Εξαιρετικός ο Παναθηναϊκός, πέρασε άνετα από τη Βούλα!

Παίζοντας εξαιρετικό βόλεϊ, ο Παναθηναϊκός είχε εύκολο απόγευμα στη Βούλα κόντρα στη Θέτιδα (3-0 σετ), φεύγοντας με «καθαρό» τρίποντο.

Εύκολο ήταν το πέρασμα του Παναθηναϊκού από τη Βούλα, με το «τριφύλλι» να επικρατεί της Θέτιδας με 0-3 σετ για την 18η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» ήταν εξαιρετικές και στα τρία σετ, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στις γηπεδούχες να γίνουν επικίνδυνες και με άνεση έφτασαν στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Το «τριφύλλι» μπήκε εξαιρετικά στο πρώτο σετ και πήρε το προβάδισμα με 0-9, αναγκάζοντας σε αυτό το διάστημα τον προπονητή της Θέτιδας να σπαταλήσει και τα δύο τάιμ άουτ που είχε στη διάθεσή του. Η διαφορά ήταν τέτοια που δεν γινόταν να καλυφθεί, με το «τριφύλλι» να φτάνει με μεγάλη άνεση στο 7-20 και να παίρνει το πρώτο σετ με 10-25.

Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!
Παναθηναϊκός: Κυριάρχησε και πήρε προβάδισμα πρόκρισης! 1.026 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ η Θέτιδα ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 4-1. Οι «πράσινες» δεν άφησαν την κατάσταση να ξεφύγει και πολύ γρήγορα σταθεροποίησαν την υποδοχή τους και με την Ανθούλη να «καθαρίζει» κατά κύριο λόγο στην επίθεση προσπέρασαν με 4-6. Από εκείνο το σημείο και μετά οι παίκτριες του Γιάννη Καλμαζίδη δεν κοίταξαν πίσω στο σκορ, την ώρα που η Θέτιδα έδειχνε να βγαίνει εκτός συγκέντρωσης. Σταδιακά οι «πράσινες» ανέβαζαν τη διαφορά (7-11, 11-19) μέχρι να διαμορφώσουν το 14-25 και το 0-2 στα σετ.

Όπως στο δεύτερο σετ έτσι και στο τρίτο η Θέτιδα ήταν αυτή που πήρε σε πρώτο χρόνο το προβάδισμα (7-3), αλλά με την Γκρότες ο Παναθηναϊκός αντεπιτέθηκε και προσπέρασε με 7-8. Η Θέτιδα κατάφερε να φέρει και πάλι το ματς στα ίσια (12-12), δείχνοντας το μαχητικό της πρόσωπο, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα η ποιότητα του Παναθηναϊκού εμφανίστηκε στο παρκέ του κλειστού της Βούλας και αφού οι «πράσινες» προσπέρασαν με 12-20, πήραν και το τρίτο σετ με 19-25, αλλά και τη νίκη με 0-3 σετ.

Τα σετ: 10-25, 14-25, 19-25

Α.Σ.Π. ΘΕΤΙΣ (Γιώργος Ρούσης): Οικονομίδου 4 (4/31 επ.), Χέιντεν 7 (4/15 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 50% υπ. – 25% άριστες), Πολιτάνσκα 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Σιρίνινα 6 (6/11 επ.), Χάρντεμαν 7 (5/19 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. – 31% άριστες), Παπαγεωργίου 3 (1/6 επ., 2 μπλοκ) / Μανιατογιάννη (λ, 39% υπ. – 33% άριστες), Μανάι, Συριστατίδη 2 (2/7 επ.), Γαροφαλάκη, Παυλοπούλου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ), Ανάε 12 (11/20 επ., 1 άσσος, 67% υπ. – 67% άριστες), Γκρότους 9 (6/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 62% άριστες), Παπαφωτίου 3 (3 άσσοι), Ανθούλη 14 (12/24 επ., 2 μπλοκ), Κρος 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ) / Πολίτη (λ, 38% υπ. – 29% άριστες), Νικολογιάννη, Ρόγκα, Μεταξά.