Πρώτο σημαντικό βήμα για τον τελικό του Λιγκ Καπ ο Παναθηναϊκός!

Ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο βήμα πρόκρισης για τον τελικό του Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», αφού επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μίλωνα στο Μαρούσι και πλέον χρειάζεται δύο σετ για να «σφραγίσει» το εισιτήριο του τελικού.

Με το ένα πόδι στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» είναι ο Παναθηναϊκός, καθώς οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-0 σετ του Μίλωνα στον πρώτο ημιτελικό και πλέον βρίσκονται μία ανάσα πριν τη διεκδίκηση του δεύτερου τίτλου τους, μετά την κατάκτηση του Super Cup, πριν από λίγες ημέρες.

Οι «πράσινοι» που βρίσκονται σε καλή κατάσταση και με αλάνθαστη την υποδοχή τους και τους Κοβάρ, Γιάκομπσεν σε πολύ καλή μέρα οδήγησαν σε αδιέξοδα τον Μίλωνα και επικράτησαν δίκαια. Η ρεβάνς είναι το Σάββατο (21/1, 20:00) στη Νέα Σμύρνη.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε από νωρίς προβάδισμα δύο πόντων (5-3), το οποίο διατήρησε μέχρι τα μέσα του σετ, όταν ο Μίλων ισοφάρισε σε 11-11. Στο σερί των φιλοξενούμενων, όμως, απάντησαν οι «πράσινοι» και με καλό μπλοκ ανέκτησαν το προβάδισμα των δύο πόντων (13-11), το οποίο στη συνέχεια διεύρυναν (17-13). Το «τριφύλλι» κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-20.

Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς
Για τη νίκη που θα στείλει τους τελικούς σε 5ο ματς 120 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, περνώντας μπροστά με δύο πόντους (3-5). Ωστόσο, οι Νεοσμυρνιώτες δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα τους, καθώς οι «πράσινοι» με ένα μεγάλο επιθετικό σερί πήραν προβάδισμα οχτώ πόντων (17-9). Ο ΠΑΟ έφτασε στο +7 (20-13) και κατέκτησε κι αυτό το σετ με 25-20 για το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ (4-7) αλλά μετά την ισοφάριση (14-14) πέρασαν μπροστά και «έχτισαν» ένα +2 (20-18) σε κρίσιμο σημείο. Ο Μίλωνας το πάλεψε αλλά οι «πράσινοι» άντεξαν στην πίεση του αντιπάλου και «τέλειωσαν» το σετ με 25-22 για το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-20, 25-20, 25-22.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ, 83% υπ. – 39% άριστες), Πετρέας 5 (2/5 επ., 3 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (2/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 5 (3/7 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 10 (7/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 58% υπ. – 33% άριστες), Ερνάντεζ 16 (14/22 επ., 2 άσσοι) / Ζήσης (λ, 80% υπ. – 50% άριστες), Μπάσης, Μάρκου.

Α.Ο.Ν.Σ. ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 7 (7/10 επ.), Ανδρεάδης 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 9 (9/18 επ.), Μολίνα 10 (8/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 14% άριστες), Εφραιμίδης 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ), 67% υπ. – 25% άριστες), Χερ / Χανδρινός (λ, 33% υπ. – 5% άριστες), Δημητούλης, Νανόπουλος.