«Τρίποντο» με ανατροπή ο Παναθηναϊκός

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 στα σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, πήρε τη νίκη (1-3) και το καθαρό «τρίποντο» κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρας για την 17η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 στα σετ, ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή, πήρε τη νίκη και το καθαρό «τρίποντο» κόντρα στον Αριστοτέλη Σκύδρας για την 17η αγωνιστική της Volley League ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν το «τριφύλλι» καθώς πήραν το πρώτο σετ, όμως από εκείνο το σημείο και έπειτα οι «πράσινοι» ανέβασαν τον ρυθμό τους και με σχετική άνεση μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή, να φτάσουν στη νίκη και να πάρουν τους τρεις βαθμούς.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό και μπλοκάροντας δύο φορές τον Ερνάντεζ πήρε το προβάδισμα με 0-3, αλλά γρήγορα ο Παναθηναϊκός απάντησε, ισοφαρίζοντας σε 3-3. Ο Κουβανός συνέχισε να είναι αναποτελεσματικός, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν εκ νέου με +3 (5-8).

“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό στο καμίνι της Λεωφόρου!
“Έλιωσε” τον Ολυμπιακό στο καμίνι της Λεωφόρου! 1.185 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πιέζοντας από το σερβίς ο Αριστοτέλης Σκύδρας προηγήθηκε με 9-13, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλέσει τάιμ άουτ, αλλά η κακή εικόνα των «πρασίνων» δεν άλλαξε και με το σκορ στο 10-16, ο τεχνικός του Παναθηναϊκού κάλεσε και το δεύτερο τάιμ άουτ.

Με τον Ερνάντεζ σε θέση σερβίς και τον Κωστόπουλο να «ζεσταίνεται» ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-16, αλλά τα προβλήματα στην υποδοχή των «πρασίνων» βοήθησαν τον Αριστοτέλη να πάει και πάλι στο +6 (14-20), μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ. Η ομάδα της Σκύδρας δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη και με 17-25 έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ.

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ μπήκε φουριόζος και προηγήθηκε με 6-3, διατηρώντας το +3 (12-9), όταν και ο τεχνικός του Αριστοτέλη, κάλεσε τάιμ άουτ. Το 18-12 μετά από πρώτο χρόνο του Πετρέα δεν άφηνε πολλά περιθώρια στον Αριστοτέλη, ο οποίος δεν είχε τον τρόπο να πιέσει τον Παναθηναϊκό, όπως στο πρώτο σετ, την ώρα που ο Ερνάντεζ είχε «κατασκηνώσει» σε θέση σερβίς κάνοντας καλή δουλειά. Με άσσο του Πετρέα διαμορφώθηκε το 25-14 και κάπως έτσι το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Το τρίτο σετ στην αρχή του ήταν περισσότερο ανταγωνιστικό με τον Παναθηναϊκό ωστόσο να έχει από νωρίς θέση οδηγού (9-7). Στην εξέλιξη του σετ το «τριφύλλι» ανέβασε στροφές και συνεχίζοντας να πιέζει από θέση σερβίς τους φιλοξενούμενους προηγήθηκε με 15-11, ενώ μπήκε στην τελική ευθεία του τρίτου σετ με διαφορά πέντε πόντων (20-15).

Ο Μέντες και ο Τόρρες που στο πρώτο σετ είχαν κάνει ζημιά στους «πράσινους» είχαν βγει εκτός ρυθμού και έτσι ο Παναθηναϊκός δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να κάνει το 25-19 και να προηγηθεί με 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τέταρτο σετ με σκοπό να καθαρίσει το ματς, με αποτέλεσμα να φτάσει άμεσα στο 3-0. Το «τριφύλλι» με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο double σκορ 10-5, όταν και ο Ερνάντεζ πήγε στο σερβίς για να διαμορφώσει το 16-5 με πέντε συνεχόμενους άσσους.

Ο Αριστοτέλης Σκύδρας δεν είχε καμία απάντηση, ο Κωστόπουλος πήρε την σκυτάλη από τον Ερνάντεζ και με δικούς του άσσους συνέβαλε στο να αυξηθεί στο σκορ στο 20-7. Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος πέρασε στο ματς τους Μάρκου και Σερεμέτη, για να πάρουν και αυτοί χρόνο συμμετοχής και ο Παναθηναϊκός λίγο αργότερα με 25-12 κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ: 17-25, 25-14, 25-19, 25-12

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Πετρέας 11π. (8/9επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν 1 (1/3επ.), Μπάσης 4 (4/7επ.), Φράγκος 13 (9/17επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 68%υπ., 37%αρ.), Κωστόπουλος 14 (10/16επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 60%υπ., 40%αρ.), Ερνάντεζ 22 (13/22επ., 1 μπλοκ, 100%υπ., 50%αρ.) / Ζήσης (λ. – 46%υπ., 23%αρ.), Μάρκου 1 (1/1επ.), Γεωργίου, Σερεμέτης 1 (1/1επ.).

Φ.Ε.Σ. ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΚΥΔΡΑΣ (Παναγιώτης Σδραυκάκης): Στεφάνοβιτς 1π. (1/3επ.), Μέντεζ Ιγκλέσιας 12 (10/19επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Φλόρςς 15 (12/18επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 35%υπ., 15%αρ.), Παπαγεωργίου 3 (1/3επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Τόρρες Τρονκόσο 11 (9/20επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 42%υπ., 21%αρ.), Τσέλιος 7 (5/7επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Αντωνίου (λ. – 40%υπ., 17%αρ.), Σδραυκάκης 2 (2/2επ.), Συναδινός (λ), Καλαφάτης, Βλαχόπουλος.