Αυτοκτόνησε στο ΟΑΚΑ και ψάχνει αντίδραση για ανατροπή!

Ο Παναθηναϊκός είχε το παιχνίδι στα χέρια του στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά τα λάθη της 4ης περιόδου και η αστοχία στις βολές έφεραν την ήττα από τη Μακάμπι με 91-87 για το 0-1 στα πλέι οφ.

Όπως ήταν φυσιολογικό το ματς ξεκίνησε με μεγάλη ένταση, δυνατές μονομαχίες, αλλά και ευστοχία! Οι «πράσινοι» έβαζαν συνεχώς τα χέρια τους πάνω στην μπάλα για deflections, ωστόσο η Μακάμπι με πλουραλισμό στο παιχνίδι της και καλή κυκλοφορίας μπάλας ακολουθούσαν στο σκοράρισμα (7-7), ύστερα από τη συμπλήρωση τριών λεπτών αγώνα. Μετά το πρώτο τρίλεπτο οι φιλοξενούμενοι λειτούργησαν ακόμα καλύτερα, διαβάζοντας την άμυνα του «τριφυλλιού» και σκοράροντας με τους Μπράουν και Κοέν προσπέρασαν 14-16 στο 7’. Την ίσια ώρα ο Μπόλντουιν είχε μείνει στους 2 πόντους, ενώ ο Ναν απαντούσε με 6, στην προσωπική κόντρα που είχαν ανοίξει οι δύο παίκτες τις προηγούμενες ημέρες! Το καλό νέο για τους «πράσινους» ήταν η ευστοχία πίσω από τα 6,75μ.. Ο Γκριγκόνις έκανε καλή δουλειά, το ίδιο και ο Σλούκας για το 23-23 στο 10’. Στο τελευταίο τρίποντο της πρώτης περιόδου ο Ερνανγκόμεθ αστόχησε από τη γωνία με αποτέλεσμα να παραμείνει το 25-26, υπέρ της Μακάμπι η οποία νωρίτερα είχε βρει πόντους από τον Ολιβέιρα κόντρα στον Αντετοκούνμπο.

Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου
Πόσο κοστίζει το «Tony Montana» μπουφάν του Δημήτρη Γιαννακόπουλου 29.610 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η παρουσία του Ερνανγκόμεθ πρόσφερε πολλά πράγματα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού κυρίως στα ριμπάουντ, ο Λεσόρ πήρε μπρος στο δεύτερο δεκάλεπτο και κουβάλησε τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προσπέρασε με +7 (37-30) στο 14’. Μάλιστα, οι παίκτες του Αταμάν μετρούσαν σε εκείνο το σημείο 9/9 δίποντα και 6/10 τρίποντα!!! Το μομέντουμ ήταν για τους γηπεδούχους, που είδαν τον Βιλντόζα να γίνεται ο παράγοντας «Χ» και με δύο τρίποντες… βόμβες να εκτοξεύει τη διαφορά στο +11 (43-32) στο 16’. Στο ίδιο λεπτό το πρώτο πρόβλημα για τον Έργκιν Αταμάν άκουγε στο όνομα του Κέντρικ Ναν, ο οποίος τιμωρήθηκε με το τρίτο προσωπικό του φάουλ και κάθισε στον πάγκο. Η Μακάμπι «χτύπησε» με τον Κόλσον κοντά στο καλάθι κατεβάζοντας τη διαφορά στο -7 (44-37 στο 17’). Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να διατηρούν προβάδισμα 8 πόντων (50-42), σε ένα καλό πρώτο 20λεπτό για τους παίκτες του Αταμάν με 11/11 δίποντα και 8/16 τρίποντα.

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με +12 (56-44), αλλά η Μακάμπι επιλέγοντας εκ νέου να επιτεθεί κοντά στο καλάθι, κατάφερε να μειώσει σε 60-54 στο 25’, δείχνοντας ότι τίποτα δεν είχε τελειώσει. Σε κάθε περίπτωση οι γηπεδούχοι διατηρούσαν κάποιες σταθερές στο παιχνίδι τους όπως την εξαιρετική παρουσία του Σλούκα σε εκτέλεση και δημιουργία (9 πόντους και ισάριθμες ασίστ), την παρουσία του Λεσόρ στην ρακέτα και εν γένει τα καλά ποσοστά στην επίθεση. Με μικρό σερί το +10 (64-54) επέστρεψε, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με δικό τους 0-5 για το 64-59 στο 27’, μαζεύοντας νωρίτερα το 11 επιθετικό τους ριμπάουντ με τον Ριβέρο. Χωρίς λόγο ο Ναν έκανε ένα χαζό φάουλ σε διεκδίκηση για επιθετικό ριμπάουντ, το οποίο ήταν το 4ο προσωπικό, δίνοντας την ευκαιρία στη Μακάμπι να μειώσει από τη γραμμή των βολών σε 67-63 στο 29’. Ο Καλαϊτζάκης πέρασε στο ματς και έμελλε να είναι αυτός που θα άλλαζε ξανά το μομέντουμ του αγώνα ξεσηκώνοντας παράλληλα στο πόδι το ΟΑΚΑ. Στη φάση του αγώνα ο Έλληνας γκαρντ πήρε τα βήματα και έριξε τρομερή τάπα στον Ριβέρο και στην επίθεση κέρδισε το φάουλ για δύο βολές. Στη συνέχεια νέα καλή άμυνα και τάπα από τον Αντετοκούνμπο συνέβαλε για το 70-63.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μακάμπι μείωσε σε 70-68 και ισοφάρισε με τρίποντο του Κόλσον (71-71) στο 32’. Το ματς πλέον ξεκινούσε από την αρχή εννέα λεπτά περίπου πριν το φινάλε του. Ο Αταμάν επέλεξε πεντάδα τους Σλούκα, Ναν, Καλαϊτζάλκη, Μήτογλου και Λεσόρ, οι «πράσινοι» έπαιξαν με το Γάλλο, αλλά οι φιλοξενούμενοι… ζεστάθηκαν στο χειρότερο σημείο του αγώνα και με δύο σερί τρίποντα προσπέρασαν 77-81 στο 35’. Ο εκνευρισμός και το άγχος ήταν πλέον παράγοντας του ματς και αυτό αποτυπώθηκε στις συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των δύο ομάδων, με το σκορ στο 81-83 από το 36’. Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν εκ νέου με +5 (82-87 στο 39’), αλλά οι Γκραντ και Ναν απάντησαν για το 87-87, ενώ απέμεναν 52,7 δευτερόλεπτα για το τέλος. Ο Μπράουν σκόραρε (87-89), ο Σλούκας έκανε λάθος πάσα αμέσως μετά, οι «πράσινοι» καθυστέρησαν να κάνουν φάουλ και έτσι η Μακάμπι έφυγε νικήτρια από το ΟΑΚΑ με 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91