ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-1: Ασταμάτητη Πανάθα με «killer» Μακέντα!

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 0-1: Ο Πασχάλης Στάικος έχασε πέναλτι στο 19ο λεπτό, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν... κόλλησε πουθενά, ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας τον δρόμο προς τη νίκη με φοβερή εκτέλεση του Φεντερίκο Μακέντα (84΄).

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 0-1: Ασταμάτητη Πανάθα με «killer» Μακέντα!

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός 0-1: Ο Πασχάλης Στάικος έχασε πέναλτι στο 19ο λεπτό, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν… κόλλησε πουθενά, ανεβάζοντας απόδοση στο δεύτερο μέρος και βρίσκοντας τον δρόμο προς τη νίκη με φοβερή εκτέλεση του Φεντερίκο Μακέντα (84΄).

Με το «δεξί» στο Κύπελλο Ελλάδος ο Παναθηναϊκός, που ανέβασε αισθητά την απόδοσή του στο δεύτερο μέρος και βρήκε το γκολ με τον Ιταλό φορ, ο οποίος βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση, έπειτα από σέντρα του Κώστα Αποστολάκη που φόρεσε για πρώτη φορά την πράσινη φανέλα σε επίσημο ματς.

Πως παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός

Ο Γιώργος Δώνης κατέβασε στο γήπεδο μια αμιγώς ελληνική ενδεκάδα, σε σχηματισμό 3-4-3. Ο Κώστας Κότσαρης κάθισε κάτω από τα δοκάρια, έχοντας μπροστά του την τριάδα Θεοχάρη – Παντελάκη – Πούγγουρα, τον Οικονόμου αριστερό και τον Αποστολάκη δεξί μπακ-χαφ. Τον άξονα κάλυψαν οι Στάικος – Τζανδάρης, με τον Χατζηθεοδωρίδη, τον Καμπετσή και τον Βέργο τριάδα μπροστά.

Παραιτήθηκε ο Κούγιας!
Παραιτήθηκε ο Κούγιας! 45.731 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η ενδεκάδα αυτή ήταν γεμάτη… νιάτα, αλλά δεν είχε παίξει ποτέ μαζί σε επίσημο ματς. Στοιχείο που θέλησε να εκμεταλλευτεί ο πιο «δεμένος» Παναιτωλικός, κρατώντας τη μπάλα στα πόδια του και προσπαθώντας να παίξει με επικίνδυνες μπαλιές στην «πλάτη» της πράσινης άμυνας. Μέχρι να προσαρμοστούν στις συνθήκες του ματς οι «πράσινοι», η ομάδα του Αγρινίου είχε απειλήσει, δίχως αποτέλεσμα με τις προσπάθειες του Ουίλιαν και του Μάρκος Πάουλο.

Χαμένο πέναλτι για το τριφύλλι

Χωρίς να υπάρξουν ιδιαίτερες διαφοροποιήσεις, η κατάσταση φάνηκε να αλλάζει κάπως από το 15ο λεπτό και έπειτα. Ο Παναθηναϊκός έδωσε βάρος στην ανάπτυξη από την αριστερή «πτέρυγα» ποντάροντας στον Χατζηθεοδωρίδη και έφτασε μάλιστα μια ανάσα από το 1-0.

Στο 19ο λεπτό, ο Πάουλο κλώτσησε τον Βέργο εντός περιοχής στην προσπάθειά του να απομακρύνει τη μπάλα, με τον ρέφερι να υποδεικνύει το σημείο του πέναλτι, αλλά τον Στάικο να μην μπορεί να σκοράρει, καθώς ο Γιαννακόπουλος απόκρουσε την εκτέλεση στη δεξιά του γωνία (19ο λεπτό).

Δύο ευκαιρίες για τον Παναιτωλικό

Ο Παναθηναϊκός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο ματς και λίγο έλειψε να δεχθεί εκείνος τέρμα σε δύο περιπτώσεις, αλλά και στις δύο επενέβη ο Κότσαρης. Στο 24ο λεπτό, ο Έλληνας γκολκίπερ μπλόκαρε την προσπάθεια του Ρότσα, ενώ στο 28ο λεπτό έσωσε την εστία του σε τετ-α-τετ με τον Καμαρά.

Εκτός από τις δύο φάσεις του Παναιτωλικού, οι οποίες ανησύχησαν την «πράσινη» άμυνα, τα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους κύλησαν σε ένα πιο… ήσυχο μοτίβο. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα, με τον Παναιτωλικό να είναι ένα «κλικ» πιο πάνω σε απόδοση, σε σχέση με τον… πειραματικό Παναθηναϊκό.

Αξίζει να αναφερθεί ότι ο Γιώργος Δώνης, βλέποντας ότι οι γηπεδούχοι ανεβάζουν ρυθμό, άλλαξε τον σχηματισμό της ομάδας σε 3-5-2, ώστε να κλείσει τις διόδους στον άξονα και να αποτρέψει τον Παναιτωλικό σε περαιτέρω ευκαιρίες, τοποθετώντας τον Καμπετσή δίπλα στον Βέργο.

Ευκαιρίες ο Καμπετσής

Ο ρυθμός της αναμέτρησης ήταν ιδιαίτερα ικανοποιητικός, με τον Παναθηναϊκό και τον Παναιτωλικό να προσπαθούν να απειλήσουν εκατέρωθεν με ταχύτητα στις μεταβιβάσεις, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Οι «πράσινοι», έχοντας πλέον διαφορετική διάταξη από την αρχή του ματς, θέλησαν να βγουν περισσότερο μπροστά, πιέζοντας τους γηπεδούχους. Ώρα με την ώρα, το τριφύλλι έδειχνε περισσότερες επιθετικές διαθέσεις. O Kαμπετσής δημιούργησε (δύο φορές) επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Γιαννακόπουλου.

Στην πρώτη (52′), η ατομική του ενέργεια από τα αριστερά κατέληξε κόρνερ, ενώ στη δεύτερη (60ο λεπτό) πήρε τη μπάλα από τον Στάικο και πλάσαρε λίγο άουτ από θέση πλάγια δεξιά.

Μέσα ο Μακέντα, ανεβασμένος Παναθηναϊκός

Έχοντας ξεπεράσει τη μία ώρα παιχνιδιού, ο Δώνης είδε ότι ο Ηλίας Χατζηθεοδωρίδης έπαιζε με τη «φωτιά» (είχε κίτρινη) και τον απέσυρε περνώντας τον Δώνη (65′), ενώ τρία λεπτά αργότερα, απέσυρε και τον Αργύρη Καμπετσή, περνώντας στη θέση του τον Φεντερίκο Μακέντα. Στο μεταξύ, το τριφύλλι συνέχιζε να απειλεί με τα σουτ του Δώνη, τα οποία όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

Το σκηνικό δεν άλλαξε στη συνέχεια. Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο από το 60ο λεπτό και έπειτα, ψάχνοντας το γκολ από τα πλάγια, είτε με σέντρες, είτε με προωθήσεις, φορτώνοντας ιδίως τη δεξιά πλευρά, καθώς ο νεαρός Αποστολάκης είχε ανέβει αισθητά στο δεύτερο μέρος.

Σέντρα Αποστολάκη, γκολάρα Μακέντα!

O Kώστας Αποστολάκης έπαιρνε όλο και περισσότερες προσπάθειες, δείχνοντας όλο και πιο έτοιμος στο ματς. Όσο περνούσε η ώρα μάλιστα, η άμυνα του Παναιτωλικού τον «ένιωθε», μέσα από τις σέντρες του. Σε μια εξ αυτών, βρήκε τον Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος με εξαιρετικό, σεντερφορίσιο πέταγμα και τελείωμα, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου, βάζοντας μπροστά τον Παναθηναϊκό (0-1, 85′).

Λίγο αργότερα, ο Τζανδάρης βρέθηκε σε καλή θέση και θα μπορούσε να τελειώσει το ματς, αλλά ο Γιαννακόπουλος είπε «όχι», διατηρώντας το σκορ, όπως διαμορφώθηκε από το υπέροχο γκολ του Μακέντα.

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Γιαννακόπουλος, Λιάβας (65′ Μπελεβώνης), Μαλής, Αργκους, Ρότσα, Πάουλο, Λουσέρο, Μανά, Ουίλιαν (72′ Μοράρ), Ντίας, Καμαρά

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Κότσαρης, Θεοχάρης, Πούγγουρας, Παντελάκης, Οικονόμου, Αποστολάκης, Στάικος, Τζανδάρης, Χατζηθεοδωρίδης (65′ Δώνης), Καμπετσής (67′ Μακέντα), Βέργος (73′ Εμμανουηλίδης)