Λύγισε στις λεπτομέρειες ο Παναθηναϊκός

Την ήττα με σκορ 76-69 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από τον Ολυμπιακό, με τις «πράσινες» να είναι μαχητικές σε όλο το ματς και να χάνουν την επαφή με το καλάθι στο 4ο δεκάλεπτο. Η σειρά πάει στο 2-1 υπέρ των ερυθρολεύκων και ο επόμενος τελικός θα διεξαχθεί στο «Π. Γιαννακόπουλος» στις 30/3.

Οι «πράσινες» παρότι αγωνίστηκαν χωρίς την Τσάστιτι Ρίντ, που απουσίασε με πρόβλημα στη μέση, παρουσιάστηκαν άκρως ανταγωνιστικές για 36 λεπτά, ωστόσο στην τελική ευθεία του αγώνα έμειναν από δυνάμεις και λύσεις, γνωρίζοντας την ήττα.

Το πρώτο πεντάλεπτο βρήκε σε θέση οδηγού τον Ολυμπιακό (11-8), έχοντας «ζεστή» τη Σύρρα, ενώ «χτυπούσε» και κάτω από το καλάθι εκμεταλλευόμενος την απουσία της Ριντ.

Η λύση του Παναθηναϊκού ήταν τα σουτ τριών πόντων με τις «πράσινες» να σουτάρουν με 3/4 και να προσπερνούν (13-16) στο 7’. Στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα οι γηπεδούχες αντέδρασαν και περνώντας την μπάλα στην Γκούσταφσον κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα (20-18) με τη λήξη της περιόδου.

Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού
Ολικό rebuilding: Αλλάζουν και 4 ξένοι του Παναθηναϊκού 2.072 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο πρώτο δίλεπτο της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός έμεινε χωρίς πόντο, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός για να φτάσει στο +10 (28-18) στο 12’. Ο Παναθηναϊκός είχε αντίδραση και με το ποσοστό του στα τρίποντα (5/9) να συνεχίζει σε υψηλά στάνταρ, επί της ουσίας διατηρούσε τις «πράσινες» κοντά στο σκορ (32-30 στο 16’).

Το καλό διάστημα του «τριφυλλιού» επιβραβεύτηκε με το προσπέρασμα στο σκορ (36-37 στο 20’), ωστόσο όπως στο πρώτο δεκάλεπτο έτσι και στο δεύτερο οι «πράσινες» δέχτηκαν καλάθι με τη λήξη για το 38-37 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου και δίνοντας επιθετικές πρωτοβουλίες στην Χριστινάκη πήρε το προβάδισμα με 41-42 στο 23’. Οι εναλλαγές στο προβάδισμα ήταν συνεχόμενες, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει ένα καλό μομέντουμ και να προσπερνάει με +5 (49-44 στο 26’), αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενες δια χειρός Χριστινάκη απάντησαν με σερί 6-0 για το 49-50 στο 27’.

Κάποιες κακές επιλογές των παικτριών της Καπογιάννη έφεραν και πάλι σε θέση οδηγού τις «ερυθρόλευκες» (54-50 στο 29’), που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενες με +5 (56-51).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός καλούνταν να τα κάνει όλα σωστά για να προσπεράσει και να πάρει τη νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό αλλά και τα προβλήματα. Οι «πράσινες» δεν είχαν ρυθμό επιθετικά με αποτέλεσμα οι Νικολοπούλου και Γκούσταφσον να οδηγούν τον Ολυμπιακό στην επίθεση για το 61-54 στο 33’.

Η Χριστινάκη (22 πόντους) ήταν η μοναδική απειλή στην επίθεση από πλευράς Παναθηναϊκού μειώνοντας σε 64-60 στο 36’, ωστόσο όσο η Ελληνίδα γκαρντ/φόργουορντ δεν είχε συμπαραστάτη τόσο οι γηπεδούχες είχαν τον τρόπο να αυξάνουν τη διαφορά (74-62 στο 38’).

Η Ελένη Καπογιάννη κάλεσε τάιμ άουτ 1:30 πριν το τέλος του αγώνα για να δώσει οδηγίες στις παίκτριες της, ψάχνοντας μία τελευταία ευκαιρία για να ξαναμπούν στο ματς. Αλεξανδρή και Χριστινάκη μείωσαν σε 74-67 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, ωστόσο εν τέλει ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 38-37, 56-51, 76-69.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Σταμολάμπρου 11, Σταμάτη 3 (1), Αγιούσο 6 (1), Σπυριδοπούλου 5 (1), Σύρρα 5(1), Γκούσταφσον 24, Νικολοπούλου 13, Δίελα 1, Σουκ 8.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Κωτούλα 3 (1), Παυλοπούλου 8 (2), Πότερ 8, Σωτηρίου 11 (3), Αλεξανδρή, Παλάσκα, Χριστινάκη 24 (2), Κάρτερ 13, Θεοδωρομανωλάκη, Χαριστανίδου.