Τσάμπα ήττα… στις λεπτομέρειες

Ο Παναθηναϊκός έκανε υπερπροσπάθεια, γύρισε το ματς από 2-0 σε 2-2 σετ, αλλά λύγισε στο τάι μπρέικ από τον Ολυμπιακό, στο ντέρμπι της αγωνιστικής για τη Volley League.

Τσάμπα ήττα... στις λεπτομέρειες

Η αναποτελεσματικότητα του Παναθηναϊκού στις πρώτες επιθέσεις έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με 5-3, ενώ το μπλοκ των «ερυθρολεύκων» ήταν αυτό που έδωσε τη δυνατότητα στον Ολυμπιακό να προηγηθεί με +4 (11-7). Με το σκορ στο 14-9 ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ, αφού έβλεπε την ομάδα του να μην αποδίδει έτσι όπως ήθελε, ενώ παράλληλα οι «πράσινοι» είχαν πολλά χαμένα σερβίς, που έδιναν εύκολους πόντους στους γηπεδούχους.

Οι παίκτες του «τριφυλλιού» σημάδεψαν με τα σερβίς τους τον Ιντάλγκο και δικαιώθηκαν αφού η υποδοχή των γηπεδούχων από τα σερβίς του Ερνάντες «χάλασε» και έτσι ο Παναθηναϊκός με σερί 6-0 προσπέρασε με 15-16. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στην τελική ευθεία του σετ προηγούμενοι με 19-20, αλλά δεν μπόρεσαν να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ και με 25-23 έγινε το 1-0.

Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση
Να «τελειώσει» την υπόθεση πρόκριση 403 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την έναρξη του δεύτερου σετ ο Παναθηναϊκός πήρε μικρό προβάδισμα δύο πόντων (1-3), το οποίο αύξησαν σε 3-6. Οι γηπεδούχοι με καλά σερβίς ισοφάρισαν σε 6-6, αλλά οι «πράσινοι» είχαν καλύτερη απόδοση σε σερβίς και μπλοκ, απ’ ότι στο πρώτο σετ με αποτέλεσμα να παραμένουν μπροστά στο σκορ 10-12.

Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να προσπεράσουν και πάλι με 13-14, για να απαντήσει ο Παναθηναϊκός με 14-15. Ο γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν το προβάδισμα στην τελική ευθεία του δεύτερου σετ (20-19), όταν και ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος κάλεσε τάιμ άουτ. Το 24-24 έστελνε το σετ να κριθεί πέραν των 25 πόντων, με τις λεπτομέρειες να είναι και πάλι υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι με άσσο του Ζουπάνι έφτασαν στο 26-24 και διαμόρφωσαν το 2-0 στα σετ.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε περιθώρια απώλειας στο τρίτο σετ και έχοντας τον Κόβαρ σε θέση σερβίς έτρεξε μεγάλο σερί προηγούμενος με 2-8. Οι «πράσινοι» κυριαρχούσαν στο σετ και έφτασαν στο double σκορ (7-14), ενώ λίγο αργότερα διαμόρφωσαν το 11-20, που τους έδινε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση του τρίτου σετ. Έτσι και έγινε αφού το «τριφύλλι» με 16-25, κατάφερε να μειώσει σε 2-1 και να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση της νίκης.

Με άσσο του Ιντάλγκο ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ με 3-1, αλλά άμεσα το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 4-4 και προσπέρασε με 4-5. Το «τριφύλλι» είχε ενέργεια και καλές άμυνες με αποτέλεσμα να «γράψει» το 5-8, αναγκάζοντας τον Αλμπέρτο Τζουλιάνι να καλέσει τάιμ άουτ. Το μπλοκ του «τριφυλλιού» και η επιλογή των «πρασίνων» να σημαδέψουν με τα σερβίς τους τον Ιντάλγκο τους έδωσε τη δυνατότητα να μεγαλώσουν τη διαφορά στο +5 (8-13 ).

Το «ερυθρόλευκο» μπλοκ σταμάτησε σε δύο διαδοχικές επιθέσεις τον Ερνάντες και οι γηπεδούχοι πήραν ψυχολογία καταφέρνοντας στη συνέχεια να ισοφαρίσουν σε 17-17.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε την ψυχραιμία του ανακτώντας το προβάδισμα με 18-20 και εκμεταλλευόμενος τα καλά σερβίς του Μπάση και κάποια λάθη του Ιντάλγκο επικράτησε με 19-25 στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Με δύο άσσους του Ιντάλγκο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-3 στο τάι μπρέικ, διαφορά την οποία κράτησε στις αλλαγές των δύο πλευρών (8-6), παρόλο που ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει νωρίτερα σε 6-6.

Η αναποτελεσματικότητα των «πρασίνων» στην επίθεση έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να αυξήσουν τη διαφορά στο +4 (10-6) και με 15-10 να πάρουν τη νίκη στο τάι μπρέικ και τον αγώνα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 11 (8/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Στερν 18 (15/37 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (8/25 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 61% υπ. – 52% άριστες), Τράβιτσα 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινάρδος 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ιντάλγκο 19 (12/28 επ., 7 άσσοι, 36% υπ. – 33% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 56% υπ. – 56% άριστες), Κομητούδης, Παπαγγελόπουλος 2 (2 μπλοκ), Χανδρινός 1 (1/1 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Ζουπάνι 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κολτσιάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 18 (16/30 επ., 2 άσσοι, 75% υπ. – 57% άριστες), Πετρέας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (6/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 8 (7/20 επ., 1 μπλοκ, 30% υπ. – 20% άριστες), Ερνάντεζ 25 (21/42 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 29% υπ. – 18% άριστες), Μπάσης 2 (2 άσσοι), Κωστόπουλος 1 (1 μπλοκ, 17% υπ. – 17% άριστες).