Παναθηναϊκός: Επιβλητικός και με 100αρα κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας

Τρεις ήττες σερί στη Basket League ήταν πολλές για τον Παναθηναϊκό, που συνέτριψε με 108-77 τον Απόλλωνα Πάτρας και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στον αγώνα με διάθεση τρέχοντας σερί 5-0, διαφορά την οποία διατήρησαν και στη συνέχεια (14-9 στο 4’), έχοντας καλό ρυθμό στην επίθεση. Οι άμυνες συνέχισαν να έχουν δευτερεύοντα ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα στο στο 8’ το «τριφύλλι» να έχει πάρει προβάδισμα με 26-20.

Την ίδια ώρα ο Μπόγρης είχε πάρει επ’ ώμου το σκοράρισμα για τον Απόλλωνα, πετυχαίνοντας τους εννέα από τους 20 πόντους των Πατρινών. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους «πράσινους» να διατηρούν το αρχικό +5 (29-24), έχοντας ως πρώτο σκόρερ τον Γκριγκόνις (8 πόντους) αλλά και πλουραλισμό στην επίθεση, με έξι από τους 12 παίκτες να έχουν σκοράρει τουλάχιστον δύο πόντους.

«Βόμβα» με Πάντερ και Παρτίζαν!
«Βόμβα» με Πάντερ και Παρτίζαν! 44.036 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (36-24 στο 12’), και με καλάθι του Ουίλιαμς ανέβασε τη διάφορά στο +15 (45-29) στο 15’, καθώς η άμυνα της ομάδας του Σερέλη είχε αρχίσει να κάνει τη δουλειά της.

Η συνέχεια άνηκε στον Αρτούρας Γκουντάιτις, αφού ο Λιθουανός πέρασε στο παρκέ και έκανε θραύση βοηθώντας το «τριφύλλι» να φτάσει στο +20 (49-29) στο 17’, την ώρα που οι γηπεδούχοι εκτελούσαν με 8/14 τρίποντα. Ο Γκουντάιτις ανέβασε ακόμα περισσότερο το «πράσινο» προβάδισμα (55-33) στο 18’, με τους γηπεδούχους να κλείνουν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με +25 (58-33), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο στο ματς.

έκανε poster» Γκουντάιτις-Γκριγκόνις" />έκανε poster» Γκουντάιτις-Γκριγκόνις" />

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στο +30 (63-33 στο 22’) δια χειρός Αγραβάνη, αλλά με σερί 9-0 ο Απόλλωνας μείωσε σε 63-42 στο 24’. Ο ρυθμός του «τριφυλλιού», ανέβηκε αφού σε καμία περίπτωση οι γηπεδούχοι δεν είχαν χάσει από τον έλεγχο τους το ματς.

πράσινη» 100άρα" />πράσινη» 100άρα" />

Το 77-53 στο 28’, έδινε την άνεση στον Χρήστο Σερέλη να συνεχίζει τον ροτέισιον, με τους «πράσινους» να κλείνουν ιδανικά το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με +30 (86-56).

Η τέταρτη περίοδος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Παναθηναϊκός είχε καταφέρει να στα προηγούμενα 30 λεπτά του αγώνα να καπαρώσει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν τους 100 πόντους στο 35’ με τον Μαντζούκα να σημειώνει το 100-70.

Ο Χρήστος Σερέλης πέρασε στο ματς και τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ για το τελευταίο πεντάλεπτο. Ο Παναθηναϊκός πήρε εν τέλει τη νίκη με σκορ 108-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 58-33, 86-56, 108-77.