Παναθηναϊκός: Εβγαλε σκληράδα και με τρομερή αντεπίθεση «καθάρισε» τον Ερυθρό Αστέρα!

Ο Παναθηναϊκός ήταν με την πλάτη στον τοίχο για πάνω από ένα ημίχρονο, αλλά με τρομερή άμυνα και αντεπίθεση διαρκείας, ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα με σκορ 75-66 για την 28η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 9-19 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Ερυθρός Αστέρας ξεκίνησε καλύτερα στον αγώνα και προηγήθηκε με 2-7 στο 3’, επιτιθέμενος κοντά στο καλάθι, «χτυπώντας» στην άμυνα πάνω στον Μποχωρίδη, ο οποίος κάθισε πολύ γρήγορα στον πάγκο, δίνοντας τη θέση του στον Πονίτκα.

Το παιχνίδι ήταν κυρίως σκληρό, με τις δύο ομάδες να είναι επικεντρωμένες στην άμυνα. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε στο προβάδισμα των Σέρβων και με… πολιορκητικό κριό τον Παπαγιάννη (6 πόντους) ισοφάρισε σε 7-7 στο 6’.

Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν!
Χτύπημα Γιαννακόπουλου με Ναν! 48.082 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις στο σερί του Παναθηναϊκού πίσω από τη γραμμή των 6,75, προσπερνώντας με 7-15 στο 9’, ενώ είχαν δυναμώσει την άμυνά τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με τους «πράσινους» στο -8 (9-17), σε μία φτωχή επιθετικά πρώτη περίοδο.

Ο Νέντοβιτς ξεκίνησε «ζεστός» από την πρώτη περίοδο και συνέχισε το ίδιο και στη δεύτερη στέλνοντας για πρώτη φορά τον Ερυθρό Αστέρα στο +11 (11-22 στο 12’). Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην έχει τον τρόπο να πλησιάσει και να αγχώσει τους Σέρβους, αφού μετρούσε 0/11 τρίποντα και έτσι εκείνοι διατηρούσαν το προβάδισμα παγιώνοντας μία διαφορά κοντά στους 10 πόντους (17-26 στο 15’).

Ο Παπαγιάννης (9 πόντους) ήταν η μοναδική απειλή για το καλάθι των φιλοξενούμενων και όσο ήταν δυνατό οι «πράσινοι» φρόντιζαν να «ταΐζουν» τον αρχηγό. Με καλάθι και φάουλ ο Μεγαρίτης σέντερ μείωσε σε 20-26 (στο 16’), αλλά η κακή επικοινωνία των παικτών του Σερέλη στην άμυνα ήταν καταδικαστική, βοηθώντας τον… σούπερ Νέντοβιτς να φτάσει τους 10 προσωπικούς πόντους, να ολοκληρώσει σερί 7-0 και να γράψει το 22-33 στο 17’.

Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω ακόμα και με -13 (22-35 στο 18’), αντέδρασε προσωρινά με σερί 5-0 (27-35), αλλά και πάλι η προβληματική άμυνα επέτρεψε στον Ερυθρό να κάνει το 27-40 στο 19’. Το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Παναθηναϊκό πίσω στο σκορ με 29-42, αφού το -13 διατηρήθηκε.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με μαζεμένα λάθη για τον Παναθηναϊκό, τα οποία έδωσαν την ευκαιρία στον Ερυθρό Αστέρα να ξεφύγει με +15 (31-46 στο 23’). Τα μαζεμένα λάθη σε συνδυασμό με την προβληματική αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων έφεραν το 37-53 στο 25’, ενώ ο Ερυθρός Αστέρας φαινόταν να ελέγχει απόλυτα το ματς. Ο Παπαγιάννης παρέμενε η μοναδική αξιόπιστη πηγή σκοραρίσματος.

Ο Έλληνας ψηλός φτάνοντας τους 13 πόντους (5 ριμπάουντ) σήμανε την «πράσινη» αντεπίθεση, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει αρχικά στο -10 (44-54), το οποίο στη συνέχεια έγινε 49-54 (στο 29’), κάτι που έβαλε στην εξίσωση του αγώνα και τον κόσμο.

Ο Αστέρας φαινόταν να έχει αιφνιδιαστεί πλήρως από την «πράσινη» επιστροφή που σταμάτησε με το τέλος της τρίτης, βρίσκοντας τον Παναθηναϊκό να απέχει από τον Ερυθρό Αστέρα τρεις πόντους (52-55).

Με την έναρξη της τέταρτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε αυτό που είχε ξεκινήσει στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» έτρεξαν σερί 7-0 που διαμόρφωσε το 59-55, αναγκάζοντας τον Ντούσκο Ιβάνοβιτς να καλέσει τάιμ άουτ.

Το «τριφύλλι» ήταν πλέον η ομάδα που κυριαρχούσε στο παρκέ, παίζοντας με αυτοπεποίθηση και στις δύο πλευρές. Έτσι η ομάδα του Σερέλη προηγήθηκε για πρώτη φορά με 9 (67-58 στο 35’), έχοντας βρει λύσεις στο σκοράρισμα από τους Ουίλιαμς, Τόμας και Ουόλτερς.

Έχοντας το +9 ο Παναθηναϊκός κατέβασε το ρυθμό του αγώνα,  αλλά ανέβασε τη διαφορά στο +11 (71-60 στο 39’), «καθαρίζοντας» ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Το ματς δεν είχε επιστροφή και κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 75-66.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 29-42, 52-55, 75-66.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης, Ουόλτερς 9 (1/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λι 7 (2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Παπαγιάννης 17 (7/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 μπλοκ), Μποχωρίδης, Ουίλιαμς 13 (2/4 τρίποντα), Γ. Καλαϊτζάκης, Τόμας 11 (3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Πονίτκα 8 (5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκριγκόνις 7 (1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη), Μαντζούκας 3 (4 ριμπάουντ).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ιβάνοβιτς): Βιλντόσα 7 (4 ασίστ), Λαζάρεβιτς 2 (5 ριμπάουντ), Καμπάσο (4 ασίστ, 4 λάθη), Μίτροβιτς 5, Μάρτιν, Ντόμπριτς 8 (2), Ιβάνοβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 12 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς 3 (1), Κούζμιτς 6 (4 ριμπάουντ), Πετρούσεβ 12 (1/2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 λάθη).