Πράσινο πάρτι μέσα στο Ρέντη με ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Κόβαρ!

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε Ερνάντεζ, αλλά είχε έναν εξαιρετικό Κόβαρ και με μεγαλειώδη εμφάνιση νίκησε 3-1 σε τον Ολυμπιακό μέσα στο Ρέντη στον πρώτο ημιτελικό του Challenge Cup βόλεϊ ανδρών.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε χωρίς τον Ερνάντεζ στο μεγάλο ντέρμπι στο κλειστό του Ρέντη. Το ματς, αρχικά, πήγαινε πόντο – πόντο για το 9-9 με τις δυο ομάδες να μην μπορούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, παρά το γρήγορο τέμπο. Οι πράσινοι με μπλοκ του Ρανγκέλ πέρασαν μπροστά με 11-10. Έπειτα από παράβαση του Τράβιτσα το τριφύλλι έκανε το 11-13. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 14-14. Ο Φράγκος με εντυπωσιακό πόντο έκανε το 15-16 και με καλό σερβίς ο Πετρέας, χάλασε την υποδοχή και διαμόρφωσε το 15-17. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά σε 17-17.

Από άσχημη υποδοχή οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα 18-17 και ο Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 18-18, αλλά ο Κόβαρ βρήκε φιλέ για το 19-18. Ο Ολυμπιακός έκανε το 20-18. Οι πράσινοι μείωσαν στον πόντο και έψαχναν ένα καλό μομέντουμ. Το πράσινο μπλοκ έσπασε για το 21-19.  Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 22-19 και πήραν μεγάλο προβάδισμα για το σετ εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Παναθηναϊκού.  Ο Ολυμπιακός με μπλοκ έκανε το 23-19. Οι πράσινοι είχαν μπλοκαριστεί τελείως και το σκορ έγινε 24-19. Ο Παναθηναϊκός έβαλε τέλος στο σερί του Ολυμπιακού για το 24-20. Με νέο πόντο από τον Πετρέα το σκορ έγινε 24-21. Το σετ πήγε στον Ολυμπιακό με σκορ 25-21.

Οριστικό για… Βοτανικό!
Οριστικό για… Βοτανικό! 2.233 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το δεύτερο σετ άρχισε με πόντο για τον Παναθηναϊκό από τον Κόβαρ. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με διπλό μπλοκ. Αμέσως έγινε το 1-2, από λάθος στο ερυθρόλευκο σερβίς. Οι πράσινοι έκαναν το 1-3. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 3-3. Ο Παναθηναϊκός συνέχιζε τα λάθη με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει ξανά προβάδισμα με 14-11. Οι πράσινοι μείωσαν σε 14-13. Ο Ολυμπιακός έκανε το 15-13. Οι πράσινοι είχαν πρόβλημα στο μπλοκ και το σκορ έγινα 16-14. Ο Πετρέας με πρώτο χρόνο έκανε το 16-15. Ο Σάντερ με άσο ισοφάρισε σε 16-16. Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά για το 16-17. Οι πράσινοι παρουσιάστηκαν πιο δυνατοί στη συνέχεια και έκαναν το 19-23. Ο Παναθηναϊκός πήρε το δεύτερο σετ με σκορ 21-25.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε το τρίτο σετ με πόντο για το 0-1 με τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει έπειτα από μπλοκ άουτ. Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα στο σκορ για το 3-1. Ο Φράγκος μείωσε σε 3-2 με τον Φράγκο. Ο Κόβαρ με άσο ισοφάρισε σε 3-3. Ο Ολυμπιακός έκανε το 4-3 έπειτα από άστοχο καρφί του Σάντερ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν γρήγορα το 6-3. Ο Φράγκος ξανά μείωσε σε 6-4 και οι πράσινο με μπλοκ έκαναν το 6-5 και στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 6-6. Από άστοχο σερβίς του Φράγκου έγινε το 7-6. Ο Ολυμπιακός έκανε το 8-6 και ο Ρανγκέλ μείωσε σε 8-7. Ο Κόβαρ ισοφάρισε σε 8-8. Με έξυπνο πόντο του Γιάκομπσεν το σκορ έγινε 9-9. Ο Ολυμπιακός έκανε το 10-9 και αμέσως ο Πετρέας ισοφάρισε. Ο Φράγκος πήρε τον πόντο με μπλοκ άουτ για το 10-11. Ο Σάντερ αστόχησε στο σερβίς για το 11-11. Με τον ίδιο τρόπο έγινε το 11-12. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 12-12. Ο Ιντάλγκο αστόχησε για το 12-13. Ο Παναθηναϊκός με τον Φράγκο έκανε το 16-18. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ έκανε το 17-18 και στη συνέχεια ισοφάρισε σε 18-18. Ο Σάντερ έκανε το 18-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Οι ερυθρόλευκοι πήραν προβάδισμα με 20-19. Με μπλοκ του Πετρέα έγινε το 20-20. Ο Ολυμπιακός έκανε το 21-20. Ο Ιντάλγκο αστόχησε στο σερβίς για το 21-21. Ο Κόβαρ με άσο έκανε το 21-22. Στη συνέχεια αστόχησε για το 22-22. Ο Ρανγκέλ έκανε το 22-23. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23. Ο Κόβαρ έκανε το 23-24. Ο Σάντερ πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-25 και ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-2 σετ.

Το τέταρτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0. Ο Φράγκος μείωσε σε 1-1. Ο Πετρέας αστόχησε στο σερβίς για το 2-1. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 3-1. Ο Κόβαρ μείωσε σε 3-2. Ο Ολυμπιακός έκανε το 4-2 με τους διαιτητές στη συνέχεια να δίνουν κόκκινη κάρτα στον Ρανγκέλ κει το σκορ να γίνεται 5-2. Οι πράσινοι ήταν άστοχοι στο σερβίς για το 6-3 υπέρ των ερυθρόλευκων. Ο Κόβαρ πήρε το μπλοκ άουτ για το 6-5. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε άμυνα, αλλά οι διαιτητές λανθασμένα έδωσαν πόντο στον Ολυμπιακό για το 7-5. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 8-5. Ο Ολυμπιακός έκανε το 11-7, αλλά ο Παναθηναϊκός με αντίδραση και δυο άσους του Πετρέα διαμόρφωσε το 11-12. Το τριφύλλι έκανε το 11-14 με τον Πετρέα να αστοχεί σε σερβίς για το 12-14. Ο Ολυμπιακός έκανε το 13-14. Ο Παναθηναϊκός πήρε πόντο για το 13-15. Ο Κόβαρ βρήκε φιλέ στο σερβίς για το 14-15. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 15-15. Ο Φράκγκος έκανε το 15-16. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 16-16. Αμέσως ο Παναθηναϊκός έκανε το 16-17. Ακολούθησε νέος πόντος για το τριφύλλι για το 16-18. Ο Κόβαρ έκανε το 16-19. Ο Ολυμπιακός έκανε το 17-19. Με άσο οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 18-19. Από επαφή στο φιλέ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 19-19. Ο Γιάκομπσεν έκανε το 19-20. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20. Ο Κόβαρ με μπλοκ άουτ έκανε το 20-21. Ο Σάντερ αστόχησε σε σερβίς για το 21-21. Ο Κόβαρ ξανά με μπλοκ άουτ έκανε το 21-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 22-22. Ο Ολυμπιακός αστόχησε στο σερβίς για το 22-23. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23. Ο Κόβαρ έκανε το 23-24. Ο Παναθηναϊκός αστόχησε σε σερβίς για το 24-24. Ξανά ο Κόβαρ διαμόρφωσε το 24-25. Ο ίδιος ο παίκτης με πόντο έκανε το 24-26 και διαμόρφωσε το τελικό 1-3 σετ για τη μεγάλη νίκη για τον Παναθηναϊκό.

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. – 16% άριστες), Μπάσης.