Αυτά τα κάνει ΜΟΝΟ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ όταν μιλάει ο νόμος του ΟΑΚΑ!

Με μυθική ανατροπή από το -12 του ημιχρόνου, με διαστημικό μπάσκετ στο δεύτερο 20λεπτο και με ένα ΟΑΚΑ να μοιάζει με... κολαστήριο, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε την Μπαρτσελόνα με σκορ 89-81, ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και έκανε άλμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Στο 20-11 το ρεκόρ με τους πράσινους να ανεβαίνουν στη 2η θέση.

Με μυθική ανατροπή από το -12 του ημιχρόνου, με διαστημικό μπάσκετ στο δεύτερο 20λεπτο και με ένα ΟΑΚΑ να μοιάζει με… κολαστήριο, ο Παναθηναϊκός AKTOR νίκησε την Μπαρτσελόνα με σκορ 89-81, ισοφάρισε τη διαφορά του πρώτου αγώνα και έκανε άλμα για το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Στο 20-11 το ρεκόρ με τους πράσινους να ανεβαίνουν στη 2η θέση.

Στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα. Οι «πράσινοι» άρχισαν νευρικά με τους Καταλανούς να κάνουν το 0-4. Ο Γκραντ με γκολ – φάουλ έκανε το 3-4. Ο Κάλινιτς σκόραρε για το 3-6. Ο Μήτογλου με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το 5-6 και ο Ναν με τους πρώτους πόντους του έκανε το 7-6. Το παιχνίδι πήγαινε στο ξεκίνημα πόντο – πόντο με τον Ναν να σκοράρει και πάλι για το 9-8. Ο Βέσελι με κάρφωμα έκανε το 9-10. Ο Λεσόρ με τους πρώτους πόντους και αυτός έκανε το 11-10, αλλά ο Σατοράνσκι απάντησε για το 11-12 και ο Πάρκερ με κάρφωμα το 11-14. Ο Βέσελι με τρίποντο έκανε το 11-17 και ανάγκασε τον Εργκίν Αταμάν να καλέσει τάιμ άουτ. Οι «πράσινοι» πάσχιζαν να βρουν ρυθμό. Ο Μήτογλου σκόραρε για το 13-19. Από εξαιρετική άμυνα του Σλούκα, ο Ναν έκανε το 15-19. Ο Λεσόρ με τρομερό κάρφωμα ξεσήκωσε το ΟΑΚΑ για το 17-21. Ο Ερνανγκόμεθ διαμόρφωσε το 17-23 και ο Ναν με τρίποντο μείωσε στους τρεις πόντους για το 20-23, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γκριγκόνις σκόραρε για το 22-23 και ο Ναν με βολές έκανε το 24-23. Ο Ερνανγκόμεθ έκανε το 24-25 για την Μπαρτσελόνα και ο ίδιος το 24-27. Οι «πράσινοι» είχαν δυο άστοχα τρίποντα με Ναν και Σλούκα και ο Αμπρίνες έκανε το 24-30. Ο Ρούμπιο διαμόρφωσε το 24-34. Οι «πράσινοι» αντιμετώπιζαν προβλήματα απέναντι στους Καταλανούς και στις δυο πλευρές του παρκέ. Ο Λαπροβίτολα με τρίποντο έκανε το 24-37, ενώ η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο για το 24-40. Ο Μήτογλου ξεκόλλησε τον Παναθηναϊκό για το 26-40. Με βολές από τον ίδιο έγινε το 28-40. Ξανά ο Μήτογλου πήγε στις βολές και με 1/2 έγινε το 29-40. Η Μπαρτσελόνα ξέφυγε ξανά για το 29-44 και οι διαιτητές στη συνέχεια τα έκαναν σαλάτα. Ο Γκριγκόνις είχε περάσει ξεκάθαρα το κέντρο, οι ρέφερι όχι μόνο έδειξαν το αντίθετο, αλλά έδωσαν και τεχνική ποινή στον Αταμάν! Ο Καλαϊτζάκης αστόχησε σε νέο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το 31-44, αλλά ο Βέσελι έκανε το 31-46. Ο Γκραντ με ½ βολές έκανε το 32-46 και ο Γκραντ με καλάθι στο φινάλε διαμόρφωσε το 34-46, που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με πόντους του Μήτογλου για το 36-46. Ο Γιοκουμπάιτις στον αιφνιδιασμό έκανε το 36-48. Ο Ναν διαμόρφωσε το 38-48. Τα προβλήματα παρέμεναν και ο Σατοράνσκι με γκολ – φάουλ έκανε το 38-50. Οι πράσινοι μείωσαν σε 42-50 και αναζητούσαν ξέσπασμα. Ο Σλούκας σκόραρε και έκανε το 44-50. Ο Βέσελι έκανε το 44-52. Με τρίποντο του Γκραντ έγινε το 47-52. Ο Βέσελι ξανά έκανε το 47-54. Ο Λεσόρ σκόραρε από κοντά για το 49-54. Ο Λεσόρ με βολές μείωσε στο 51-54. Ο Σλούκας σκόραρε και έγινε το 53-54. Ο Ερνανγκόμεθ με 1/2 βολές έκανε το 53-55. Ο Γκριγκόνις με γκολ – φάουλ από φόλοου έκανε το 56-55. Ο Ερνανγκόμεθ με βολές έκανε το 56-57. Ο Σλούκας με τον ίδιο τρόπο διαμόρφωσε το 58-57. Πάλι ο Ερνανγκόμεθ πήγε στις βολές για να κάνει το 58-58. Ο Αμπρίνες με τρίποντο έκανε το 58-61 και ο Λεσόρ κάρφωσε για το 60-61, που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου.

Με τρίποντο του Αμπρίνες έγινε το 60-64 και ο Ναν έκανε το 62-64. Ο Μήτογλου σημείωσε τρίποντο για το 65-64, αλλά αμέσως ο Σατοράνσκι έκανε το 65-66. Ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 68-66. Με τρίποντο του Ναν το σκορ έγινε 73-68. Ο Γιοκουμπάιτις έκανε το 73-70. Ο Σλούκας με βολή έπειτα από τεχνική ποινή έκανε το 74-70. Ο Μήτογλου διαμόρφωσε το 76-70. Ο Πάρκερ με τρίποντο έκανε το 76-73. Ο Ναν σημείωσε ένα ωραίο καλάθι για το 78-73. Οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνική ποινή τον Γκριμάο και ο Σλούκας έβαλε τη βολή για το 79-73. Ο Ναν με απίστευτο κάρφωμα έκανε το 81-73. Ηρθε η σειρά του Μήτογλου με φόλοου να κάνει το 83-73. Ο Γκραντ έκλεψε και το ΟΑΚΑ είχε ξεσηκωθεί, βλέποντας το «τριφύλλι» να είναι εντυπωσιακό! Όλα αυτά στα δυο λεπτά πριν από το τέλος. Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 83-76. Ο Σλούκας έβαλε τρίποντο για το 86-76. Ο Μήτογλου πήγε στις βολές και έκανε το 87-76. Ακολούθησε το κάρφωμα του Λεσόρ για το 89-76 μέσα σε ένα ΟΑΚΑ που ΕΒΡΑΖΕ! Η Μπαρτσελόνα μείωσε σε 89-78 στα 32 δευτερόλεπτα για το τέλος. Η επίθεση χάθηκε και οι Καταλανοί πήραν την κατοχή. Ο Γκραντ έξυπνα έκανε το φάουλ. Λαπροβίτολα με ½ βολές έκανε το 89-79, αλλά στη συνέχεια οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στην Μπαρτσελόνα 1,2 πριν από το τέλος. Φάουλ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ποτέ με τον Σλούκα να βρίσκει καθαρά μπάλα. Ο Λαπροβίτολα έκανε το 89-81, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στο ΟΑΚΑ.