SUPER LEAGUE

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 2-0: Ακίνδυνος και κατώτερος των περιστάσεων

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 2-0: Κακή εμφάνιση του τριφυλλιού στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Δώνη πλήρωσε τα λάθη της στην άμυνα (10' Σπιριντόνοβιτς, 56' Σταυρόπουλος), δεν απείλησε στην επίθεση και έφυγε με άδεια χέρια από την Πλατεία.

Πανιώνιος - Παναθηναϊκός 2-0: Ακίνδυνος και κατώτερος των περιστάσεων

Πανιώνιος – Παναθηναϊκός 2-0: Κακή εμφάνιση του τριφυλλιού στη Νέα Σμύρνη. Η ομάδα του Δώνη πλήρωσε τα λάθη της στην άμυνα (10′ Σπιριντόνοβιτς, 56′ Σταυρόπουλος), δεν απείλησε στην επίθεση, γνωρίζοντας την ήττα.

Παιχνίδι ειδικών συνθηκών στη Νέα Σμύρνη. Ο Παναθηναϊκός έπρεπε να περάσει από μια έδρα στην οποία παραδοσιακά δυσκολεύεται, ξεπερνώντας τον Πανιώνιο και τις καιρικές συνθήκες (πολύ δυνατός αέρας) για να παραμείνει στο κυνήγι μιας θέσης στην πεντάδα.

Από τα πρώτα λεπτά έγινε φανερό ότι εκτός από τον αντίπαλο και τον καιρό, ο Παναθηναϊκός είχε απέναντί του και τον ρέφερι Κουμπαράκη. Στο τρίτο λεπτό, ο διαιτητής δεν είδε την πεντακάθαρη παράβαση του Ντουρμισάι στον Κουρμπέλη. Έπειτα από κόρνερ του Μπουζούκη (2′), ο παίκτης των γηπεδούχων αγκάλιασε τον αρχηγό του Παναθηναϊκού και τον ανέτρεψε, αλλά ο διαιτητής δεν είδε… τίποτα.

Παραιτήθηκε ο Κούγιας!
Παραιτήθηκε ο Κούγιας! 45.759 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε σε δυσχερή θέση από νωρίς. Στο 10ο λεπτό, ο Άρσε έβγαλε για τον Σπιριντόνοβιτς και εκείνος με τελειώμα στην κλειστή γωνία του Διούδη άνοιξε το σκορ (1-0, 10′).

Το γκολ δεν άλλαξε τις ισορροπίες στο ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων μεν, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει με αξιώσεις την εστία του Κότνικ.

Η κατοχή της μπάλας και η πίεση απέφεραν φάσεις όπως αυτή του Κάτσε και του Μακέντα στο 25 και το 26′, οι οποίες δεν ήταν απειλητικές. Αντίθετα, ο Πανιώνιος κατέγραψε φάση στο 27ο, όταν από διώξιμο του Πούγγουρα, ο Ντουρμισάι με το σουτ του ανάγκασε τον Διούδη να διώξει. Παρά την προσπάθεια του Δώνη να τονώσει την επίθεση, φέρνοντας τον Άλτμαν δίπλα στον Μακέντα, τα πράγματα δεν άλλαξαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Μετά την επιστροφή από τα αποδυτήρια, η εικόνα ήταν παρόμοια. Η ομάδα του Δώνη είχε τη μπάλα στα πόδια της και προσπαθούσε να βρει τρόπους για να ισοφαρίσει. Όμως, όσο περνούσε η ώρα, τα πράγματα βόλευαν περισσότερο τον Πανιώνιο, που άφηνε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο τριφύλλι και περίμενε την κατάλληλη στιγμή για την αντεπίθεση.

Τα πράγματα δυσκόλεψαν ακόμη περισσότερο, όταν στο 56ο λεπτό, έπειτα από κόρνερ, η άμυνα των πρασίνων δεν κατάφερε να διώξει και ο Σταυρόπουλος σημείωσε το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων (56, 2-0).

Ο Πανιώνιος είχε καταφέρει να εκμεταλλευτεί στο έπακρο τα ατομικά λάθη των πρασίνων και δη εκείνα που έγιναν στην άμυνα (αρκετά σήμερα), παίρνοντας σαφές προβάδισμα.

Η πρώτη προσπάθεια απάντησης για την ομάδα του Δώνη ήρθε στο 59, με τον Μακέντα να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξία και τον Κότνικ να διώχνει τη μπάλα. Ωστόσο, για να αλλάξει η εικόνα και η κατάσταση θα έπρεπε να συμβούν πολλά περισσότερα στον τομέα της επίθεσης, κάτι που δεν είχε συμβεί μέχρι τότε. Στο 61′, ο Δώνης προχώρησε στην πρώτη του κίνηση, περνώντας στο ματς τον Βέργο αντί του Χατζηγιοβάνη. Δώδεκα λεπτά αργότερα, πέρασε στο παιχνίδι και τον Μουνιέ, αντί του Κάτσε.

Τα λεπτά περνούσαν και πλην της φάσης με τον Μακέντα μετά το δεύτερο γκολ, δεν υπήρξε κάποια άλλη εξέλιξη. Η τελευταία κίνηση έγινε στο 83ο λεπτό, με τον Μαυρομμάτη να παραχωρεί τη θέση του στον Χρήστο Δώνη. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού πλήρωσαν δύο φορές τα λάθη τους στην άμυνα, δεν κατάφεραν να απαντήσουν σε καμία περίπτωση, έχοντας σαφές πρόβλημα στη δημιουργία φάσεων και αποχώρησαν ηττημένοι από τη Νέα Σμύρνη.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Παπαγεωργίου, Σταυρόπουλος, Ντομίνγκες, Μανιάτης (79′ Μπανανά), Κόρμπος, Άρτσε (88′ Μπουμάλ), Μασούρας, Κόσιτς, Σπιριντόνοβιτς (72′ Τσιλούλης), Ντουρμισάι

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Πούγγουρας, Χατζηθεοδωρίδης, Κολοβέτσιος, Μαυρομμάτης (83′ Χρήστος Δώνης), Κουρμπέλης, Κάτσε (73′ Μουνιέ), Άλτμαν, Χατζηγιοβάνης (61′ Βέργος), Μπουζούκης, Μακέντα