Ερασιτέχνης

“Χρυσή” πρόκριση και τώρα ο Ολυμπιακός!

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το χρυσό σετ για να πάρει την πρόκριση για την τετράδα του Challenge Cup, παρά τις δυσκολίες που του έβαλε η Όριον. Επόμενος αντίπαλος ο Ολυμπιακός.

Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε το χρυσό σετ για να πάρει την πρόκριση για την τετράδα του Challenge Cup, παρά τις δυσκολίες που του έβαλε η Όριον. Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά ο Ολυμπιακός.

Οι Ολλανδοί παρουσιάστηκαν διαβασμένοι, ο Παναθηναϊκός νευρικός, με το ματς να κρίνεται στο χρυσό σετ, παρά το 3-0 της Όριον.

Η Όριον ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ, παίρνοντας από νωρίς μία μικρή διαφορά δύο πόντων (1-3 και 6-8), την οποία διατήρησε στη συνέχεια (14-16).

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.169 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με σερί ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 16-16, αλλά οι Ολλανδοί απάντησαν και προσπέρασαν εκ νέου με 17-20, έπειτα από λάθος επίθεση του Σάντερ. Οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να καλύψουν τη διαφορά και με 22-25, το πρώτο σετ πήγε στην Όριον.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και προηγήθηκε με 6-2 εκμεταλλευόμενος και κάποια λάθη των φιλοξενούμενων.

Τα λάθη εμφανίστηκαν και στην πλευρά του «τριφυλλιού» με αποτέλεσμα η Όριον να ισοφαρίσει σε 6-6, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και με κορυφαίο τον Ερνάντεζ μεγάλωσαν και πάλι τη διαφορά (12-7), έπειτα από άσσο του Κουβανού.

Οι Ολλανδοί δεν κατέθεσαν τα όπλα και αυξάνοντας την πίεση από το σερβίς σημαδεύοντας τον Σάντερ, μείωσαν εκ νέου σε 14-13 και στη συνέχεια ισοφάρισαν (15-15), αναγκάζοντας το Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ ισόπαλες (20-20), όμως με άσσο του Βάικστρα η Όριον προσπέρασε με 21-23.

Ένα λάθος των Ολλανδών έφερε και πάλι το ματς στα ίσια (23-23), αλλά δύο λάθη από σερβίς του Κόβαρ στο φιλέ και στη συνέχεια κακή υποδοχή του Φράγκου «έγραψαν» το 23-25 και το 0-2 για την Όριον.

Η Όριον έχοντας την ψυχολογία στα ύψη προηγήθηκε με 2-6 στο τρίτο σετ, το οποίο στη συνέχεια έγινε 5-10, αφού οι Ολλανδοί έπαιζαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση στην επίθεση.

Με άσσο του Καϊσλάσαλο διαμορφώθηκε το 5-12, διαφορά την οποία διατήρησαν με άνεση οι Ολλανδοί (11-17).

Το 13-20 έδινε τεράστιο προβάδισμα στην Όριον και παράλληλα την ευκαιρία στην Ολλανδική ομάδα να οδηγήσει τον αγώνα και την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Έτσι και έγινε αφού ο Παναθηναϊκός απώλεσε και το τρίτο σετ με 20-25, έχασε τον αγώνα με 0-3 σετ, αλλά σε συνδυασμό με τη νίκη του με 1-3 σετ στο πρώτο ματς είχε την ευκαιρία να πάρει την πρόκριση αν επικρατούσε σε «χρυσό» σετ των 15 πόντων.

Στο «χρυσό» σετ το μπλοκ και η επίθεση του Παναθηναϊκού λειτούργησαν καλύτερα και αυτό έβαλε σε θέση οδηγού του «τριφύλλι» με 5-2.

Η Όριον πήρε τάιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν αποφασισμένος και με τρομερό μπλοκ του Γιάκομπσεν διαμορφώθηκε το 9-4.

Οι Ολλανδοί έδειχναν να λυγίζουν από την κούραση που είχε φέρει η υπερπροσπάθεια στα τρία προηγούμενα σετ και με σχετική… άνεση ο Παναθηναϊκός έκλεισε την κυριαρχία του στο «χρυσό» σετ επικρατώντας με 15-12 και παίρνοντας την πρόκριση στους διπλούς ημιτελικούς του θεσμού.

Διακύμανση: 1ο σετ: 6-8, 14-16, 18-21, 22-25 2ο σετ: 8-6, 15-16, 20-21, 23-25 3ο σετ: 5-8, 10-16, 15-21, 20-25 Χρυσό σετ: 5-2, 10-4, 12-6, 15-12

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και της Οριόν προήλθαν από 7 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 23-25, 20-25), Χρυσό σετ: 15-12 σε 89′

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 15 (13/18 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 35% άριστες), Σάντερ 6 (6/9 επ., 40% υπ. – 0% άριστες), Πετρέας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (3/6 επ.), Ρανγκέλ 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 15 (12/21 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 68% υπ. – 14% άριστες), Μπάσης 2 (1/1 επ., 1 άσσος), Φράγκος 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 8% άριστες).

Οριόν (Γιοχάνα Βαν Χίντουμ): Βαν Ντερ Χαμ 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Βόρτελμποερ 10 (6/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Κλάσκι 2 (2 άσσοι), Καϊσλασάλο 17 (16/29 επ., 1 άσσος), Βόικστρα 19 (17/24 επ., 2 άσσοι, 31% υπ. – 19% άριστες), Φελιτσίσιμο 13 (11/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 25% άριστες) / Μπλίκερ (λ, 42% υπ. – 5% άριστες), Χελντ, Ζούντγκεστ 2 (2/2 επ.)