Ξέσπασε στον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός και τώρα… διαβολοβδομάδα

Σοβαρός πριν τη διαβολοβδομάδα ο Παναθηναϊκός! Το τριφύλλι μπορεί να δυσκολεύθηκε για ένα ημίχρονο στην Πυλαία, όμως στο δεύτερο έπαιξε όσο έπρεπε και με πρωταγωνιστή τον Τζέριαν Γκραντ, επικράτησε 89-73 του ΠΑΟΚ για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο ματς και στο 5′ βρέθηκε να προηγείται με 11-7 με τον Παναθηναϊκό AKTOR να απαντά με ένα δικό του επιμέρους 9-0 για το 16-11 του 7′. Το φινάλε του δεκαλέπτου βρήκε τους πράσινους μπροστά στο σκορ με 24-22, ενώ στο 11′ οι γηπεδούχοι προσπέρασε 25-24.

Στο 16′ ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με 38-34 όμως στο 18′ οι πράσινοι προηγήθηκαν ξανά με 42-40, πριν το τέλος του ημιχρόνου με 46-42.

Στα μισά της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 54-49 με τους γηπεδούχους να μένουν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τους πράσινους προηγούμενους με 64-58 και στο 31′ ξέφυγαν με 67-58. Στο 34′ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (62-73) ενώ στο 35′ έγινε το 78-63. Ο Παναθηναϊκός AKTOR ξέφυγε με 84-66 στο 37′ και έφτασε στη νίκη με 89-73.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 42-46, 58-64, 73-89

ΠΑΟΚ Mateco (Νερατζάκης): Τάουνς 7 (1), ΜακΝις 7, Σχίζας 6 (2), Φρίντρικσον 13 (1), Μαργαρίτης 3 (1), Γκίλμορ 7 (1), Τσιακμάς, Τσαϊρέλης 9, Γουίλιαμς 7 (1), Αρσενόπουλος, Σωτηρίου, Μίκαλακ 14 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 5 (1), Μπαλτσερόφσκι 2, Γκραντ 15 (2), Ναν 11 (1), Ερνανγκόμεθ 8 (2), Μωραΐτης 5 (1), Σλούκας 10 (1), Παπαπέτρου 2, Λεσόρ 7, Γκριγκόνις 14 (2), Μήτογλου 7 (1), Μαντζούκας (1).