Βόλεϊ

Μάγκας Παναθηναϊκός στην Πυλαία, σάρωσε τον ΠΑΟΚ και έφυγε για τελικό!

Φουλάρει για την κούπα ο Παναθηναϊκός! Το τριφύλλι, έβγαλε ψυχή και είχε καρδιά από ατσάλι στην Πυλαία και με πρωταγωνιστή των Ερνάντες, κατάφερε να επικρατήσει 3-1 σετ του ΠΑΟΚ παίρνοντας την πρόκριση για τους τελικούς της Volley League μετά από δυο χρόνια. Αγωνία στο πράσινο στρατόπεδο με τον Πρωτοψάλτη που αποχώρησε υποβασταζόμενος στην αρχή του τρίτου σετ.

To ματς:

Με όπλο το σερβίς ο Παναθηναϊκός θέλησε να καταστρέψει όλες τις υποδοχές του ΠΑΟΚ και να βάλει από νωρίς τις βάσεις νίκης. Οι γηπεδούχοι αρχικά ανταπεξήλθαν και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα πέντε πόντων (9-4) το οποίο και έσβησε ο Παναθηναϊκός με “μπροστάρη” τον Ερνάντες για το 9-8. Το ίδιο μομέντουμ επαναλήφθηκε για αρκετή ώρα με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν και πάλι με τρεις (13-10), όμως Κόβαρ, Βουλκίδης και Ερνάντες έδωσαν το σύνθημα της αντεπίθεσης, φέρνοντας μπροστά το τριφύλλι (13-14). Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο κάτι το οποίο βόλεψε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος στο κρισιμοτερο σημείο μετέτρεψε το 20-20 σε 20-24 έχοντας τέσσερις ευκαιρίες για να πάρει το σετ. Ο ΠΑΟΚ έσβησε τη μια, όμως το τριφύλλι έφτασε στο 0-1 (21-25).

Εξαιρετικός στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να μπει γρήγορα με ένα προβάδισμα τριών πόντων (3-5) με τους γηπεδούχους να τουμπάρουν την κατάσταση και να φτάνουν στο 12-11. Οι δυο ομάδες αναλώθηκαν σε συνεχόμενα λάθη στο σερβίς, αλλά και σε πολλά μπλοκ άουτ, με τον Παναθηναϊκό να βγάζει δυο καλές άμυνες και να φτάνει στο 18-20! Ο Ερνάντες με τον Βουλκίδη είχαν την πρωτοκαθεδρία στο σκοράρισμα και βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να κάνει το 2-0 στα σετ (23-25).

Mε τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το τρίτο σετ για τον Παναθηναϊκό, αφού ο Θανάσης Πρωτοψάλτης πέρασε εκτός τάραφλεξ τραυματίας με τον Φράγκο να παίρνει τη θέση του. Οι “πράσινοι” αποσυντονίστηκαν από τη συγκεκριμένη εξέλιξη και ειδαν τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει από νωρίς με πέντε πόντους διαφορά (11-6). Ο Ερνάντες βγήκε εκτός ρυθμού, το μπλοκ των γηπεδούχων ήταν πολύ καλό και μοιραία μείωσαν σε 2-1 (25-18).

Mην έχοντας διάθεση να μπλέξει ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στο τέταρτο σετ για να πάει στον τελικό. Οι πράσινοι μπορεί να μην έβγαλαν στην αρχή της φάσης που ήθελαν, αλλά με υπομονή και ήρεμο παιχνίδι, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων και να αναγκάσουν τον προπονητή του ΠΑΟΚ να καλέσει τάιμ άουτ. Με την επιστροφή στο τάραφλεξ ο Παναθηναϊκός έφυγε στο +5 παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα νίκης-πρόκρισης. Ωστόσο η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε να γυρίσει το κουμπί και να γυρίσει το ματς από το -5 στην ισοπαλία για το 13-13. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ωστόσο, δεν λύγισε και κατάφερε να πετύχει τρεις σερί πόντους με Ράνγκελ, Ερνάντες και δυο σημαντικά μπλοκ από Κόβαρ και Ιερεθουέλο, φτάνοντας στο 17-13! Παρότι ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τρεις ο Παναθηναϊκός με άλλους δυο πόντους σε ανοικτό παιχνίδι έδειχνε να ελέγχει το ματς φτάνοντας στο +5 (15-19). Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ωστόσο έμεινε ζωντανή στο ματς, αφού τα λάθη των Κόβαρ και Ερνάντες, αλλά και μια λάθος υποδοχή, έφερε το σκορ στο +2 για τον Παναθηναϊκό (17-19). Το τάιμ άουτ του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αφύπνισε τους παίκτες του τριφυλλιού και ιδίως τον Κόβαρ ο οποίος με δυο δικούς του πόντους έφερε το ματς στο +4 με τον Ερνάντες να κερδίζει τον Τρούχτσεφ στο σερβίς για το 17-22. Ο Κουβανός βάλθηκε να καθαρίσει το ματς κάνοντας με έξυπνο τρόπο το 17-23. Ο ΠΑΟΚ μείωσε ξανά στους τέσσερις με τον Κόβαρ να πετυχαίνει τυχερό αλλά κομβικό πόντο δίνοντας το match ball στον Παναθηναϊκό, με τον Βουλκίδη να κάνει το μπλοκ στην τελευταία επίθεση και δίνει την πρόκριση στον Παναθηναϊκός με σκορ 3-1. (19-25).

Τα σετ: 21-25, 23-25, 25-18, 19-25