Είχε την ουσία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Λαμίας με 3-1 σετ σε ένα ματς με αρκετές αλλαγές και δοκιμές και σίγουρα αυτό που μετράει είναι οι βαθμοί.

Αν και οι «πράσινες» δεν έπιασαν πολύ υψηλά στάνταρ απόδοσης εντούτοις όταν έπρεπε είχαν τις λύσεις και τις απαντήσεις και πήραν το τρίποντο.

Ο κόουτς του Παναθηναϊκού Γιάννης Καλμαζίδης έδωσε πολύ χρόνο συμμετοχής σε αθλήτριες που δεν αγωνίζονται συχνά και οι οποίες ανταπεξήλθαν.

Από το πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με αρκετές αθλήτριες που δεν έχουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και αγωνίστηκε με τις Νικολογιάννη, Μερκούρη, Πολίτη, Βασιλαντωνάκη αλλά και την Παλάσιος.

Βράζουν με τη διαιτησία του πρώτου τελικού στον Παναθηναϊκό: «Ο… νόμος του ΣΕΦ είναι διαχρονικός – Σταματήστε να σφυράτε… κλέφτικα » 743 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι «πράσινες» δεν άφησαν το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης και πήραν ξεκάθαρο προβάδισμα με 11-4 καιτελικά κατακτήθηκε το σετ με 25-11.

Στο δεύτερο σετ  οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν και μπήκαν μπροστά με 0-4 και το «τριφύλλι» ανέτρεψε το σκορ στο 7-6. Ωστόσο η Λαμία έμεινε στο ματς και μάλιστα πήρε προβάδισμα με 18-20 παρόλα αυτά με τρία τελειώματα  της Νικολογιάννη ο ΠΑΟ πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με 24-22 και το τελείωσε η Κρος με 25-22.

Αναφορικά με το τρίτο σετ η Λαμία είχε και πάλι προβάιδσμα με 5-9 και 10-13 και το πήγε στο 13-19 και μάλιστα κατάφερε να το πάρει με 19-25. Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός ναι μεν το κατέκτησε αλλά με δυσκολία με 25-22 και σίγουρα αυτό που μετράει είναι οι τρεις βαθμοί.

Διαιτητές: Μαύρος, Μαρκάτης, Παρατηρητής: Παγκοζίδης, Επόπτες: Παυλάκης, Τομαράς, Γραμματεία: Ψάρρα. Διακύμανση: 1ο σετ: 8-3, 16-5, 21-8, 25-11 2ο σετ: 8-7, 16-14, 20-21, 25-22 3ο σετ: 2-8, 11-16, 16-21, 19-25 4ο σετ: 8-2, 16-12, 21-19, 25-22 *Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 5 άσσους, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Τα σετ: 3-1 (25-11, 25-22, 19-25, 25-22) σε 100′ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 4 (3/6 επ., 1 άσσος, 60% υπ. – 60% άριστες), Ανθούλη 11 (9/23 επ., 2 μπλοκ), Μετάξα 8 (5/16 επ., 3 μπλοκ), Κρος 9 (3/8 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μερκούρη 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 16 (16/40 επ., 59% υπ. – 31% άριστες) / Πολίτη (λ, 61% υπ. – 28% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Βασιλαντωνάκη 3 (2/12 επ., 1 άσσος), Παλάσιος 14 (12/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 61% υπ. – 28% άριστες), Παπαφωτίου.

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Ρωσσιάδου 9 (6/16 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μέμπους 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Κουτρουμπή 6 (4/24 επ., 2 μπλοκ), Λίβινγκστον 21 (18/65 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 56% υπ. – 28% άριστες), Μητακίδου 10 (4/12 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Σουλιώτη 2 (2/16 επ.) / Γεωργιάδου (λ, 59% υπ. – 20% άριστες), Κτιστάκη, Τσιριμόκου.

Καλμαζίδης «Ήταν μια ευκαιρία για εμάς το σημερινό ματς και βγάλαμε αρκετά χρήσιμα συμπεράσματα. Η παρουσία πολλών αθλητριών μας σε πολλές θέσεις δεν είναι πονοκέφαλος αλλά μας δίνει πολλές εναλλακτικές.

Έχουμε την ευκαιρία να καταφέρουμε ένα καλύτερο πλασάρισμα στο πρωτάθλημα τις επόμενες αγωνιστικές και αυτό θα διεκδικήσουμε. Από κει και πέρα βέβαια το πρωτάθλημα κρίνεται στα πλέι οφ και εκεί θα πρέπει να βρισκόμαστε σε πλήρη ετοιμότητα»

Μερκούρη «Για εμάς το σημερινό παιχνίδι ήταν ένα καλό τεστ και μια ευκαιρία να βγάλουμε χρήσιμα συμπεράσματα αλλά και να μάθουμε από κάποια λάθη μας και να γίνουμε καλύτερες. Στο τέλος πήραμε αυτό που θέλαμε που ήταν το τρίποντο. Η νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό ήταν σημαντική και μας έδωσε αυτοπεποίθηση αλλά πλέον κοιτάμε τους επόμενους αγώνες».

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την έναρξη του ματς τιμήθηκε ως MVP της περασμένης αγωνιστικής η Αθηνά Παπαφωτίου και το βραβείο της το παρέδωσε η Πέννυ Ρόγκα.