SUPER LEAGUE

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Αδιόρθωτος και στα Γιάννενα

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0: Κακός και στα Γιάννενα ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ, ούτε και να τα βάλει με την ατυχία (Κουλιμπαλί - Ινσούα εκτός στα πρώτα 20 λεπτά) και τον Κομίνη, γνωρίζοντας την ήττα στα Γιάννενα (Αθανασιάδης 73').

ΠΑΣ Γιάννινα - Παναθηναϊκός 1-0: Αδιόρθωτος και στα Γιάννενα

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναθηναϊκός 1-0: Κακός και στα Γιάννενα ο Παναθηναϊκός, δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του ΠΑΣ, ούτε και να τα βάλει με την ατυχία (Κουλιμπαλί – Ινσούα εκτός στα πρώτα 20 λεπτά) και τον Κομίνη, γνωρίζοντας την ήττα στα Γιάννενα (Αθανασιάδης 73′).

Ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στα Γιάννενα έχοντας απώλειες και πριν καλά καλά οι παίκτες του Δώνη προλάβουν να προσαρμοστούν στο ματς, ο Κουλιμπαλί τέθηκε νοκ άουτ. Ο αμυντικός του τριφυλλιού δεν μπορούσε να πατήσει καλά το πόδι του και έδωσε τη θέση του στον Παντελάκη (7′). Λίγο αργότερα, ο Σκόνδρας πήγε με αγκωνιά πάνω στον Ινσούα, τραυματίζοντάς τον, με τον Κομίνη να μην δείχνει… τίποτα. Από αυτή τη φάση, ο Παναθηναϊκός έμεινε άπραγος, ο Σκόνδρας του ΠΑΣ χωρίς κάρτα (ούτε καν φάουλ) και ο Ινσούα τέθηκε νοκ άουτ, αποχωρώντας ζαλισμένος για το νοσοκομείο. Στο 20ο λεπτό, ο Δώνης χρησιμοποίησε και τη δεύτερή του αλλαγή, περνώντας στο ματς τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη.

Με το παιχνίδι να έχει αρχίσει καθ’ αυτόν τον τρόπο, η ομάδα του Δώνη έδειχνε επηρεασμένη, αδυνατώντας να αντιδράσει σε ορισμένες ατομικές ενέργειες του Νικολιά και του Τζημόπουλου. Στο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός είχε την μπάλα στα πόδια του, αλλά ο ΠΑΣ δημιούργησε τις καλύτερες στιγμές, με κορυφαία εκείνη του Κριζμάν στο 34′. Εκεί όπου ο Διούδης φώναξε «παρών», μπλοκάροντας τη μπάλα. Από την άλλη πλευρά, η μοναδική σημαντική τελική που κατέγραψαν οι πράσινοι στο πρώτο μέρος, ήρθε από το καλό σουτ του Στάικου στο 8ο λεπτό.

Παραιτήθηκε ο Κούγιας!
Παραιτήθηκε ο Κούγιας! 45.814 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το πρώτο ημίχρονο έληξε δίχως σκορ, με τον Παναθηναϊκό να μετρά… πληγές (χάνοντας Κουλιμπαλί και Ινσούα), αλλά όχι ευκαιρίες. Σε αυτό συνέβαλαν οι τραυματισμοί, ο Κομίνης (που άφηνε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι των γηπεδούχων) αλλά και η εικόνα της ομάδας που επιθετικά ήταν ακίνδυνη.

Σύσσωμος ο πάγκος του Παναθηναϊκού παρακολούθησε με αγωνία το ιατρικό team να παράσχει τις πρώτες βοήθειες στον Κουρμπέλη. Ο αρχηγός του τριφυλλιού συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Κάστρο (50′), με αποτέλεσμα να ματώσει η μύτη του και να τεθεί προσωρινά εκτός αγωνιστικού χώρου. Ωστόσο, ο Δώνης (ευτυχώς) δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσει και την τρίτη του αλλαγή. Η σύγκρουση Κουρμπέλη-Κάστρο ήταν το μοναδικό αξιοσημείωτο γεγονός μέχρι το 60′, καθώς οι πράσινοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν την εστία του Βελλίδη.

Η προσέγγιση του τριφυλλιού στο ματς περιελάμβανε πίεση ψηλά κατά διαστήματα, με στόχο να οδηγηθεί σε λάθος η αμυντική γραμμή των Ηπειρωτών. Οδεύοντας προς το τελευταίο τέταρτο, ο Δώνης ετοίμαζε τον Όμρι Άλτμαν, προκειμένου να δώσει πνοή στην επίθεση. Ο κόουτς του τριφυλλιού έβαλε εν τέλει… κακήν κακώς τον Ισραηλινό, δευτερόλεπτα μετά τη φάση που έκρινε το ματς. Ο Στέφανος Αθανασιάδης, έκανε τα πράγματα ακόμη πιο δύσκολα για τους πράσινους, ανοίγοντας το σκορ με κεφαλιά, από σέντρα του Νικολιά (1-0, 73′).

Ο Άλτμαν ήταν εκείνος που σημείωσε την πρώτη μεγάλη φάση του τριφυλλιού στο δεύτερο μέρος, με τον Βελλίδη να βγάζει δύσκολα την προσπάθειά του από θέση βολής (87′). Στη συνέχεια, ο γκολκίπερ του ΠΑΣ μπλόκαρε την κεφαλιά του Γιόχανσον. Οι δύο αυτές φάσεις ήρθαν στο διάστημα όπου οι πράσινοι βγήκαν μπροστά για να σώσουν έστω κάτι από το ματς. Κάτι που δεν έγινε…

Μετά τη Λιβαδειά, ο Παναθηναϊκός έχασε έδαφος και στα Γιάννενα, σε ένα ματς όπου χαρακτηρίστηκε από ατυχίες, αλλά και από διαιτητικά σφάλματα, από Κομίνη και βοηθούς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Νικολιάς, Μιχαήλ, Τζημόπουλος, Γιάκος (88′ Σιόντης), Μπουκουβάλας, Κριζμάν (68 λ.τρ Λέο), Σκόνδρας, Κάστρο, Αθανασιάδης, Μάνος (80′ Βιντάλ)

Παναθηναϊκός (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κουλιμπαλί (7′ λ.τρ Παντελάκης), Κολοβέτσιος, Μαυρομάτης, Ινσούα (20′ λ.τρ Χατζηθεοδωρίδης), Στάικος, Κουρμπέλης, Χατζηγιοβάνης (75′ Άλτμαν), Μπουζούκης, Καμπετσής