Ερασιτέχνης

Ήττα από την ΑΕΚ στο τάι μπρέικ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την ΑΕΚ στον «Αγ.Θωμά» και πλέον η κορυφή απομακρύνεται.

Οι «πράσινες» που αγωνίστηκαν σε ένα ακόμα ματς χωρίς την τραυματία Πέννυ Ρόγκα και έχασαν στις λεπτομέρειες τη νίκη από την αξιόμαχη φέτος ΑΕΚ.

Το «τριφύλλι» πλήρωσε τα πολλά λάθη που έκανσε σε πολλά κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και έτσι δεν κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε.

Παρόλα αυτά απομένουν 6 αγωνιστικές που ο Παναθηναϊκός θα διεκδικήσει το απόλυτο στους βαθμούς έτσι ώστε να πάρει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στην τετράδα.

ΜΠΑΜ με Χαντάβα!
ΜΠΑΜ με Χαντάβα! 1.769 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός είχε σκαμπανεβάσματα στην απόδοση του με αποτέλεσμα να μην έχει σταθερότητα σε βασικούς τομείς.

Οι φιλοξενούμενες εκμεταλλεύτηκαν αυτή την αστάθεια και τελικά κατάφεραν μάλιστα να πάρουν το σετ με 23-25.

Το «τριφύλλι» παρότι βρέθηκε από νωρίς με την πλάτη στον τοίχο και πίσω στο σκορ άλλαξε αμέσως αγωνιστικό πρόσωπο και έφερε το ματς στα ίσα. Μάλιστα το δεύτερο σετ δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο καθώς η ανωτερότητα του ήταν εμφανής σε όλους τους τομείς και έτσι ισοφάρισε σε 1-1 με 25-11.

Το τρίτο σετ ήταν για γερά νεύρα καθώς οι δύο ομάδες πήγαινα μαζί στο σκορ ωστόσο σε ένα κομβικό σημείο το «τριφύλλι» κατάφερε να πάρει κεφάλι με 19-16. Όμως  οι «κιτρινόμαυρες» έφεραν και πάλι το ματς στα ίσα με 19-19 και τελικά κατέκτησαν το σετ με 23-25.

Σε ότι αφορά το τέταρτο σετ το «τριφύλλι» είχε μικρό προβάδισμα στο 8-7 και στη συνέχεια πάτησε γκάζι στο 14-8 .  Ο ΠΑΟ από κει και πέρα ήταν το απόλυτο αφεντικό με απανωτούς πόντους και τελικό σκορ 25-17.

Στο τάι μπρέικ οι «πράσινες» λύγισαν στις λεπτομέρειες με 11-15.

Tα σετ: 2-3 (23-25, 25-11, 23-25, 25-17, 11-15) σε 107′.

Οι πόντοι του ΠΑΟ προήλθαν από 6 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ   προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 12 (9/15 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 19 (18/34 επ., 1 μπλοκ, 61% υπ-34% άριστες), Γκρότους 11 (8/16 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ, 69% υπ.-38% άριστες), Παπαφωτίου 5 (3/4 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Ανθούλη 22 (19/44 επ., 1 άσσο, 2 μπλοκ), Κρος 15 (9/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 37% υπ.-14% άριστες), Νικολογιάννη,  Μεταξά, Μερκούρη.

Α.Ε.Κ. (Ουνούς Οτσάλ): Νίζετιχ 14 (13/27 επ., 1 άσσο, 75% υπ. – 56% άριστες), Καλαντάτζε 7 (5/14 επ., 2 μπλοκ), Καλντερόν 15 (10/26 επ., 1 άσσο, 4 μπλοκ, 46% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ), Σίλβα 22 (16/39 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουλίκοβα 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. – 20% άριστες), Διάλλα, Βλαχάκη.

Οτσάλ Γιουνούς: «Ευχαριστώ πολύ για τη στήριξη και που κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή. Ο στόχος είναι πάντα η νίκη. Η έδρα του Παναθηναϊκού είναι πολύ δυνατή. Είχαμε τον τρόπο να διαχειριστούμε την κατάσταση και να πάρουμε τη νίκη. Ο κόσμος του Παναθηναϊκού ήταν πολύ θερμός και υποστηρικτικός και έπρεπε να αντιμετωπίσουμε και αυτό».

Γιάννης Καλμαζίδης: «Αν δούμε συνολικά τα νούμερα είμαστε καλύτεροι στην επίθεση κάτι που συνήθως σου δίνει τη νίκη, αλλά στο πρώτο σετ χάσαμε 9 σερβίς και η ΑΕΚ 1. Και στο 5ο σετ κάναμε 5 ή 6 λάθη. Χάνουμε τους πόντους και τους παίρνει ο αντίπαλος. Δε μπορείς να κάνεις τόσα λάθη».

Αθηνά Παπαφωτίου: «Τίποτα δεν κρίνεται στη regular season. Ξέραμε ότι παίζαμε με καλό αντίπαλο. Κάναμε πολλά λάθη ειδικά στο πρώτο σετ. Έχουμε αρκετές νέες παίκτριες και προσπαθούμε να βελτιώσουμε τη χημεία μας. Δουλεύουμε για να βελτιωθούμε».