το σκορ συνέχισε να παλεύει μειώνοντας μετά από ώρα και πάλι στο -2 (20-22), αλλά οι «πράσινοι» είχαν την ουσία στο δεύτερο και με 23-25, επικράτησαν, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το τρίτο σετ είχε μόνο έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός. Το «τριφύλλι» προηγήθηκε 3-8 και έκανε ακόμα πιο εύκολα τα πράγματα φτάνοντας στο 7-14. Η Όριον μετρούσε πολλά λάθη και οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένοι.

Με πρωταγωνιστή τον Ερνάντες διαμόρφωσαν το σκορ στο 13-21 και παρά την χαλάρωσή τους στους επόμενους πόντους κατέκτησαν το τρίτο σετ με 21-25, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στα σετ με 1-2.

Ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που πήρε πρώτη κεφάλι στο τέταρτο σετ (2-4), αλλά γρήγορα η Όριον πέρασε μπροστά με 7-6, ενώ αργότερα έφτασε και στο +3 (9-6). Οι «πράσινοι» αντεπιτέθηκαν κατεβάζοντας τη διαφορά στον πόντο (11-10) και ολοκλήρωσαν την αντεπίθεση προσπερνώντας στο σκορ στα μέσα του σετ με 14-16.

Οι Ολλανδοί ισοφάρισαν σε 16-16 και από εκείνο το σημείο και έπειτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να πηγαίνει πότε στη μία και πότε στην άλλη. Εν τέλει ο Παναθηναϊκός με 22-25 πήρε και το τέταρτο σετ και μαζί τη νίκη με 1-3.

Τα σετ: 27-25, 23-25, 21-25, 22-25.

ΟΡΙΟΝ (Ντιρκ Σπάριντανς): Βόρτελμποερ 9 (6/9 επ., 3 μπλοκ), Χελντ, Καϊσλασάλο 24 (20/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λέμος 8 (8/19 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Γουάιτ 12 (10/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 30% άριστες), Ντίφενμπαχ 2 (2/3 επ.) / Μπλίκερ (λ, 71% υπ. – 46% άριστες), Βαν Ντε Χαμ 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Κλούσκεϊ 2 (2 άσσοι), Ζούντγκεστ, Βίκστρα.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 9 (8/21 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 16% άριστες), Πετρέας 10 (5/11 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γιάκομπσεν 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 6 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 19% άριστες), Ερνάντεζ 22 (19/32 επ., 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 62% υπ. – 38% άριστες), Σάντερ (0/3 επ.), Μπάσης, Κωστόπουλος.