Παναθηναϊκός: Οταν πάτησε γκάζι, “καθάρισε” τη Βιλερμπάν!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλά όταν σοβαρεύτηκαν... έκαναν τη δουλειά. Νίκη επί της γαλλικής ομάδας με σκορ 85-67 στο ΟΑΚΑ. Στο 18-10 το πράσινο ρεκόρ.

Ο Παναθηναϊκός AKTOR δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο απέναντι στη Βιλερμπάν, αλλά όταν σοβαρεύτηκαν… έκαναν τη δουλειά. Νίκη επί της γαλλικής ομάδας με σκορ 85-67 στο ΟΑΚΑ. Στο 18-10 το πράσινο ρεκόρ.

Με μωβ φανέλες, λόγω της ημέρας των γυναικών, και με πολύ κόσμο στο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ήθελε συνέχεια στις νίκες στην Ευρωλίγκα, απέναντι στη Βιλερμπάν.

Με τρίποντο του Σλούκα άρχισε το παιχνίδι για το 3-0, ενώ ο Γκραντ με ωραίο drive έκανε το 5-2. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 7-2. Η Βιλερμπάν μείωσε σε 7-4 και ο Μπαλτσερόφσκι με ½ βολές έκανε το 8-4. Το ματς πήγαινε σε αργό τέμπο και ο Λεσόρ έκανε το 11-8. Ο Ναν σκόραρε για το 13-8. Ο Αμερικανός σημείωσε νέο καλάθι για το 15-10. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 20-17.

Οι «πράσινοι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και η Βιλερμπάν πέρασε μπροστά με σκορ 20-23 για να αναγκάσει τον Αταμάν στο να πάρει τάιμ άουτ. Ο Λεσόρ με καταπληκτικό κάρφωμα έκανε το 22-23, αλλά ο Ντε Κολό έκανε το 22-25. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο ισοφάρισε. Ο Σλούκας με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 25-28. Η Βιλερμπάν πέρασε ξανά μπροστά με 28-29. Με καλάθι του Καλαϊτζάκη το σκορ έγινε 31-29. Ο Τόμας με γκολ – φάουλ έκανε το 31-32. Ο Λεσόρ με βολές διαμόρφωσε το 33-32. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο – πόντο με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να βρει ρυθμό. Με τρίποντο του Γκριγκόνις το σκορ έγινε 36-34. Ο Λεσόρ έκανε μια εντυπωσιακή τάπα και στη συνέχεια σκόραρε για το 38-34. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-36.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με τη Βιλερμπάν να ισοφαρίζει και τον Γκραντ να σημειώνει γκολ – φάουλ για το 41-38. Ο Λεσόρ έκανε το 44-38. Ο Λάιτι με τρίποντο έκανε το 46-43. Ο Γκραντ έκανε το 48-43 και ο Γκριγκόνις με ωραία προσπάθεια το 50-43. Ο Χουάντσο έκανε μια εντυπωσιακή τάπα και ο Γκριγκόνις με νέο δίποντο διαμόρφωσε το 52-43. Οι «πράσινοι» είχαν αρχίσει να παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα στο παρκέ. Ο Ντε Κολό με βολές έκανε το 52-45. Με νέο τρίποντο από τη Βιλερμπάν το σκορ έγινε 52-48. Ο Γκραντ με βολές έκανε το 54-48 και ήρθε η σειρά του Χουάντσο για να διαμορφώσει το 57-48 με τρίποντο και στη συνέχεια να ταπώσει εντυπωσιακά τον Καμπαρό. Ο Γκριγκόνις έκανε το 59-48 στον αιφνιδιασμό. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 59-50.

Ο Σλούκας με ωραίο λέι απ έφτασε τους 8 πόντους για το 61-50. Ο Ντε Κολό απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 61-52. Ο ίδιος ο έμπειρος γκαρντ με τρίποντο έκανε το 61-55. Ο Γκραντ απάντησε για το 64-55. Ο Ντε Κολό σκόραρε και πάλι για το 64-57. Ο Σλούκας σκόραρε για τρεις για το 67-57. Ο Λεσόρ με βολές έκανε το 69-57. Ο Σλούκας ύψωσε για τον Γάλλο και αυτός κάρφωσε για το 71-57. Ο Εντιαγέ έκανε το 71-59. Ο εκπληκτικός Σλούκας με νέο τρίποντο έκανε το 74-59 και ο Φαλ σκόραρε για το 74-61. Ο Γκραντ με τρίποντο από ασίστ του Σλούκα σκόραρε για το 77-63. Ο Ναν με τρίποντο έκανε το 80-63 και με τον ίδιο τρόπο το 83-65. Με βολές από τον Λεσόρ το σκορ έγινε 85-67. Το τελικό σκορ στο ΟΑΚΑ ήταν 85-67 με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη και να πηγαίνει στο 18-10.

Ο Ματίας Λεσόρ είχε 17 πόντους, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ. Ο Σλούκας ήταν ο μαέστρος του τριφυλλιού με 14 πόντους, 8 ασίστ και 5 ριμπάουντ. Στους 21 πόντους σταμάτησε ο εξαιρετικός Γκραντ, ενώ ο Γκριγκόνις είχε 14 και ο Ναν 10.