Πράσινο ΠΑΡΤΙ στο Βελιγράδι με ηγέτη Σλούκα και “θωρηκτό” Λεσόρ!

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε πολυφωνία στην επίθεση, έναν Λεσόρ... οδοστρωτήρα (19 πόντους), τον Σλούκα ηγέτη (17 πόντους, 10 ασίστ) και επικράτησε 89-76 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι για την 30η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 19-11 το πράσινο ρεκόρ με το "τριφύλλι" να κάνει σημαντικό βήμα για την τετράδα.

Πράσινο ΠΑΡΤΙ στο Βελιγράδι με ηγέτη Σλούκα και

Ο Παναθηναϊκός AKTOR είχε πολυφωνία στην επίθεση, έναν Λεσόρ… οδοστρωτήρα (19 πόντους), τον Σλούκα ηγέτη (17 πόντους, 10 ασίστ) και επικράτησε 89-76 του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι για την 30η αγωνιστική στην Ευρωλίγκα. Στο 19-11 το πράσινο ρεκόρ με το “τριφύλλι” να κάνει σημαντικό βήμα για την τετράδα.

Ο Παναθηναϊκός άρχισε με δυο λάθη το ματς, έπειτα από την πίεση των παικτών του Ερυθρού Αστέρα.  Ο Μήτογλου σκόραρε το πρώτο πράσινο καλάθι για το 2-2, αλλά ο Μπολομπόι με τρίποντο έκανε το 5-2. Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 5-4. Ο Γκραντ χρεώθηκε πολύ γρήγορα με δυο φάουλ και αποσύρθηκε. Ο Μήτογλου σκόραρε ξανά για το 7-6 και ο ίδιος έκανε το 7-8. Με τρίποντο πάλι από τον Μήτογλου το σκορ έγινε 7-11. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 9-11 με κάρφωμα του Μίτροβιτς. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 9-14, αλλά ο Μπολομπόι με κάρφωμα μείωσε στους τρεις. Ξανά ο Μήτογλου βρήκε τρίποντο για το 11-17. Ο Σλούκας βρήκε σκόραρε κι αυτός με τρίποντη βόμβα για το 11-20. Ο Νέντοβιτς μείωσε σε 14-20. Ο Ναν απάντησε για το 14-23. Με βολές του Τεόντοσιτς ο Ερυθρός Αστέρας μείωσε στους 7 πόντους. Με τον ίδιο τρόπο το σκορ έγινε 18-23. Ο Μίτροβιτς έκανε το 20-23. Ο Σλούκας με τρίποντο σε νεκρό χρόνο διαμόρφωσε το 20-26 και ο Ναν με μπάζερ μπίτερ έκανε το 20-29 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το τριφύλλι είχε 7/9 τρίποντα στο α’ δεκάλεπτο.

Η δεύτερη περίοδος άρχισε με γκολ – φάουλ από τον Γκραντ για το 20-32. Ο Λεσόρ στη συνέχεια απογειώθηκε για να καρφώσει για το 20-34. Ο Γάλλος άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με νέο καλάθι έκανε το 22-36. Οι «πράσινοι» διατηρούσαν ένα προβάδισμα διψήφιας διαφοράς, όντας σοβαροί στο παρκέ. Ο Ναν σκόραρε για το 28-41. Ο Νταβιντόβατς μείωσε στους 11, αλλά ο Σλούκας απάντησε για το 30-43.  Οι γηπεδούχοι μείωσαν ξανά στους 11 και στη συνέχεια ο Χουάντσο δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά, με τους διαιτητές να μην δίνουν καθαρό φάουλ υπέρ του Ισπανού. Ο Ιλιτς με κάρφωμα έκανε το 34-43. Ο Ναν σκόραρε για τρεις για το 34-46. Ο Μπαλτσερόφσκι έχασε κάρφωμα και έκανε έξαλλο τον Αταμάν, που τον απέσυρε στον πάγκο. Ο Ερυθρός Αστέρας με τρίποντο του Νταβιντόβατς έκανε το 37-46.  Ο Μπολομπόι κάρφωσε για το 39-46. Ο Γκριγκόνις με τρίποντο έκανε το 39-49. Με βολές του Νταβιντόβατς έγινε το 41-49. Ο Σλούκας με βολές διαμόρφωσε το 41-51 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Oριστικό: Aλλάζει έδρα η Μακάμπι για τα ματς με τον Παναθηναϊκό!
Oριστικό: Aλλάζει έδρα η Μακάμπι για τα ματς με τον Παναθηναϊκό! 10.196 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τρίποντο του Νταβιντόβατς για το 44-51. Οι πράσινοι είχαν τρεις κακές επιθέσεις στο ξεκίνημα του δεκαλέπτου. Ο Γκραντ σκόραρε για το 44-53 με τους γηπεδούχους να απαντάνε για το 46-53. Ο Μήτογλου με τρίποντο έκανε το 46-56 και στη συνέχεια ο Λεσόρ με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 46-58. Στα 4 λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν 48-60. O Ναν με δυο βολές έκανε το 48-62. Ο Νέντοβιτς με ωραία προσπάθεια μείωσε στους 12 και ο Ιλιτς με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 52-62. Ο Λεσόρ με συνεχόμενους πόντους από βολές και καλή άμυνα έκανε το 52-65. Ο Γάλλος κάρφωσε εντυπωσιακά και πήρε φάουλ έπειτα από άλει ουπ του Γκραντ για το 52-68! Ο Γκεντράιτις σκόραρε γα το 54-68 και ο Γκραντ απάντησε για το 54-70. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 56-70.

Με τρίποντο του Σλούκα το σκορ έγινε 59-73. Με τρίποντο από τον Νέντοβιτς έγινε το 63-73. Ο Νταβιντόβατς σκόραρε για το 65-73, σε ένα σημείο που ο ρυθμός είχε χαλάσει λόγω συνεχόμενων challenges. Ο Γκραντ με τρίποντο έκανε το 65-76.  Ο Μήτογλου σκόραρε για το 65-78, αλλά ο Νέντοβιτς με τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 10. Ο Λεσόρ συνδέθηκε ξανά με το καλάθι για το 68-80.  Ο Λεσόρ πήρε αντιαθλητικό και με βολές έκανε το 70-82. Ο Ιλιτς με κάρφωμα διαμόρφωσε το 72-82. Ο Παναθηναϊκός AKTOR κρατούσε την τύχη στα χέρια του, έχοντας σοβαρότητα και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Ο Νέντοβιτς έκανε το 76-84 και στη συνέχεια ο Ναν έκανε επιθετικό φάουλ στο 1’ και 21’’ πριν από το τέλος. Ο Σλούκας με κλέψιμο και καλάθι στον αιφνιδιασμό έκανε το 76-86. Ο αρχηγός με νέο καλάθι έκανε το 76-88. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 89-76.