Ήττα – σοκ από την ΑΕΚ!

Ο Παναθηναϊκός ήταν και πάλι κατώτερος των περιστάσεων και ηττήθηκε από την ΑΕΚ με 77-73 στα Άνω Λιόσια.

Ήττα - σοκ από την ΑΕΚ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε και ολοκληρώθηκε με διαφορετικό τρόπο. Και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-0 και τον Γιώργο Παπαγιάννη να κάνει… πάρτι με 9 πόντους μέχρι το 11-7 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Η ΑΕΚ άλλαξε την πεντάδα της, πέρασε στο παρκέ ο Λεμάρ, αλλά και ο Οριόλα και κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Για την ακρίβεια περιόρισε τα λάθη της (2 στα πρώτα 2 λεπτά) και συμμάζεψε την άμυνά της.

ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ!
ΣΟΚ για Μακάμπι πριν το ΟΑΚΑ! 184.129 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Από το 7-14, έφτασε μέχρι το 15-17, κρατώντας στο μηδέν Μπέικον, αλλά και τον Παπαγιάννη μετά το εκρηκτικό ξεκίνημά του. Από την άλλη μεριά, ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στον Γκριγκόνις (5π.), αλλά και στα επιθετικά ριμπάουντ που έδωσαν δεύτερες ευκαιρίες.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε τη 2η περίοδο με τρεις ψηλούς, Μίτσελ, Μάιλς, Οριόλα, με τον πρώτο να παίζει με δύο φάουλ από το πρώτο ενάμισι λεπτό του αγώνα, με σκοπό να θωρακίσει τα χαμένα ριμπάουντ.

Και αφού περιόρισε τον Παναθηναϊκό (χωρίς πόντο για 2:33), κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά στο ματς λέι απ του Λεμάρ (25-24 με σερί 10-0).

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και έχτισε διαφορά με τον Γιάνκοβιτς (43-37, 21′). Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε ξανά και με τον Μπέικον να δίνει τη λύση ισοφάρισε (43-43, 23′). Ο Γκριγκόνις φώναξε παρών και ο Παναθηναϊκός πήρε τα ηνία (46-48, 24′). Η αντίδραση της ΑΕΚ ήρθε με τον Ξανθόπουλο να δίνει λύση (51-48, 25′). Ο Μπέικον μείωσε, αλλά η ΑΕΚ είχε ρυθμό και με τον Μίτσελ σημείο αναφοράς ανέβασε τη διαφορά (58-50, 28′). Ο Μπέικον με δικές του προσπάθειες μείωσε, με την ΑΕΚ όμως να κρατάει τον έλεγχο για το 60-56 της τρίτης περιόδου.

Ο Ντουέιν Μπέικον ήταν στη… ζώνη και με δική του προσπάθεια ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκηνικό (60-63, 32′). Το κρεσέντο του Αμερικανού συνεχίστηκε, με τη διαφορά να ανεβαίνει (60-65, 33′). Η ΑΕΝ αντέδρασε και με μπροστάρη τον Λεμάρ ανέτρεψε ξανά το σκηνικό (69-67, 35′). Ένα μεγάλο σουτ του Γκριγκόνις έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά σε θέση οδηγού (69-70, 37′). Ο Λεμάρ με βολές έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά στο σκορ (71-70, 38′). Ο Γκριγκόνις με 1/2 βολές ισοφάρισε, με τον Μίτσελ να απαντάει (73-71, 1’11” για το τέλος). Ο Γκριγκόνις ισοφάρισε στα 53” για το τέλος (73-73), με τον Φλιώνη να σκοράρει και να δίνει πάλι προβάδισμα στην ΑΕΚ (75-73, 28,6” για το τέλος). Ο Γκριγκόνις κέρδισε το 5ο φάουλ του Μίτσελ, όμως μέτρησε 0/2 βολές. Ο Μπέικον αστόχησε σε τρίποντο νίκης στα 4” για το τέλος και ο Μάιλς με 2/2 βολές κλειδωσε τη νίκη της ΑΕΚ με 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 37-34, 60-56, 77-73.