Λύγισαν οι πρωταθλήτριες…

Την δεύτερη τους ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισαν τα κορίτσια του Παναθηναϊκού στο μπάσκετ, καθώς ο Ιπποκράτης με τη δύναμη της έδρας του επικράτησε 60-55.

Λύγισαν οι πρωταθλήτριες...

Κακό στο δεύτερο μέρος το τριφύλλι δεν μπόρεσε να αντιδράσει, είναι χαρακτηριστικό πως πέτυχε μόλις 24 πόντους. Πράσινο κι αυτό το νησί, αφού οι οπαδοί έδωσαν το «παρών» στο κλειστό!

Οι πρωταθλήτριες έμειναν στην δεύτερη θέση πλέον, μια νίκη διαφορά από το Ελληνικό.

Το ματς:

Παναθηναϊκός: Στα πράσινα ο Νίλσεν!
Παναθηναϊκός: Στα πράσινα ο Νίλσεν! 3.501 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Το παιχνίδι ξεκίνησε εντυπωσιακά για τις «πράσινες» που έτρεξαν σερί 8-0 και πήραν ένα καλό προβάδισμα επτά πόντων στο 8’ (4-11). Με σχεδόν αυτή την διαφορά έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο, με εξαιρετική άμυνα από τις παίκτριες της Σαμαντούρα (6-14).

Γρήγορα-γρήγορα ο Ιπποκράτης μάζεψε τη διαφορά και μείωσε στο καλάθι (12-14). Ωστόσο, αυτό δεν άγχωσε τον Παναθηναϊκό που διατήρησε τα ηνία του παιχνιδιού και μάλιστα κατάφερε να κλείσει το πρώτο μέρος έχοντας μια καλή απόσταση από τις γηπεδούχες, με το 24-31.

Στην τρίτη περίοδο άλλαξαν οι ισορροπίες. Το τριφύλλι έπαθε επιθετικό black out, οι νησιώτισσες έβρισκαν εύκολα το δρόμο προς το καλάθι και κάπως έτσι αρχικά ισοφάρισαν σε 31-31, στη συνέχεια πέρασαν μπροστά μετά από ώρα (35-33), ενώ έκλεισαν το δεκάλεπτο έχοντας φέρει εντελώς τούμπα το ματς και προηγούμενες με 42-37.

Δυστυχώς δεν υπήρχαν λύσεις και ο Ιπποκράτης διατηρούσε άνετα το προβάδισμα, με την διαφορά να φτάνει και τους 8 πόντους (58-49). Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μειώσει και να προσπαθήσει να διεκδικήσει τη νίκη, ωστόσο το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει την διαφορά στους πέντε πόντους, για το τελικό 60-55.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Σάββατο 18/01

Αθηναϊκός – ΠΑΟΚ 44-56 Κρόνος – Ελληνικό 52-90 Ίκαρος Κ. –  Πρωτέας Β. 45-57

Κυριακή 19/01

Άρης – Αναγέννηση Ν. Ρ. 57-56 Ιπποκράτης – Παναθηναϊκός 60-55

Η Βαθμολογία

1. Ελληνικό 23 11-1 2. Παναθηναϊκός 22 10-2 3. Πρωτέας Βούλας 21 9-3 4. ΑΣ Κώων Ιπποκράτης 20 8-4 5. Αναγέννηση Ν.Ρ. 18 6-6 6. Αθηναϊκός 16 4-8 7. Άρης 16 4-8 8. ΠΑΟΚ 16 4-8 9. Κρόνος Αγ. Δημητρίου 14 2-10 10. Ίκαρος Καλλιθέας 14 2-10