Μπάσκετ

Λύγισε στο Κάουνας ο Παναθηναϊκός AKTOR

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν άντεξε στο... μπασκετικό ξύλο της Ζαλγκίρις Κάουνας, είχε λανθασμένες επιλογές στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 80-68 για την 25η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 15-10 έπεσε το πράσινο ρεκόρ. Ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δεν άντεξε στο… μπασκετικό ξύλο της Ζαλγκίρις Κάουνας, είχε λανθασμένες επιλογές στην επίθεση σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και γνώρισε την ήττα με 80-68 για την 25η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 15-10 έπεσε το πράσινο ρεκόρ. Ξεχώρισε ο Κέντρικ Ναν με 26 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός αντιμετώπιζε προβλήματα από τον Μπιρούτις, αλλά με όπλο το περιφερειακό σουτ ήταν κοντά. Οι Ναν και Γκριγκόνις ήταν «καυτοί» και το σκορ ήταν στο 22-19 στα δυο λεπτά πριν από το τέλος. Ο Γκριγκόνις μείωσε σε 22-21 με ωραίο ντράιβ. Ο Σμιτς με καλάθι και φάουλ έκανε το 25-21. Ο Ναν σκόραρε ξανά για το 25-23 και ο Γκριγκόνις σε ένα ακόμη δίποντο ισοφάρισε σε 25-25 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο ο Λεσόρ πήρε μπρος και ο Παναθηναϊκός βγάζοντας άμυνες πήρε προβάδισμα έξι πόντων (27-33). Ωστόσο, η Ζαλγκίρις με μεγάλα σουτ όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά πήρε και κεφάλι στο σκορ με 40-37. Ο Μήτογλου με ½ βολές έκανε το 40-38. Ο Έβανς σκόραρε για το 42-38 και ο Ουλάνοβας το 44-38, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, αφού στην τελευταία φάση δε δόθηκε πεντακάθαρο φάουλ σε προσπάθεια του Γκραντ.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τη Ζαλγκίρις να παίρνει προβάδισμα και τον Παναθηναϊκό να απαντάει. Με τρομερό κάρφωμα του Λεσόρ το σκορ έγινε 49-46. Ο Ναν μείωσε σε 49-48. Ο Γκεντράιτις με τρίποντο έκανε το 52-48 και ο Ναν απάντησε με δίποντο για το 52-50. Ο Γκεντράιτις ξανά σκόραρε για το 54-50 και ο Λεσόρ έκανε το 54-52. Ο ΈΒανς με δύσκολο τρίποντο έκανε το 57-52. Ο Παναθηναϊκός έχασε αρκετές επιθέσεις και ο Σμιτς έκανε το 59-52. Ο Ναν σκόραρε για τρεις και μάλιστα πήρε αντιαθλητικό φάουλ για να… ξεκολλήσει τον Παναθηναϊκό και να του δώσει σημαντική ανάσα. Το σκορ έγινε 59-56. Ο Σμιτς πήρε φάουλ και οι διαιτητές μέτρησαν και το καλάθι του για να γίνει το 62-56. Ο Ναν αστόχησε και η Ζαλγκίρις πήρε την μπάλα για την επίθεση. Ο Χέιζ σκόραρε για το 64-56. Η περίοδος ολοκληρώθηκε δίχως να αλλάξει κάτι.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να αντέξει στο ξύλο της Ζαλγκίρις και να κάνει ανατροπή. Ο Χουάντσο με βολές έκανε το 64-58. Ο Ουλάνοβας έκανε το 66-58. Ο Βιλντόσα έκανε λάθος και η Ζαλγκίρις βγήκε στον αιφνιδιασμό για το 68-58. Η Ζαλγκίρις ξέφυγε με 70-58 και ο Γκριγκόνις με βολές μείωσε στους 10 πόντους. Όλα αυτά στα 6 λεπτά πριν από το τέλος. Ο Έβανς έκανε το 72-60 και στη συνέχεια ο Γκριγκόνις αστόχησε. Το έργο είχε αρχίσει να γίνεται δύσκολο για το τριφύλλι. Ο Γκραντ πήγε στις βολές για το 72-62. Ο Ουλάνοβας σκόραρε για το 74-62 και ο Ναν με τρίποντο έκανε το 74-65. Ο Ναν σκόραρε για το 74-67. Οι πράσινοι είχαν δυο ευκαιρίες να σκοράρουν, αλλά πρώτα ο Χουάντσο αστόχησε σε τρίποντο και στη συνέχεια ο Ναν έκανε λάθος. Ο Ουλάνοβας έκανε το 76-67. Οι πράσινοι έκαναν νέο λάθος στην επίθεση και τα πράγματα είχαν δυσκολέψει πολύ. Εν τέλει, δεν άλλαξε κάτι και ο Παναθηναϊκός AKTOR ηττήθηκε με από τη Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 80-68.