Παναθηναϊκός: Κατάρρευση και «σκληρή» ήττα από το Μαρκόπουλο πριν τα πλέι οφ

Παράδοση άνευ όρων για τον Παναθηναϊκό, ηττήθηκε «καθαρά» (3-1 σετ) στην έδρα του από το Μαρκόπουλο για την 21η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων και έχοντας σημαντικά προβλήματα στην υποδοχή επέτρεψαν στο μαχητικό Μαρκόπουλο να πάρει δύο σετ στις λεπτομέρειες και να φύγει με τη νίκη από το Μαρούσι.

Το Μαρκόπουλο στο πρώτο σετ πήρε από νωρίς μία μικρή διαφορά (2-4), ωστόσο γρήγορα ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 5-5. Κάποια «πράσινα» λάθη αλλά και ένας άσσος της Φίτερερ έστειλαν τις φιλοξενούμενες στο +5 (9-14), αναγκάζοντας έτσι το Γιάννη Καλμαζίδη να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι «πράσινες» επέστρεψαν στο παρκέ πολύ καλύτερες και αφού μείωσαν σε 12-14 στη συνέχεια ισοφάρισαν σε 14-14. Το Μαρκόπουλου ήταν ιδιαίτερα ανθεκτικό και με άσσο της Αλλαγιάννη προηγήθηκε με 18-20, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22, αλλά δεν απέφυγε τα λάθη που έφεραν το σετ στις φιλοξενούμενες με 25-27.

Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Σαλαμίνα
Δεύτερη ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Σαλαμίνα 71 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την Ανθούλη διαγώνια και πήρε προβάδισμα με 9-5, ενώ με το σκορ στο 13-7, ο τεχνικός του Μαρκόπουλου κάλεσε τάιμ άουτ αφού έβλεπε τις παίκτριές του να μην μπορούν να μειώσουν.

Το «τριφύλλι» είχε καλές επιλογές στην επίθεση με την Ανθούλη να γράφει το 17-11, ενώ από λάθος του Μαρκόπουλου διαμορφώθηκε το 20-13. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει διάθεση για αστεία και με 25-13 πήρε το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το Μάρκοπουλο έδειξε και πάλι τη δυναμική του στο τρίτο σετ, καθώς προηγήθηκε με 1-5, κυριαρχώντας σε μπλοκ και σερβίς. Ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ, αλλά παρά τα σημάδια βελτίωσης που έδειξε το μπλοκ του Παναθηναϊκού, οι φιλοξενούμενες όχι μόνο διατήρησαν τη διαφορά αλλά την αύξησαν στο 6-12.

Η αστάθεια στην υποδοχή των κοριτσιών του «τριφυλλιού» συνέχισε να υφίσταται και το Μαρκόπουλο δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη φτάνοντας στο 7-16. Οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και χάρη στο μπλοκ αλλά και σε έναν άσσο της Μέντιτς μείωσαν σε 13-20 και 15-21. Ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να φτάσει στην ανατροπή αφού με 18-25 το Μαρκόπουλου πήρε το σετ και το προβάδισμα με 1-2.

Ο Γιάννης Καλμαζίδης επανέφερε την Παλάσιο στο τέταρτο σετ και ο Παναθηναϊκός, που είχε σφυγμό, προηγήθηκε με 8-5. Για μία ακόμα φορά οι «πράσινες» είδαν το Μαρκόπουλο να ισοφαρίζει σε 9-9 με άσσο της Φιτζμόρις, αλλά με τον ίδιο τρόπο η Μέντιτς διαμόρφωσε το 14-12 και η Παλάσιο το 16-13. Το +3 για τον Παναθηναϊκό έγινε -1 αφού τα σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των γηπεδούχων έδωσαν την ευκαιρία στο Μαρκόπουλο να προσπεράσει με 18-19 έπειτα από άουτ της Παλάσιο.

Η υποδοχή του «τριφυλλιού» βαθμολογούνταν κάτω από τη βάση και έτσι οι φιλοξενούμενες πήγαν στο +2 (19-21), αλλά η Νικολογιάννη με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 21-21. Το 24-24 έστελνε το σετ πέραν των 25 πόντων, με το Μαρκόπουλο να φτάνει στο 24-26 και να παίρνει μεγάλη νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 25-27, 25-13, 18-25, 24-26.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Χατζηευστρατιάδου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Ανάε 15 (13/26 επ., 2 άσσοι, 50% υπ.-30% άριστες), Γκρότους 8 (5/23 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ.-33% άριστες), Παπαφωτίου 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παλάσιος 10 (8/17 επ., 2 άσσοι), Μέντιτς 12 (6/9 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 67% υπ.-33% άριστες), Τζαγκαράκη (λ), Νικολογιάννη 11 (11/22 επ., 47% υπ.-12% άριστες), Ανθούλη 9 (6/18 επ., 3 μπλοκ), Μερκούρη, Μεταξά 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ)

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ REVOIL (Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο): Φιτζμόρις 22 (20/43 επ., 2 άσσοι, 40% υπ.-16% άριστες), Νάγκελς 4 (1/2 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίτερερ 17 (13/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Αλλαγιάννη 4 (0/1 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λέιθαμ 10 (10/33 επ.), Καλανταρίδου 7 (7/34 επ., 59% υπ.-22% άριστες) / Γούλα (λ, 39% υπ.-10% άριστες), Κωτσαρά, Γράβαρη 3 ((3/3 επ.), Σπανάκη, Βαϊοπούλου.