SUPER LEAGUE

Παναθηναϊκός-Ξάνθη 2-2: «Έμφραγμα» στο φινάλε

Παναθηναϊκός-Ξάνθη 2-2: Οι Μπουζούκης και Κολοβέτσιος «έσβησαν» το προβάδισμα της Ξάνθης με τον Κάστρο, αλλά στην τελευταία φάση, η Ξάνθη ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του ιδίου, φεύγοντας με βαθμό από το ΟΑΚΑ. Ένα τσουβάλι ευκαιρίες έχασε η ομάδα του Δώνη, που είχε και δοκάρι με τον Κάτσε, αλλά δεν κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς.

Παναθηναϊκός-Ξάνθη Οι Μπουζούκης και Κολοβέτσιος «έσβησαν» το προβάδισμα της Ξάνθης με τον Κάστρο, αλλά στην τελευταία φάση, η Ξάνθη ισοφάρισε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κάστρο, φεύγοντας με βαθμό από το ΟΑΚΑ. Ένα τσουβάλι ευκαιρίες έχασε η ομάδα του Δώνη, που είχε και δοκάρι με τον Κάτσε, αλλά δεν κατάφερε να «καθαρίσει» το ματς.

Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε μια ενδεκάδα στην οποία υπήρχαν τα ονόματα του Φεντερίκο Μακέντα, αλλά και του Άντονι Μουνιέ, που επέστρεψε σε βασικό σχήμα έπειτα από αρκετούς μήνες. Πλην του Ιταλού και του Γάλλου, ο Διούδης υπερασπίστηκε την πράσινη εστία, οι Κολοβέτσιος – Μαυρομμάτης τοποθετήθηκαν στο κέντρο της άμυνας, με τον Ινσούα αριστερά και τον Γιόχανσον δεξιά. Στον άξονα ήταν οι Κάτσε και Χρήστος Δώνης, ενώ οι Χατζηγιοβάνης – Μπουζούκης, πλαισίωσαν τον Μουνιέ μεσοεπιθετικά, στηρίζοντας τον Μακέντα.

Ο Παναθηναϊκός είχε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων, διατηρώντας την κατοχή και ψάχνοντας τρόπους να απειλήσει την εστία της Ξάνθης. Αν και είχαν το πάνω χέρι, οι «πράσινοι» δεν μπόρεσαν να τελειώσουν κάποια φάση, αν και ο ορεξάτος Μουνιέ προσπάθησε στην αρχή να «ανακατέψει» την άμυνα των Ακριτών. Όσο τα λεπτά περνούσαν, οι της Ξάνθης εκμεταλλεύτηκαν τις γρήγορες μεταβάσεις από την άμυνα στην επίθεση, απειλώντας την εστία του Διούδη, βρίσκοντας το γκολ που «πάγωσε» το ΟΑΚΑ. Μετά από γέμισμα, ο Καντά έπιασε μονοκόμματο σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Κάστρο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα (0-1, 19′).

Παραιτήθηκε ο Κούγιας!
Παραιτήθηκε ο Κούγιας! 46.044 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η Ξάνθη είχε δείξει σημάδια απειλής και μετουσίωσε τις επικίνδυνες αντεπιθέσεις της σε ένα γκολ. Στον αντίποδα, ο Παναθηναϊκός κρατούσε τη μπάλα, δίχως να την εκμεταλλεύεται σωστά, με τον Μπουζούκη καλά κλεισμένο από την άμυνα της Ξάνθης, τον Μουνιέ φιλότιμο μα ανέτοιμο, όπως και τον Μακέντα, φανερά επηρεασμένο από την αποχή του. Σταδιακά, οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές, απειλώντας όχι με ομαδικές ενέργειες, αλλά με δύο δυνατά σουτ, από Γιόχανσον στο 29ο λεπτό και από Μπουζούκη (43′), τα οποία έβγαλε με δυσκολία ο Ζίφκοβιτς, κρατώντας ανέπαφη την εστία του στο πρώτο μέρος.

Ό,τι δεν κατάφερε να βρει η ομάδα του Δώνη στα τέλη του πρώτου μέρους, πιέζοντας προς την εστία της Ξάνθης, ήρθε στα πρώτα λεπτά του δευτέρου. Σέντρα του διακριθέντα σήμερα Ινσούα από τα αριστερά, η μπάλα φτάνει στην αντίθετη πλευρά και τον Μπουζούκη, εκείνος από θέση δεξιά στόπαρε, σούταρε με το αριστερό και ισοφάρισε σε 1-1 στο 49ο λεπτό (1-1). Η μισή δουλειά είχε γίνει από τον… δήμιο της Ξάνθης, Μπουζούκη, ωστόσο έμενε η ολοκλήρωσή της. Και στη συνέχεια, οι πράσινοι πίεσαν γι’ αυτό.

Στο 60ο λεπτό, ο Γιώργος Δώνης αποφάσισε να περάσει τον Νίκο Βέργο στη θέση του Άντονι Μουνιέ, ενισχύοντας την επίθεσή του, καθώς ο νεαρός τοποθετήθηκε πίσω από τον Μακέντα. Δεν πέρασε και πολλή ώρα από την είσοδό του και ο εορτάζων φορ (έκλεισε τα 23 του) έκανε αισθητή την παρουσία του, όταν στο 63ο λεπτό, ο Ζίφκοβιτς έβγαλε το πλασέ του από το ύψος της μικρής περιοχής, όπως έκανε και στο σουτ του Ινσούα. Λίγο αργότερα, ο Σιλά να βγάζει στη γραμμή την προσπάθειά του Δώνη, αλλά στην πορεία της φάσης, ο Κολοβέτσιος με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, ανέτρεψε το σκορ για το τριφύλλι (68′, 2-1) που στο δεύτερο μέρος έπαιζε… μονότερμα την Ξάνθη.

Το σφυροκόπημα του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, καθώς παρά την ανατροπή και την εντυπωσιακή αλλαγή εικόνας των «πρασίνων», το σκορ ήταν εύθραυστο. Ο σκόρερ Μπουζούκης έδωσε τη θέση του στον Χατζηθεοδωρίδη και έφυγε καταχειροκροτούμενος βλέποντας από τον πάγκο το φοβερό σουτ του Κάτσε από τα 30 μέτρα στο 75ο λεπτό, το οποίο χτύπησε με δύναμη στη συμβολή των δοκών του Ζίβκοβιτς, με το τριφύλλι να φτάνει μια ανάσα από το 3-1 και τον Κάτσε κοντά στο γκολ της χρονιάς. Στο 80ο λεπτό, ο ορεξάτος Βέργος βρήκε στον χώρο τον Μακέντα, αλλά ο Ιταλός δεν τελείωσε το ματς από θέση τετ α τετ, με τον Ζίβκοβιτς να το βγάζει και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει την προσπάθεια για ένα τρίτο γκολ.

Ο Μακέντα δεν κατάφερε να βάλει… τέλος στο ματς και στη συνέχεια έδωσε τη θέση του στον Ουσμάν Κουλιμπαλί, ο οποίος μπήκε στο ματς και πήρε θέση στα δεξιά της άμυνας, με τον Γιόχανσον να βγαίνει πιο μπροστά στα τελευταία λεπτά του ματς. Κι εκεί, ο… νόμος του ποδοσφαίρου «μίλησε» καθώς λίγα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, ο Μαυρομμάτης ανέτρεψε τον Κάστρο, ο Ευαγγέλου έδειξε πέναλτι και η Ξάνθη έφυγε με το «Χ» από το ΟΑΚΑ στην τελευταία φάση, σε ένα ματς όπου οι «πράσινοι» θα μπορούσαν να το είχαν κλειδώσει στο δεύτερο μέρος…

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης, Ινσούα, Γιόχανσον, Κάτσε, Δώνης, Μπουζούκης (73΄Χατζηθεοδωρίδης), Χατζηγιοβάνης, Μουνιέ (60′ Βέργος), Μακέντα (89′ Κουλιμπαλί)

Ξάνθη (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Κοβάσεβιτς, Καντά, Μπρίτο (79′ Σαρπόνγκ), Ντουρίτσκοβιτς, Μελιόπουλος (86′ Aλμέιδα), Κάστρο.