Μπάσκετ

Παναθηναϊκός: Πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, αλλά δεν ήταν αρκετό

Ο Παναθηναϊκός των σημαντικών απουσιών (Πονίτκα, Μπέικον) πάλεψε για να κάνε την υπέρβαση απέναντι στην Μπαρτσελόνα, αλλά ο αγριεμένος Μίροτιτς και η παρέα του δεν το επέτρεψαν. Ηττα με 88-74 για τους πράσινους στο ΟΑΚΑ για την 30η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με καλάθια των Παπαγιάννη, Γουίλιαμς για το 4-0. Οι πράσινοι ήλεγχαν στα πρώτα λεπτά το παιχνίδι. Με τρίποντο του Τόμας το σκορ έγινε 12-5. Με τρομερό κάρφωμα από τον Παπαγιάννη το τριφύλλι έκανε το 14-5 μέσα σε αποθέωση. Ο Αμπρίνες με τρίποντο μείωσε σε 14-8. Ο Γουίλιαμς με ωραίο καλάθι έκανε το 16-8. Η διαφορά πήγε σε διψήφιο αριθμό, όταν σε αιφνιδιασμό το τριφύλλι έκανε το 20-10 με τον Μποχωρίδη. Ο Παπαγιάννης με τρίποντο έκανε το 23-12. Με εκπληκτικό καρφωμα του Βέσελι το σκορ έγινε 23-16. Ο Γκουντάιτς με ωραία προσπάθεια έκανε το 25-16. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 25-20. Οι πράσινοι έχασαν τέσσερις σερί βολές! Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με καλάθι του Χίγκινς για το 25-22.

Οι πράσινοι έδειξαν να είχαν μπλοκάρει με αποτέλεσμα η Μπαρσελόνα να ισοφαρίσει σε 25-25. Οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ του Αγραβάνη σε ριμπάουντ με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να έχουν την ευκαιρία για νέα κατοχή.  Με βολές του Κάλινιτς η Μπαρτσελόνα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά  με 25-27. Το τριφύλλι συνέχισε να αστοχεί σε επιθέσεις και είχε χαλάσει το παιχνίδι του. Ο Λι ισοφάρισε με δυο βολές. Η Μπαρτσελόνα με ένα σερί επέβαλλε τον ρυθμό της και έκανε το 27-34. Ο Γουίλιαμς με ωραία προσπάθεια μείωσε στους πέντε πόντους. Με τρομερό κάρφωμα του Παπαγιάννη το σκορ έγινε 31-34. Το τριφύλλι έπαιξε νέα καλή άμυνα με αποτέλεσμα να πάρει πάλι την μπάλα, αλλά ο Παπαγιάννης αστόχησε σε τρίποντο. Ο Γκριγκόνις με δυο βολές έκανε το 33-34. Η Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Τόμπι έκανε το 33-37. Ο ίδιος με τρίποντο ξανά έκανε το 33-40. Τα επιθετικά ριμπάουντ είχαν κάνει μεγάλη ζημιά και ο Χίγκινς έκανε το 33-42. Ο Γουόλτερς με τρίποντο έκανε το 36-42. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 36-43.

Με τρίποντο του Τόμας το σκορ έγινε 39-45, αλλά ο Μίροτιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο. Οι πράσινοι έπρεπε να βρουν αντίδραση για να μπουν ξανά στο παιχνίδι. Ο Μίροτιτς με νέο τρίποντο έκανε το 39-53.  Ο Τόμας με τρεις βολές έκανε το 42-53. Με τον ίδιο τρόπο ο Γκριγκόνις μείωσε σε 45-53. Οι πράσινοι πάλευαν, αλλά η Μπαρτσελόνα είχε τις απαντήσεις. Με τρίποντο του εκπληκτικού Μίροτιτς το σκορ έγινε το 48-59. Ο Γκουντάιτς μείωσε σε 50-59. Ξανά ο Μίροτιτς σκόραρε για το 50-61. Με γκολ – φάουλ του Τόμας το σκορ έγινε 52-63. Ο Αγραβάνης σκόραρε για το 54-63. Ο Χίγκινς διαμόρφωσε το 54-65. Ο Μαντζούκας σκόραρε δίποντο για το 57-65. Ο Λι ύψως για τον Παπαγιάννη, ο οποίος κάρφωσε και πήρε και το φάουλ στην πιο εντυπωσιακή φάση του παιχνιδιού. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 60-68.

Στα 8 λεπτά πριν από το τέλος το σκορ ήταν 62-70. Οι πράσινοι δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, παρά το γεγονός ότι είχαν σφίξει την άμυνά τους. Ο Γκριγκόνις με δυο βολές έκανε το 64-71. Ο Μίροτιτς σκόραρε για τα 64-73, Ο Παπαπαγιάννης με τρίποντο έκανε το 67-73. Ο Μαντζούκας αστόχησε σε τρίποντο και ο Μίροτιτς έκανε το 67-75. Ο Λι με πολύ δύσκολο τρίποντο έκανε το 70-75. Ο Μίροτιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 70-78.  Η Μπαρτσελόνα έβρισκε ξανά τις λύσεις κόντρα στην τελευταία προσπάθεια των πράσινων. Ο Μαντζούκας έκανε το 72-80. Ο Τόμπι με τρίποντο έκανε το 72-83.  Οι πράσινοι παρά την προσπάθεια δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν την ήττα με 88-74 από την Μπαρτσελόνα.