Δύο στα δύο για το μπάσκετ με αμαξίδιο στη Μούρθια!

Το τμήμα μπάσκετ με αμαξίδιο του Παναθηναϊκού πέτυχε τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες με 55-67 κόντρα στους Rolling Rebels στο τουρνουά πρόκρισης για το EuroCup 2024 που διεξάγεται στη Μούρθια της Ισπανίας.

Οι «πράσινοι» με ακόμη μία καλή εμφάνιση κατάφεραν να κάνουν το δύο στα δύο με κορυφαίους τους Νέλσον με double double (23π., 17ριμπ.) και Μαρτσάκη (23π., 9 ριμπ.).Αύριο στις 12:15 θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα Μούρθια και μπορείτε να παρακολουθήσετε την αναμέτρηση ΕΔΩ.

Ως προς τον αγώνα, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ δυνατά και προηγήθηκε με 0-9 κρατώντας τους Rolling Rebels για τα 4 πρώτα λεπτά χωρίς σκορ. Οι «πράσινοι» διατήρησαν τη διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο με +9 (9-18).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε ο ΠΑΟ και στη δεύτερη περίοδο με την ψαλίδα να φτάνει τους 13 πόντους (19-32) στο ημίχρονο. Ο Νέλσον πέτυχε double double (10π., 12ριπ.) από το πρώτο μισό, ενώ διψήφιος ήταν και ο Μαρτσάκης (10π.).

Κράτα γερά ψυχάρα Πέννυ: Η Ρόγκα ανακοίνωσε τη μάχη της με τον καρκίνο
Κράτα γερά ψυχάρα Πέννυ: Η Ρόγκα ανακοίνωσε τη μάχη της με τον καρκίνο 354 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Με την επιστροφή στο παρκέ ο ΠΑΟ συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό του αγώνα και κράτησε το προβάδισμά του σε διψήφια επίπεδα για να λήξει η περίοδος 36-45.

Παρόλο που οι Rolling Rebels προσπάθησαν να μπουν στο ματς ρίχνοντας τη διαφορά σε 50-58, οι «πράσινοι» με καθαρό μυαλό έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη με 55-67.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 19-32, 36-45, 55-67

Παναθηναϊκός (Κοντός): Μαρτσάκης 23, Μιχαλοπούλου, Νέλσον 23, Κοντογιάννης 4, Δίτσης 8, Αχμέντ 4, Χριστόφορος, Τριανταφύλλου 5, Σπάθης, Φύτρος.