Με σούπερ Χριστινάκη πήρε και τη Λευκάδα ο Παναθηναϊκός!

Καταιγιστικός ήταν ο Παναθηναϊκός ενάντια στη Νίκη Λευκάδας επικρατώντας με το εντυπωσιακό 99-64 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Οι «πράσινες» είχαν σε πολύ μεγάλη ημέρα την Ελεάννα Χριστινάκη που με 22 πόντους σε 18:30 λεπτά συμμετοχής άνοιξε το δρόμο για τη νίκη.

Από κοντά και οι Έμιλυ Πότερ (13π), Τσάστιτι Ριντ (12π), Αρίκα Κάρτερ (11π), Κατερίνα Σωτηρίου (11π), ενώ διψήφια με 10 πόντους ήταν και η Διονυσία Αλεξανδρή.

Μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ματς με 8-6, ύστερα από 2:30 λεπτά στην πρώτη περίοδο. Σταδιακά οι «πράσινες» έχτιζαν μία διαφορά ασφαλείας (12-6 στο 4’), την οποία στα μέσα της περιόδου πήγαν για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (18-8 στο 5’). Το «τριφύλλι» στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου συνέχισε σε υψηλά στάνταρ απόδοσης παίρνοντας διαφορά +15 (33-18) με τη λήξη του.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.964 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός πήγε στο +20 (38-18 στο 12’), βάζοντας από πολύ νωρίς τις βάσεις για τη νίκη. Η Ελένη Καπογιάννη είχε ήδη ξεκινήσει να ανοίγει το ροτέισιον και να μοιράζει το χρόνο σε όλες τις παίκτριες που είχε στη διάθεσή της. Στο 14’ το σκορ είχε διαμορφωθεί στο 45-18, για να μειώσει σε 45-26 η νησιωτική ομάδα στο 17’. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +19 (53-34).

Το επιθετικό κρεσέντο του «τριφυλλιού» συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο. Για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στο +30 (74-44) στο 26’, ενώ το 80-52 συνόδευσε τις δύο ομάδες στους πάγκους τους στο τέλος της περιόδου.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δύο προπονητές δοκίμασαν σχήματα, χρησιμοποίησαν όλες τις παίκτριες που είχαν διαθέσιμες (εκτός από την Κατερίνα Γεωργάκη για τη Νίκη), με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με το εμφατικό 99-64.

Δεκάλεπτα: 33-18, 53-34, 80-52, 99-64

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Κωτούλα 6(2), Παυλοπούλου 2, Πότερ 13, Σωτηρίου 11(1), Αλεξανδρή 10, Παλάσκα 2, Χριστινάκη 22(4), Φελούρη 3(1), Κάρτερ 11(3), Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Χαιριστανίδου 2.

Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 9(2), Οκόνορ 6, Αναστασοπούλου 10, Δανδουλάκη 9, Αξιοπούλου, Φουράκη 5, Στακ 13, Κάρεϊ 12.