Άλωσε την Καρδίτσα στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με εντυπωσιακό Γιουρτσεβέν ο Παναθηναϊκός

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός! Οι πράσινοι μπορεί να δέχθηκαν μια μικρή αντίσταση στην Καρδίτσα, όμως ο εντυπωσιακός Γιουρτσεβέν με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ξεδίπλωσε τον επτάστερο και τον βοήθησε να πάρει τη νίκη με σκορ 80-66.

Με το δεξί και στο πρωτάθλημα ο Παναθηναϊκός! Οι πράσινοι μπορεί να δέχθηκαν μια μικρή αντίσταση στην Καρδίτσα, όμως ο εντυπωσιακός Γιουρτσεβέν με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ, ξεδίπλωσε τον επτάστερο και τον βοήθησε να πάρει τη νίκη με σκορ 80-66. Πολύ καλή εμφάνιση για τον επτάστερο ο Καλαϊτζάκης με 16 πόντους, ενώ από 10 είχαν Γκραντ και Λεσόρ. Στο ματς με την Μπάγερν την Πέμπτη (10/10) στο ανακαινισμένο ΟΑΚΑ στρέφουν πλέον την προσοχή τους οι πράσινοι!

Οι πρώτοι πόντοι του ματς ήρθαν από τον Κέντρικ Ναν (0-2), ενώ ο Καμπερίδης απάντησε με τρίποντο (3-2). Οι Θεσσαλοί διατήρησαν το προβάδισμα με καλάθι του Κασελάκη (5-4), πριν ο Γιουρτσεβέν βάλει χουκ για το 5-6. Οι «πράσινοι» βρήκαν συνεχόμενα τρίποντα με τον Τούρκο ψηλό και τον Καλαϊτζάκη (7-12), με τον Κασελάκη να δίνει λύση και να μειώνει σε 9-12. Ο Σλούκας ευστόχησε σε δύο βολές και ο Γκραντ σε τρίποντο από τη γωνία (9-17), ενώ ο Χόρκλερ απάντησε από την κορυφή (12-17). Ο Γιουρτσεβέν συνέχισε να σκοράρει συνεχώς (12-19) και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 14-21 με σουτ του Σλούκα από τη γωνία.

Στη δεύτερη περίοδο, η Καρδίτσα βρήκε για πρώτη φορά ανοιχτό γήπεδο και ο Χόρκλερ το εκμεταλλεύτηκε για το 16-22. Ο Λεσόρ έκανε φόλοου στο χαμένο λέι απ του Μπράουν (16-24), πριν ο Χολ σουτάρει από μέση απόσταση για το 18-24. Ο Λεσόρ έτρεξε ένα μίνι σερί για την πρώτη διψήφια διαφορά του ματς (18-28), όμως ο Γουότσον έβαλε τέσσερις συνεχόμενους και μείωσε σε 22-31. Ο Γκραντ έβαλε δύο βολές και δημιούργησε λέι απ του Μπράουν για το 22-35, με τον Παναθηναϊκό να ξεμακραίνει και πάλι. Ο Γουότσον κέρδισε και άλλες μονομαχίες από τους παίκτες των «πρασίνων», βάζοντας συνεχόμενους πόντους, ενώ ο Χόρκλερ επανέφερε τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (27-35). Ο Γιουρτσεβέν ανέλαβε δράση με σερί πόντους (29-39), πριν ο Ναν βάλει τρίποντο για το 29-42. Το πρώτο ημίχρονο έληξε 31-42 με δύο βολές του Δίπλαρου.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με δύο καλάθια του Άλεν και ένα γκολ φάουλ του Καλαϊτζάκη (35-45), ενώ ο Ερνανγκόμεθ με βολές έγραψε το 35-47. Ο Γιουρτσεβέν συνέχισε να μην έχει αντίπαλο και έκανε με χουκ το 39-51, πριν ο Καλαϊτζάκης κλέψει την μπάλα και σκοράρει στο τρανζίσιον για το 39-53. Ο Άλεν βρήκε εξαιρετικό ρυθμό και σκόραρε για τρεις (42-53), με τον Γκραντ να του απαντά με εύκολο λέι απ για το 42-55. Ο Καμπερίδης μείωσε με ανάποδο λέι απ (44-55), με τον Κασελάκη να ευστοχεί σε βολή τεχνικής ποινής που δέχθηκε ο Ερνανγκόμεθ (45-55). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε, με Δίπλαρο και Κασελάκη να φέρνουν την Καρδίτσα στους πέντε (50-55). Ο Λεσόρ έδωσε μία λύση από κοντά (50-57), πριν σκοράρει δύο βολές για το 50-59 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καμπερίδης με νέο τρίποντο έφερε ακόμη πιο κοντά την Καρδίτσα (53-59). Ο Σλούκας έδωσε λύση με λέι απ (53-62), ενώ ο Μπράουν επανέφερε τη διψήφια διαφορά (53-64) με δύο βολές. Ο Μήτογλου έβαλε συνεχόμενους πόντους και ανέβασε σε υψηλά επίπεδα τη διαφορά (55-68), πριν ο Καλαϊτζάκης χαρίσει το highlight του αγώνα με φοβερό follow κάρφωμα. Ο Έλληνας γκαρντ/φόργουορντ έβαλε και τρίποντο μετά από το κάρφωμα του Μήτογλου (57-75), με αποτέλεσμα να τελειώσει ουσιαστικά το ματς, αφού η Καρδίτσα δεν είχε πλέον αντίδραση.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 31-42, 50-59, 66-80