Καυτός Ναν, ηγέτης Σλούκας, λάβα το ΟΑΚΑ και ο Παναθηναϊκός σφράγισε το πλεονέκτημα

Σφράγισε το πλεονέκτημα με καυτό Ναν ο Παναθηναϊκός! Ο εξάστερος, πάτησε γκάζι στην 4η περίοδο κόντρα στην Άλμπα και με πρωταγωνιστή τον Κέντρικ Ναν, που πέτυχε 28 πόντους και τρομερό Κώστα Σλούκα, επικράτησε 84-75 στο καυτό ΟΑΚΑ και ολοκλήρωσε τη regular season στη 2η θέση με ρεκόρ 23-11!

To ματς

Νωθρό το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς, με την Άλμπα να αιφνιδιάζει και με πρωταγωνιστή τον Χέρμανσον να φτάνει γρήγορα στο +7 (5-12). Οι “πράσινοι” εν έτειναν την πίεση τους στη ρακέτα και με ένα σερί 4-0 μείωσαν στους τρεις, αλλά οι Γερμανοί, εκμεταλλεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ, ξεφεύγοντας στους έξι (11-17). Το τριφύλλι, επένδυσε στην άμυνα του και με έναν εξαιρετικό Γκριγκόνις να συμβάλλει σε άμυνα και επίθεση, έφερε εκ νέου το σκορ στον πόντο (16-17). Η Άλμπα συνέχισε να είναι εύστοχη με τον Κουμάντζε να κάνει “πάρτι” στο καλάθι του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στο +6 για το 17-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο βρήκε πόντους με δυο ελεύθερες βολές του Σλούκα και τρίποντο του Βιλντόσα από την κορυφή μειώνοντας σε 22-23.  Ο Κουμάντζε έφτασε στους εννέα πόντους με νέο κάρφωμα, στα 2:10 της β περιόδου, αλλά Ναν και Παπαπέτρου ισοφάρισαν σε 27-27.Ο Κέντρικ Ναν με 1/2 βολές έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά μετά από ώρα, ενώ ο Μήτογλου  με 2/2 βολές έφερε τον εξάστερο στο +3 (30-27).

Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός!
Στον αέρα το Μακάμπι- Παναθηναϊκός! 43.068 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Άλμπα δεν παράτησε στιγμή το ματς και με ένα 5-0 σερί πήρε ξανά το προβάδισμα (30-32). Σλούκας και Αντετοκούνμπο ήταν καθοριστικοί στην αντεπίθεση, με τον ηγέτη του τριφυλλιού να σκοράρει και να μοιράζει στον Έλληνα σέντερ για το 36-35, δύο λεπτά πριν το φινάλε. Ο Χέρμανσον με δυο βολές έκανε το 36-37, με τον Αντετοκούνμπο να καρφώνει και εν συνεχεία να βγάζει δυο σπουδαίες άμυνες για το 38-37 του πρώτου μέρους, υπέρ των πρασίνων.

Το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους για τον Παναθηναϊκό ήταν καταιγιστικό με τον Κέντρικ Ναν να ξεμακραίνει το σκορ για το +6 (43-37). Ο Αμερικανός συνέχισε να πυροβολεί, όμως ο Κουμάντζε μείωσε στους τέσσερις με τον Σλούκα να φέρνει ξανά το σκορ στο +6 (48-42). Ωστόσο με ένα επί μέρους, 4-0 μείωσε στο καλάθι με τον Ναν να βρίσκει ξανά τη λύση για το 50-46. Γκριγκόνις και Ναν με πέντε πόντους έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +7, αλλά η κακή πράσινη άμυνα έδωσε το δικαίωμα στην Άλμπα να βρει ξανά προβάδισμα 57-59. Ο Σλούκας με τρίποντο έκανε το 60-59, αλλά και πάλι η άμυνα του τριφυλλιού ήταν αποδιοργανωμένη με τον Ντέλοου να κάνει το 60-61 με εύκολο λέι-απ ένα λεπτό πριν το τέλος. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Παναθηναϊκός, μετά από μια καλή άμυνα, ατύχησε να δεχθεί, buzzer beater καλάθι από τον Ολίντε, για το 60-63 της τρίτης περιόδου.

Στην 4η περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος να καθαρίσει το ματς με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να σκοράρει σε βολές και τον Σλούκα να μοιράζει ασίστ στον Γκριγκόνις που με τρίποντο έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό 65-63. Οι δυο χαμένες βολές του Μπράουν και το τρίποντο του Σλούκα έφεραν τον εξάστερο στο +5 (68-63)  περίπου οκτώ λεπτά πριν το τέλος. Από το σημείο εκείνο ο Κέντρικ Ναν πήρε το όπλο του καθώς δυο καλές άμυνες και πέντε πόντοι του Αμερικανού έφεραν τον Παναθηναϊκό για πρώτη φορά στο +10 (73-63) και τον Ναν στους 22 πόντους!

Ο Κέντρικ Ναν ήταν απίστευτος και με ένα απίθανο τρίποντο από τα εννέα μέτρα έφερε τον Παναθηναϊκό ξανά στο +10. Η Άλμπα μπορεί να μείωσε προσωρινά, όμως ο Ναν και ο Χουάντσο βρήκαν σκορ για το τελικό 84-75 του Παναθηναϊκού!