Παναθηναϊκός: «Έσβησε» την Μπάγερν με αγριεμένο Παπαγιάννη!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, επικρατώντας 86-76 της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για την 31η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Εκπληκτικός ο Γιώργος Παπαγιάννης με ρεκόρ καριέρας (24 π. 11 ριμπάουντ, 3/3 τρίποντα). Στο 11-20 το «πράσινο» ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση, επικρατώντας 86-76 της Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ για την 31η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Εκπληκτικός ο Γιώργος Παπαγιάννης με ρεκόρ καριέρας (24 π. 11 ριμπάουντ, 3/3 τρίποντα) . Στο 11-20 το πράσινο ρεκόρ.

Οι «πράσινοι» με εξαίρεση κάποιες φάσεις που έδειξαν αδυναμίες στην άμυνα, είχαν καλό ρυθμό στην επίθεση και πήραν προβάδισμα με 9-5 στο 3’. Η Μπάγερν σε μόλις τέσσερα λεπτά αγώνα είχε υποπέσει σε πέντε ομαδικά φάουλ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να έχει από πολύ νωρίς το μπόνους των βολών. Το «τριφύλλι» ωστόσο δεν… άνοιξε το δώρο των Βαυαρών, οι οποίοι βρήκαν την ευκαιρία να μαζέψουν τη διαφορά στο καλάθι (12-10 στο 5’) και να ισοφαρίσουν σε 12-12 στο 6’.

Ο Παπαγιάννης ήταν «ζεστός» με 8 πόντους σε ισάριθμα λεπτά αγώνα, όμως η Μπάγερν είχε βρει τις λύσεις στο σκοράρισμα φτάνοντας στο +5 (17-22) με «καυτό» τον Γουάιλερ-Μπαμπ (8 πόντους). Η Μπάγερν όχι όμως διατήρησε την υπέρ της διαφορά έως το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά με ένα buzzer beater τρίποντο του Τσίπσερ διαμόρφωσε το +6 (21-27), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά στο παιχνίδι. Την ίδια ώρα ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε γράψει τρομερή πρώτη περίοδο σημειώνοντας 11 πόντους και 3 ριμπάουντ σε εννέα λεπτά συμμετοχής.

«Κρούση» της Μακάμπι στη Euroleague για τα ματς του Βελιγραδίου – Τι ζητούν οι Ισραηλινοί! 8.977 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να κρατήσει χωρίς πόντο την Μπάγερν Μονάχου για δύο λεπτά και με σερί 9-0 προσπέρασε με 30-27 στο 12’. Για πρώτη φορά στο ματς το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +5 (35-30 στο 14’), διαφορά την οποία μεγάλωσε στη συνέχεια (40-33 στο 17’), αφού οι «πράσινοι» εκμεταλλεύονταν με επιτυχία το μέγεθος των Παπαγιάννη και Γκουντάιτις κοντά στο καλάθι, σουτάροντας παράλληλα με δίποντα 63.6% και τρίποντα 57.1%.

Ο τρομερός Παπαγιάννης τα έκανε όλα ακόμα και ασίστ με αποτέλεσμα ο Γκριγκόνις να γράψει το 43-33 στο 18’, αφού οι παίκτες του Σερέλη διάβαζαν σωστά την άμυνα των Βαυαρών και προσάρμοζαν ανάλογα τις επιθέσεις τους. Το τελευταίο δίλεπτο για τους «πράσινους» ήταν σχεδόν καταστροφικό, αφού η Μπάγερν μείωσε ακόμα και στο 45-43 στο 20’, αλλά ένα τρίποντο του Λι με την κόρνα της λήξης «έγραψε» το 48-43 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Τόμας των 0/2 τριπόντων στο πρώτο ημίχρονο, ξεκίνησε με 2/2 στο δεύτερο και σε συνδυασμό με την αφλογιστία των Βαυαρών για περίπου τρία λεπτά έστειλε το «τριφύλλι» στο +13 (56-43 στο 23’) αναγκάζοντας τον Αντρέα Τρινκιέρι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Αμερικανός shooting guard ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει επιθετικά το «τριφύλλι» στο τρίτο δεκάλεπτο, διατηρώντας τη διψήφια διαφορά υπέρ των «πρασίνων» (64-50 στο 27’), φτάνοντας ταυτόχρονα τους 12 πόντους, όλους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η εμφάνιση του Τόμας θύμιζε κατά πολύ αυτή του Γιώργου Παπαγιάννη στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ο αρχηγός του «τριφυλλιού» ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το 66-50 στο 28’, αναγκάζοντας τον Τρινκιέρι να πάρει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα με την πλευρά των γηπεδούχων, την ώρα που η Μπάγερν έδειχνε αποδιοργανωμένη.

Το +19 (69-50 στο 29’) ήταν η μεγαλύτερη διαφορά, που παρέμεινε σε υψηλά στάνταρ έως το τέλος της περιόδου που βρήκε τους γηπεδούχους στο +17 (71-54). Στο 30’ ο Πάρις Λι (9 πόντοι, 10 ασίστ) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (13 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι του Παναθηναϊκού και μια ανάσα από το double-double.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Μπάγερν μπήκε με περισσότερη ενέργεια και αρχικά κατάφερε να μειώσει σε 74-61 στο 33’, με αποτέλεσμα ο Χρήστος Σερέλης να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός είχε κολλήσει επιθετικά, οι Βαυαροί βρήκαν ρυθμό από τα 6,75 με Ομπστ και Μπόνγκα, κυρίως στο transition και έτσι το +17 της τρίτης περιόδου έγινε +7 (74-67) για το «τριφύλλι», αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν ξαναμπεί στο ματς στο 35’.

Το τέλος στην ανομβρία της «πράσινης» επίθεσης έβαλε ο Παπαγιάννης με δύο συνεχόμενα καθοριστικά τρίποντα και ένα γκολ φάουλ που ανέβασαν εκ νέου τη διαφορά στο +14 (83-69 στο 38’) και ουσιαστικά έβαλαν τέλος στο ματς, αφού η Μπάγερν δεν είχε επιστροφή. Ο Παναθηναϊκός πήρε εν τέλει τη νίκη με τελικό σκορ 86-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 48-43, 71-54, 86-76.