«Λύγισαν» οι πρωταθλήτριες

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε μετά από δύο παρατάσεις, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε στη Θεσσαλονίκη από τον ΠΑΟΚ με 83-77, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλησιάσει το Ελληνικό στην κορυφή.

Δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα ο Παναθηναίκός που δεν μπορούσε να βρει ρυθμό στην επίθεση και το ματς πήγαινε σε χαμηλό τέμπο που ευνοούσε τον ΠΑΟΚ. Έτσι, οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 12-10 στο 10’. Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις παίκτριες της Σαμαντούρα να μην δείχνουν καλό πρόσωπο και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο -7 (26-19), με την επίθεση να ‘χει σιγήσει.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι «πράσινες» μπήκαν… αφιονισμένες και με σερί 16-2, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 28-35! Ο ΠΑΟΚ όμως αντέδρασε και απάντησε με δικό του σερί 14-5 κι έτσι στο 30’ είχε ξαναπάρει τα ηνία του σκορ με 42-40. Οι Θεσσαλονικείς συνέχισαν να ελέγχουν τον αγώνα και προηγήθηκαν με 8 πόντους (50-42).  Ωστόσο, το τσαγανό των πρωταθλητών της βοήθησε στο να επιστρέψουν για τα καλά με τρίποντα στο τέλος να κάνουν το 58-58 και να οδηγήσουν το ματς στην παράταση, αφού η Τελίδου αστόχησε για τον ΠΑΟΚ στην εκπνοή.

Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση
Στις 10 Ιουνίου η συζήτηση για τη Διπλή Ανάπλαση 343 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Στο έξτρα πεντάλεπτο, αν και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 66-69, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισοφαρίσει και με 69-69 να στείλει το ματς σε νέα παράταση! Ο «Δικέφαλος» πέρασε μπροστά με 71-69, το τριφύλλι απάντησε και προηγήθηκε με τρεις, 71-74, ωστόσο στα τελευταία δύο λεπτά έχασαν τη ψυχραιμία τους με αποτέλεσμα οι γηπεδούχες να πάρουν τη νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 12-10, 26-19, 42-40, 58-58, 69-69 (α’ παρ), 83-77 (β’ παρ)