Προδομένος από την επίθεση…

Τα πολλά λάθη και οι κακές επιθετικές επιλογές σε κρίσιμα σημεία οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στη δεύτερη του ήττα στο top 16, 63-56 από την Μπαρτσελόνα, στο κατάμεστο ΟΑΚΑ.

Η Μπαρτσελόνα ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και από νωρίς πήρε προβάδισμα με 10-2, ενώ λίγο αργότερα άυξησε τη διαφορά όταν έκανε το 4-15. Οι «πράσινοι» έσφιξαν την άμυνά τους και… παίρνοντας μπρος πήραν «κεφάλι» στο σκορ 33-22, λίγο πριν από το τέλος, αλλά ένα λέι απ του Ολεσον διαμόρφωσε το 23-24, που ήταν και αποτέλεσμα περιόδου.

Στη 2η περίοδο, τα πράγμα δεν πήγαν καλά για το «τριφύλλι». Η Μπάρτσα… πάτησε γκάζι και εκμεταλλευόμενη τη χαλαρή άμυνα, προηγήθηκε με 23-34, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +13 γι’ αυτή (29-42). Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ να είναι 32-44 και τον Ναβάρο άποντο!

Ευρωλίγκα: ΜΠΑΜ με Μονέκε!
Ευρωλίγκα: ΜΠΑΜ με Μονέκε! 102.490 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Η άμυνα το «κλειδί»

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε πιο δυναμικός στο παρκέ και με «όπλο» την άμυνά του, που «έσφιξε» για τα καλά, μείωσε σε 39-44.  Τα εύκολα λάθη των «πράσινων», το κακό ποσοστό στα δίποντα και η έλλειψη συγκέντρωσης όμως τους ξαναέφερε στο -9 (39-48).  Εν τέλει, το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με τρίποντο  του Διαμαντίδη και σκορ 47-52.

Λάθη, λάθη, λάθη

Η καλή άμυνα, όμως, δεν έφτανε. Χρειαζόταν και καλή επίθεση, την οποία ο Παναθηναϊκός δεν είχε. Οποτε οι «πράσινοι» μείωναν και ξεσήκωναν τον κόσμο τους, έχαναν τη συγκέντρωσή του, με αποτέλεσμα να δίνουν τη δυνατότητα στην Μπαρτσελόνα να ανοίγει ξανά τη διαφορά. Ετσι, λοιπόν, η ήττα ήρθε φυσιολογικά για το «τριφύλλι», μια ήττα που είναι η δεύτερη σε πέντε ματς στο top 16.

Τα δεκάλεπτα: 23-24, 32-44, 47-52, 56-63

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5 (5 ριμπάουντ), Κάρι 3 (1), Μπατίστ, Φώτσης 9 (3), Ούκιτς 2, Λάσμε 13 (8 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 13 (5 ασίστ), Γκιστ, Ματσιούλις 11 (3)

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόρσι 4, Σάδα 4, Χουέρτας 17 (2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 1, Παπανικολάου 14 (2), Όλεσον 5 (1), Λόρμπεκ 7 (1), Νάχμπαρ 5 (5 ριμπάουντ), Τόμιτς 4