Παναθηναϊκός: Εικόνα κατάρρευσης στην 4η περίοδο και βαριά ήττα από τη Μονακό

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν... εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 84-70 από τη Μονακό για την 27η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανταγωνιστικός για τρία δεκάλεπτα, αλλά δεν… εμφανίστηκε ποτέ στο παρκέ στην 4η περίοδο με αποτέλεσμα να ηττηθεί με σκορ 84-70 από τη Μονακό για την 27η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά με 5-7 στο 3’, με τον Πονίτκα να «καθαρίζει» επιθετικά, ενώ ο Γ. Καλαϊτζάκης είχε αναλάβει το μαρκάρισμα του Μάικ Τζέιμς. Οι καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση σταμάτησε, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε σε βεβιασμένες και άστοχες επιλογές, με αποτέλεσμα η πιο ορθολογική στο παιχνίδι της Μονακό να φτάσει στο 13-19 στο 5’, αφού οι «πράσινοι» έδειχναν αδυναμίες και στην άμυνα κυρίως εξαιτίας του Μπέικον που δυσκολεύονταν να ακολουθήσει τον Ντιάλο.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 19.610 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να βρίσκει πόντους με τον Πονίτκα από το ποστ, όμως το ίδιο συνέχισε να κάνει και η Μονακό με τον Ντιάλο, που διατήρησε το +4 μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (21-17). Με 8 πόντους ολοκλήρωσαν την πρώτη περίοδο τόσο ο Ματέους Ποντίκα για τον Παναθηναϊκό, όσο και ο Άλφα Ντιάλο για τη Μονακό.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν χωρίς τον Τζέιμς στο δεύτερο δεκάλεπτο ωστόσο αυτό δεν τους εμπόδισε να μεγαλώσουν το προβάδισμα στο +9 (31-22) στο 13’, με δύο σερί καλάθια του Λόιντ, αφού η επίθεση της Μονακό σημάδευε τον Τόμας στην άμυνα. Ο Παπαγιάννης κάθισε στον πάγκο, ο Μαντζούκας πέρασε στο παρκέ και ο Ουίλιαμς πήγε σε θέση σέντερ, σε ένα αναγκαστικό small ball του Παναθηναϊκού ελλείψει του Γκουντάιτις.

Για πρώτη φορά στο ματς ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω με -10 (35-25) στο 16’, με 2/2 βολές του Οκόμπο από το τρίτο φάουλ του Γκριγκόνις στο ματς που κάθισε στον πάγκο έχοντας προσφέρει 6 πόντους. Οι «κοντοί» της Μονακό δεν μπορούσαν να περιοριστούν από τους «πράσινους», που με αναλογία 8 λάθη και 4 ασίστ έβλεπαν το -11 (37-26 στο 17’) ως λογικό επόμενο. Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους (42-30 στο 19’), αλλά δύο σερί τρίποντα από Λι και Τόμας έγραψαν το 42-36, που ήταν και στο σκορ του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με καθαρό μυαλό στην επίθεση, που έφεραν σωστές επιλογές. Έτσι με κορυφαίο τον Πονίτκα και δύο τρίποντα του Μπέικον ισοφάρισε σε 46-46 στο 23’. Στα 6’17” για το τέλος της τρίτης περιόδου, ο Παπαγιάννης πήγε άρον άρον στον πάγκο, φορτωμένος με τρίτο προσωπικό φάουλ.

Η απουσία του μοναδικού ψηλού του Παναθηναϊκού έκανε πιο δύσκολη την υπόθεση του ριμπάουντ, αλλά με τους 10 πόντους του Μπέικον και τον καλό Πονίτκα παρέμενε μέσα στο ματς (51-51 στο 25’). Με σερί 6-0 η Μονακό πήρε και πάλι «ανάσα» (57-51 στο 28’), διαφορά την οποία μεγάλωσε κατά ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-57).

Χωρίς καλό ρυθμό ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες γεγονός το οποίο ωστόσο βόλευε τη Μονακό. Ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο για πάνω από τρία λεπτά και έτσι οι γηπεδούχοι αν και δεν ήταν καλοί βρήκαν την ευκαιρία να ανεβάσουν μετά από ώρα τη διαφορά στο +11 (68-57) στο 34’.

Με τρίποντο του Ντιάλο «γράφτηκε» η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς (71-57 στο 35’) κάνοντας ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τον Παναθηναϊκό. Από εκείνο το σημείο και μετά το ματς δεν είχε επιστροφή για τους «πράσινους». Η διαφορά έφτασε το -20 (82-62 στο 38’) για τον Παναθηναϊκό, που εν τέλει γνώρισε την ήττα με 84-70.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2/7 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 λάθη), Μονέκε 3 (6 ριμπάουντ), Λόιντ 18 (4/6 τρίποντα), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (3/3 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5 (5 ριμπάουντ), Τζέιμς 11 (4/11 δίποντα, 1/2 τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1 τρίποντο, 3 ασίστ, 5 λάθη), Παπαγιάννης 4 (2/2 δίποντα), Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (1 τρίποντο, 4 λάθη), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Πονίτκα 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.