Αδιανόητη ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΑ και αποκλεισμός για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός πήρε το πρώτο σετ, ήθελε άλλο ένα για την πρόκριση στον τελικό του CEV CUP, αλλά αυτοκτόνησε και γνώρισε τόσο την ήττα (3-1), αλλά και το χρυσό σετ από τον Ολυμπιακό, γνωρίζοντας και τον αποκλεισμό στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό του Αγίου Θωμά.

Το πρώτο σετ ήταν κλειστό με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο, τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται το καλό του σερβίς και να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων, αλλά τον Ολυμπιακό να αντιδράει και να μειώνει. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 17-18, αλλά οι πράσινοι με ένα μικρό σερί και δυο διαδοχικούς πόντους από τον Κόβαρ έκαναν το 20-18. Οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-19. Με τριπλό μπλοκ στον Ιντάλγκο ο Παναθηναϊκός πήρε τον πόντο για το 21-19. Ο Ολυμπιακός μείωσε ξανά στον πόντο. Ο Ολυμπιακός με μπλοκ ισοφάρισε σε 21-21. Οι πράσινοι είχαν χαμένη επίθεση και ο Ολυμπιακός έκανε το 21-22. Από άστοχο σερβίς έγινε το 22-22. Με μπλοκ ξανά στον Ιντάλγκο από τον Γιάκομπσεν (!) ο Παναθηναϊκός έκανε το 23-22. Ο Ερνάντες πήρε τον άσο για το 24-22. Από νέο εξαιρετικό σερβίς του Κουβανού, που μπήκε μόνο γι αυτόν τον λόγο, ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-22 και πήρε το πρώτο σετ.

Το δεύτερο σετ άρχισε ξανά με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν κοντά στο σκορ και να έχουμε αρκετές ισοπαλίες. Ο Ρανγκέλ με ωραίο πέρασμα ισοφάσισε σε 7-7. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση για το 7-9. Ο Τράβιτσα αστόχησε σε σέρβις για το 8-9. Ο Ολυμπιακός έκανε το 8-10, από λάθος υπολογισμό των πράσινων σε μπλόκ. Από επαφή του φιλέ, το σκορ έγινε 9-10. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα με τον Παναθηναϊκό να αναζητά μια δική του αντίδραση. Από άστοχο καρφί του Στερντ, το σκορ έγινε 11-12. Το τριπλό πράσινο μπλοκ σταμάτησε τον Κουμεντάκη για το 13-14. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο δεύτερο σετ. Πάλι με τριπλό μπλοκ το τριφύλλι έκανε το 14-15. Ο Ολυμπιακός έκανε το 15-18 και έβαλε δύσκολα στον Παναθηναϊκό στο δεύτερο σετ. Ο Φράγκος και ο Πετρέας με μπλοκ μείωσε στους δυο πόντους. Ο Κόβαρ μείωσε σε 17-18. Ξανά ο Κόβαρ με μπλοκ – άουτ ισοφάρισε σε 18-18. Και πάλι ο ίδιος πήρε πόντο για το 19-18. Ο Πετρέας αστόχησε στο σερβίς για το 19-19. Από επαφή στο φιλέ ο Ολυμπιακός έκανε το 19-20. Ο Στερν αστόχησε στο σερβίς για το 20-20. Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα με 20-21. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε μετά την επαφή των ερυθρόλευκων με το φιλέ. Οι ερυθρόλευκο αστόχησαν και το σκορ έγινε 22-21. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν, αλλά μετά το χαμένο σερβίς του Στερν έγινε το 23-22. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 23-23. Ο Ερνάντες πήρε εντυπωσιακό πόντο για το 24-23. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά για το 24-24. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 25-24. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν ξανά με τον Ιντάλγκο. Ο Στερν πήρε το μπλοκ άουτ για το 25-26. Εν τέλει, ο Ολυμπιακος έκανε το 25-27 και ισοφάρισε σε 1-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν μπήκε καλά στο τρίτο σετ με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να κάνει γρήγορα το 3-6 και να έχει την ψυχολογία με το μέρος του. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 4-6 χάρη στο μπλοκ του. Οι ερυθρόλευκοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Με δυο σερί μπλοκ από τον Ράνγκελ το σκορ έγινε 10-11. Ο Φράγκος με άσο ισοφάρισε για τον Παναθηναϊκό. Με δεύτερο συνεχόμενο άσο το σκορ έγινε 12-11. Ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα δυο πόντων για το 15-13. Οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 16-16 και στη συνέχεια έπειτα από φάση διαρκείας έκαναν το 16-17. Ο Κόβαρ πήρε πόντο για το 17-17. Ο Ολυμπιακός έκανε το 17-19. Ο Κόβαρ μείωσε στον πόντο. Με εκπληκτικό μπλοκ το τριφύλλι ισοφάρισε σε 19-19. Ο Κόβαρ με άσο έκανε το 20-19. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20. Ο Ολυμπιακός πήρε τον πόντο για το 20-21 και στη συνεχεια με άσο έκανε το 20-22 και με μπλοκ το 20-23. Με άσο οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 20-24 και ο Παναθηναϊκός μείωσε στους τρεις. Ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-21 για να κάνει το 1-2.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 1.219 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός έψαχνε αντίδραση, αλλά έβλεπε έναν συγκεντρωμένο Ολυμπιακό απέναντί του. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν 3-6. Ο Κόβαρ μείωσε σε 4-6. Ο ίδιος ο Κόβαρ με πλασέ έκανε το 5-6. Ο Ολυμπιακός έκανε το 5-7. Ο Ερνάντες μείωσε στον πόντο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν, όμως, απάντηση και διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Ο Ερνάντες είχε μπει στην εξίσωση και μείωσε σε 11-13. Οι πράσινοι έμοιαζαν σοκαρισμένοι και ο Ολυμπιακός έκανε το 11-17. Η κατάσταση είχε γίνει και σε αυτό το σετ πολύ δύσκολη για τους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου. Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κοντά στο να κάνει το 1-3 και η πρόκριση θα κρινόταν στο χρυσό σετ. Το σετ ολοκληρώθηκε με σκορ 17-25.

Ο Ρανγκέλ αστόχησε στο σερβίς για το 0-1. Ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 με μπλοκ στον Κόβαρ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 0-4 παίζοντας με ορμή και βλέποντας τον Παναθηναϊκό να είναι σαν υπνωτισμένος. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-4 και στη συνέχεια πήραν νέο πόντο για το 2-4. Με πόντο του Ερνάντες έγινε το 3-4. Ο Ολυμπιακός σκόραρε για το 3-5. Με νέο μπλοκ έγινε το 3-6 και στη συνέχεια το 3-7. Ο Παναθηναϊκός δεν ήταν καλά στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού. Με μπλοκ στον Ερνάντες έγινε το 3-8. Ο Ολυμπιακός έκανε ό, τι ήθελε για το 3-9. Ο Παναθηναϊκός, παρά το γεγονός ότι μετά το πρώτο σετ ήθελε άλλο ένα, αυτοκτόνησε! Έχασε με κάτω τα χέρια και το χρυσό σετ (6-15) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του CEV CUP με τον Ολυμπιακό να προκρίνεται και να αντιμετωπίζει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ.