Μπάσκετ

Εύκολα την Ελευθερία Μοσχάτου, έκαναν το 7/7 οι πράσινες

Μεγάλωσαν το σερί τους οι πράσινες, καθώς επικράτησαν με 77-56 της Ελευθερίας Μοσχάτου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Το «τριφύλλι» πήρε από νωρίς στην πρώτη περίοδο το προβάδισμα (11-6 στο 3’) από τις Τζόουνς και Παυλοπούλου, όμως στη συνέχεια οι «πράσινες» έχασαν την επαφή τους με το καλάθι, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να μειώσουν σε 11-10 στο 6’, ύστερα από καλάθι της Μπάικλ. Στο χρόνο που απέμενε έως το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» δυνάμωσε την άμυνά του και με το δίδυμο Σταμολάμπρου και Αλέιν να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα, έκλεισε την πρώτη περίοδο όντας στο +9 (19-10).

Η Ελευθερία Μοσχάτου τρέχοντας επιμέρους σκορ 3-7 στη δεύτερη περίοδο μείωσε σε 22-17 στο 13’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Παναθηναϊκός άρχισε να επιβάλει σταδιακά το ρυθμό του, ανεβάζοντας για πρώτη φορά τη διαφορά στο +10 (27-17), ύστερα από εύστοχο τρίποντο της Παυλοπούλου, που παρέμενε «ζεστή». Η διαφορά έφτασε και στο +12 (31-19) για τις γηπεδούχες στο 16’, όμως οι φιλοξενούμενες απάντησαν με ρεσιτάλ συνεχόμενων εύστοχων τρίποντων, κατεβάζοντας τη διαφορά στο -4 (31-27), με αποτέλεσμα η Ελένη Καπογιάννη να καλέσει τάιμ άουτ 2:49 πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, αφού ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενος με +5 (37-32), έχοντας κορυφαία και διψήφια την Πηνελόπη Παυλοπούλου με 10 πόντους, 2 ασίστ και κανένα λάθος σε 15:48 λεπτά συμμετοχής.

Οι πράσινες στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου αύξησαν την διαφορά στους 10 πόντους με τρίποντο της Τζόουνς (46-36 στο 23’). Το σερί του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με την Τζόουνς και την Παυλοπούλου να βρίσκονατι σε πολύ καλή μέρα (50-36 στο 25’). Το τριφύλλι διατηρούσε το προβάδισμα του σε διψήφιες διαφορές (54-41, 57-43), ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +14 (59-45) βάζοντας τις βάσεις για το 7/7.

Με ένα 6-0 σερί μπήκε ο Παναθηναϊκός στο τελευταίο δεκάλεπτο, ανεβάζοντας την διαφορά για πρώτη φορά στο +20 (65-45 στο 33′), δίνοντας ουσιαστικά τυπικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα 6′ της αναμέτρησης. Η Σταμολάμπρου με τρίποντο αύξησε την διαφορά πάνω από τους 20 (71-50 στο 36′) με της πράσινες στην συνέχεια να χαλαρώνουν περιμένοντας το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 37-32, 59-45, 77-56.