Ερασιτέχνης

Οι «αμαζόνες» επέστρεψαν!

Μετά την ήττα απ' την ΑΕΚ, τα «φίνα κορίτσια» του Παναθηναϊκού επανήλθαν στις επιτυχίες καθώς επικράτησαν σχετικά εύκολα στην Κυψέλη 3-0 σετ του ΟΠΕΡ.

«Μουδιασμένη» εκκίνηση για τον Παναθηναϊκό που βρέθηκε πίσω με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ. Ωστόσο, η επίθεση άρχισε να ρολάρει, η άμυνα έμοιαζε απροσπέλαστη και κάπως έτσι το -1, έγινε +4 με το 16-12! Απ΄τη στιγμή που οι «πράσινες» πήραν το προβάδισμα, με σωστή διαχείριση κι άνεση έφτασαν στο 1-0 με 25-19.

Δυναμική εκκίνηση για το τριφύλλι στο δεύτερο σετ που προηγήθηκε 8-4 με «όπλο» την Βασιλαντωνάκη. Η ομάδα του Ρεθύμνου δεν τα παράτησε και μείωσε σε 11-10, επωφελούμενη ένα μικρό black out των φίνων κοριτσιών. Προς στιγμήν οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει εκ νέου με 3 (20-17).  Και μετά έγινε… πανικός, με τις φιλοξενούμενες να επιστρέφουν και να έχουν τρία σετ μπολ (24-25, 25-26, 26-27). Ωστόσο, μίλησε η παναθηναϊκή ψυχή και με σερί 3-0, το σετ βάφτηκε πράσινο με 29-27!

Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση
Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση 340 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Πλέον υπήρχε και η ψυχολογία για τις παίκτριες του Ρούση. Που προς στιγμήν βρίσκονταν μπροστά με μόλις 1 πόντο (11-10), ωστόσο στη συνέχεια «τέλειωσε» το παιχνίδι άμεσα όπου με σερί 10-4, έγινε το 21-14, με την Μερτέκη να γράφει το τελικό 25-17 και να ολοκληρώνει το ματς!

Τα σετ: 25-19, 29-27, 25-17