Πήγε για την ανατροπή του αιώνα, πάει για ΤΕΛΙΚΟ τη Μεγάλη Πέμπτη

Ο Παναθηναϊκός δε βλεπόταν για τρία δεκάλεπτα στο Βελιγράδι, έφτασε κοντά σε μια σπουδαία ανατροπή, αλλά ηττήθηκε με 85-83 από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Άστοχο τρίποντο του Ναν στο φινάλε. Υποχρέωση η νίκη την Πέμπτη για την ισοφάριση στη σειρά των πλέι οφ.

Στη Χάλα Πιονίρ, ο Παναθηναϊκός ήθελε τη νίκη για να πάρει το προβάδισμα στη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Η Μακάμπι έκανε το 2-0 με τον Κόλσον. Ο ίδιος με γκολ – φάουλ διαμόρφωσε το 5-0 και ο Νίμπο με κάρφωμα έκανε το 7-0. Ο Γκραντ με βολές σκόραρε τους πρώτους πόντους του Παναθηναϊκού για το 7-2. Οι «πράσινοι» δεν είχαν μπει καλά στο παιχνίδι, έχοντας αρκετά λάθη στη δημιουργία τους με αποτέλεσμα ο Αταμάν να βάλει στο παιχνίδι τον Σλούκα αντί του Ναν. Ο Μπράουν σκόραρε για το 9-2. Ο Λεσόρ με κοντινό καλάθι έκανε το 9-4. Ο Ντιμπαρτολομέο έκανε το 11-4. Ο Παπαπέτρου συνδέθηκε με το καλάθι για το 11-6. Με βολές του Μήτογλου έγινε το 11-8. Ο Λεσόρ πήρε το φάουλ για να πάει κι αυτός στη γραμμή των βολών. Ο Γάλλος με ½ έκανε το 11-9. Ο Ριβέρο σκόραρε για το 13-9 και ακολούθησε καλάθι του Μήτογλου για το 13-11. Ο Μπράουν έκανε το 15-11, ενώ είχαν προηγηθεί δυο άστοχες βολές του Λεσόρ. Η Μακάμπι έκανε το 17-11. Ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε ρυθμό και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 23-11, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο.

Θα συνεχίσει Ελλάδα ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ;
Θα συνεχίσει Ελλάδα ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ; 9.895 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Οι «πράσινοι» έπρεπε πάση θυσία να βρουν ρυθμό για να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Με δίποντο του Παπαπέτρου έγινε το 23-13. Ο Ριβέρο έκανε το 25-13. Ο Βιλντόσα με τρίποντο διαμόρφωσε το 25-16, αλλά η Μακάμπι απάντησε για το 28-16. Ο Παπαπέτρου με τον ίδιο τρόπο έκανε το 28-19. Ο Γκριγκόνις σκόραρε στον αιφνιδιασμό για να μειώσει σε 28-21. Ο Γουέμπ σκόραρε για το 30-21 και ο ίδιος έκανε το 32-21. Ο Ναν έσπασε το ρόδι για το γκολ – φάουλ και το 32-23. Η Μακάμπι με βολές έκανε το 34-23. Ο Ναν με βολή από τεχνική ποινή έκανε το 34-24. Ο Αμερικανός με καλάθι διαμόρφωσε το 34-26, αλλά η Μακάμπι σκόραρε για το 36-26. Με τρίποντο από τον Βιλντόζα έγινε τα 36-29, αλλά ο Κλίβελαντ με τον ίδιο τρόπο έκανε το 39-29 και ο Νίμπο με νέο κάρφωμα το 41-29. Οι «πράσινοι» ήταν όλο και χειρότεροι και το σκορ έγινε 46-31. Ο Μήτογλου έβαλε τρίποντο για το 46-34. Με νέο τρίποντο του Ναν έγινε το 46-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Ναν για το 46-39. Ο Νίμπο έκανε το 48-39. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα όταν η Μακάμπι σκόραρε για τρεις και πήρε φάουλ. Το σκορ έγινε 52-39. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να αλλάξει τα πάντα αν ήθελε να έχει τύχη στο παιχνίδι! Η Μακάμπι με νέο γκολ – φάουλ έκανε το 54-39. Ο Κοέν με τρίποντο διαμόρφωσε το 57-39. Ο Ναν έκανε το 57-41. Με τρίποντο του Μήτογλου έγινε το 57-44. Ο Νίμπο κάρφωσε για το 59-44. Ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε με τίποτα να πλησιάσει και ο χρόνος περνούσε. Στα 2.31 πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 64-49. Ο Παπαπέτρου έκανε το 64-51 και ο Λεσόρ το 64-53. Ακολούθησε το τρίποντο του Παπαπέτρου για το 64-56. Ο Μπράουν με τρίποντο έκανε το 67-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο έπρεπε να γίνουν πολλά για να διαφοροποιηθεί η κατάσταση. Ο Νίμπο έκανε το 69-56. Ο Ναν με τρίποντο μείωσε στους 10 για το 69-59. Με τον Βιλντόζα να βάζει τρίποντο έγινε το 69-62. Ο Ναν με μια στις δυο βολές διαμόρφωσε το 69-63. Ο Μπράουν έκανε το 71-63 και ο ίδιος το 73-63. Ο Παπαπέτρου έφτασε τους 14 πόντους για το 73-65, αλλά ξανά η Μακάμπι βρήκε καλάθι για το 75-65. Με τον Λεσόρ να σκοράρει έγινε το 78-70. Με βολή του Γουέμπ το σκορ έγινε 79-70, αλλά ο Ναν αστόχησε σε τρίποντο. Η Μακάμπι ξανά με τον Νίμπο έκανε το 81-70. Η διαφορά αντί να μειωθεί, μεγάλωνε. Απέμεναν τρια λεπτά με το σκορ στο 81-71. Ο Παπαπέτρου έκανε το 81-74 με τρίποντο. Ακολούθησε μια μεγάλη προσπάθεια με τον Παναθηναϊκό να πηγαίνει το ματς στο 83-83 και τους διαιτητές να τα κάνουν μαντάρα στη συνέχεια όταν αρχικά χρέωσαν καλάθι για αντικανονική τάπα του Λεσόρ, από το instant replay το πήραν πίσω κια έδωσαν τζάμπολ για να πάρει, εν τέλει, μπάλα η Μακάμπι. Στα 2,6 δευτερόλεπτα, οι διαιτητές έδωσαν φάουλ στον Γκραντ σε σουτ του Μπράουν. Το σκορ έγινε 85-83 με τον Αταμάν να καλεί σε τάιμ άουτ. Ο Ναν σούταρε για τρεις στο φινάλε, αλλά αστόχησε και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα για το 2-1 τον Ισραηλινών.