Παναθηναϊκός: Άλωσε το Ρέντη και το Σάββατο το σηκώνει!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με σπουδαία εμφάνιση (3-1 σετ) από το κλειστό του Ρέντη, έκανε το 2-0 στη σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό και το Σάββατο μαζί με τον κόσμο του, σηκώνει ακόμα ένα πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε με σπουδαία εμφάνιση από το κλειστό του Ρέντη, έκανε το 2-0 στη σειρά κόντρα στον Ολυμπιακό και το Σάββατο μαζί με τον κόσμο του, σηκώνει ακόμα ένα πρωτάθλημα.

Οι «πράσινες» του Γιάννη Καλμαζίδη έπιασαν σπουδαία απόδοση και παρά την απώλεια του τρίτου σετ, έδειξαν πως είναι η κορυφαία ομάδα στην Ελλάδα.

Το Σάββατο στο κλειστό του ΟΑΚΑ, το τρίτο ματς της σειρά των τελικών της Volley League γυναικών, με τον Παναθηναϊκό να θέλει ακόμα ένα πρωτάθλημα, όπου θα είναι το δεύτερο συνεχόμενο.

Στο Ρέντη για την κούπα τα «φίνα κορίτσια»
Στο Ρέντη για την κούπα τα «φίνα κορίτσια» 69 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ όπου και προηγήθηκε με 4-6 ύστερα από πόντο της Γκρότες. Οι «πράσινες» δεν διατήρησαν για πολύ το προβάδισμα αφού οι «ερυθρόλευκες» αφού ισοφάρισαν (7-7), προσπέρασαν με 9-7. Ο Ολυμπιακός πίεσε από το σερβίς την υποδοχή του «τριφυλλιού» και όχι μόνο διατήρησε το προβάδισμα αλλά το διεύρυνε στο +4 (18-14).

Ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ και ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια κατάφερε να ισοφαρίσει σε 19-19 με πλασέ της Ανθούλη. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να φανούν ψύχραιμες και όταν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 23-21 και ολοκληρώνοντας την ανατροπή έφτασαν στο 25-27, κάνοντας το 0-1 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ και πάλι ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και αφού προηγήθηκε με 4-6, στη συνέχεια ανέβασε τη διαφορά στο +5 (4-9). Οι «πράσινες» ήταν σαφώς ανώτερες στο τάραφλεξ του Ρέντη και όχι μόνο διατήρησαν το προβάδισμα των πέντε πόντων (10-15), αλλά με την Παπαφωτίου να μοιράζει εξαιρετικά το παιχνίδι έφτασαν στο 14-20, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του σετ. Με 19-25 τα «φίνα κορίτσια» κατέκτησαν και το δεύτερο σετ, κάνοντας έτσι ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση της νίκης.

Έχοντας αποκτήσει μεγάλη αυτοπεποίθηση από τα δύο νικηφόρα σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε μπροστά και στο τρίτο σετ προηγούμενος 0-3. Το +3 (7-10) διατηρήθηκε για τις «πράσινες», όμως με ένα μικρό σερί οι «ερυθρόλευκες» αντέδρασαν και αφού ισοφάρισαν σε 10-10, προσπέρασαν με 12-11. Κάποια λάθη κόστισαν στις φιλοξενούμενες και παράλληλα επέτρεψαν στις γηπεδούχες να ξεφύγουν με +3 (16-13).

Ο Γιάννης Καλμαζίδης κάλεσε τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του Ολυμπιακού και τα κατάφερε αφού ο Παναθηναϊκός με ένα τρομερό ντεμαράζ προσπέρασε με 17-20. Οι γηπεδούχες δεν κατέθεσαν τα όπλα και πιέζοντας από το σερβίς μπόρεσαν να ισοφαρίσουν (20-20), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Το 24-24 έστελνε το δραματικό τρίτο σετ πέραν των 25 πόντων. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 26-28 αλλά ο πόντος ακυρώθηκε για επαφή της Παπαφωτίου στο φιλέ. Έτσι οι «πράσινες» αφού αρχικά πανηγύρισαν στη συνέχεια αναγκάστηκαν να επιστρέψουν με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να γράψει το 29-27 και να μειώσει σε 1-2 στα σετ.

Έχοντας την ψυχολογία στα ύψη μετά την κατάκτηση του τρίτου σετ και κυρίως του τρόπου με την οποία αυτή προήλθε, οι «ερυθρόλευκες» προηγήθηκαν με 5-3 για να ισοφαρίσει άμεσα ο Παναθηναϊκός σε 5-5 και να προσπεράσει με 5-7. Η νέα ισοπαλία στο ματς (9-9) δεν άργησε να ακολουθήσει.

Με ψυχραιμία στην επίθεση τα κορίτσια του Καλμαζίδη προηγήθηκα εκ νέου με 14-16, αναγκάζοντας τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελική ευθεία του σετ έχοντας το προβάδισμα (19-20) και με 23-25 κατάφερε να πάρει αυτό που άξιζε, δηλαδή τη νίκη με 3-1 σετ, γράφοντας το 2-0 στη σειρά των τελικών.

Τα σετ: 25-27, 19-25, 29-27, 23-25.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Εμμανουηλίδου 9 (5/16 επ., 4 μπλοκ), Γουίντερς 16 (14/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. – 29% άριστες), Λαμπρούση 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 22 (17/34 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 41% υπ. – 27% άριστες), Κούμπουρα 8 (7/22 επ., 1 άσσος), Καράρο 2 (2 μπλοκ) / Κοσμά (λ, 34% υπ. – 21% άριστες), Τσιτσιγιάννη 16 (14/44 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (2/2 ΕΠ.), Γενιτσαρίδη.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Ανάε 20 (19/43 επ., 1μ πλοκ, 39% υπ. – 29% άριστες), Γκρόθες 15 (15/35 επ., 78% υπ. – 48% άριστες), Παπαφωτίου 5 (1/5 επ., 4 άσσοι), Ανθούλη 30 (25/63 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Κρος 8 (4/15 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μέντιτς 15 (8/17 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 47% υπ. – 20% άριστες), Χατζηευστρατιάδου, Νικολογιάννη, Μεταξά.