Βόλεϊ

Χαρακτήρας τελικού…

Ως «τελικό παραμονής» χαρακτήρισε τον αποψινό αγώνα του Παναθηναϊκού απέναντι στην Παναχαϊκή (20:00, κλειστό Κυψέλης) ο προπονητής των «πράσινων, Γιάννης Καλμαζίδης.

Το «τριφύλλι» στην ειδική βαθμολογία των πλέι άουτ βρίσκεται πάνω από τον Άρη με δυο βαθμούς και τρεις από την Παναχαϊκή και με καθαρή νίκη σήμερα θέτει τις βάσεις για παραμονή στην κατηγορία.

Ένα ακόμα στοιχείο που πρέπει να προσέξει ο Παναθηναϊκός είναι και το σκορ, καθώς σε ενδεχόμενη ισοβαθμία θα παίξουν ρόλο τα παιχνίδια των δυο ομάδων σε πρωτάθλημα και πλέι άουτ.

Οι «πράσινοι» έχουν κερδίσει τους Πατρινούς με 3-1 σετ, ενώ ηττήθηκαν και με το ίδιο σκορ στην κανονική περίοδο, ενώ στην πρώτη αγωνιστική των πλέι άουτ η Παναχαϊκή κέρδισε με 3-1 τους «πράσινους», οπότε η έκβαση του σημερινού αγώνα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και σε περίπτωση ισοβαθμίας των δυο ομάδων.

Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών
Παναθηναϊκός: Νέα αποχώρηση από την ομάδα βόλεϊ γυναικών 11.647 ΠΡΟΒΟΛΕΣ

Αυτό σημαίνει πως ο Παναθηναϊκός για να πάρει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας θα πρέπει να νικήσει με 3-0 σετ ή εάν νικήσει με 3-1 σετ θα πρέπει η συνολική διαφορά των πόντων να είναι +3. Η Παναχαϊκή εάν νικήσει ή πάρει δύο σετ ή χάσει με 3-1 σετ και κρατήσει τη διαφορά των πόντων μέχρι το -1 θα έχει το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τους «πράσινους».

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη δεν αντιμετωπίζει αγωνιστικά προβλήματα και θα παραταχθεί πλήρης, με τον κόουτς των «πρασίνων» να αναφέρει χαρακτηριστικά:

«Ναι, είναι τελικός παραμονής για την ομάδα μου. Έχουμε ένα μικρό πλεονέκτημα που θα γίνει μεγάλο εάν πάρουμε τη νίκη. Περιμένω δύσκολο και νευρικό παιχνίδι και όποιος κρατήσει το μυαλό στο κεφάλι του θα πάρει τη νίκη. Η Παναχαϊκή δε νίκησε τυχαία εκτός έδρας τη Νίκη και τον Άρη. Έχει καλή ομάδα και διανύει περίοδο φόρμας. Σε αυτά τα παιχνίδια μετρούν οι προσωπικότητες».

Περιμένω μεγάλο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες γνωρίζονται καλά. Είμαστε μέσα στους στόχους με τρεις νίκες σε τρεις αγώνες και αυτό που θέλουμε είναι μέχρι τον τελευταίο αγώνα να κρατάμε την κατάσταση στα χέρια μας και να μην περιμένουμε από άλλες ομάδες αποτελέσματα».

Η ιστορία των αναμετρήσεων Παναθηναϊκός – Παναχαϊκή
24/04/2014:VolleyleagueΠλέι  άουτΠαναθηναϊκός – Παναχαϊκή
09/04/2014:VolleyleagueΠλέι  άουτΠαναχαϊκή – Παναθηναϊκός3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29) (πόντοι: 107-95)
13/01/2014:Volleyleague12ηΠαναθηναϊκός – Παναχαϊκή3-1 (25-11, 22-25, 26-24, 25-19) (πόντοι: 98-79)
12/10/2013:VolleyleagueΠαναχαϊκή – Παναθηναϊκός3-1 (25-18, 25-27, 25-23, 25-23) (πόντοι: 100-91)

Το υπόλοιπο πρόγραμμα των πλέι άουτ:

4η Αγωνιστική Play Out

Πέμπτη 24/4/2014 Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός – Παναχαϊκή

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Γεροθόδωρος. Παρατηρητής: Ανδρονικίδης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Τοψιδέλης. Γραμματεία: Μαυρικίδου.

Πέμπτη 24/4/2014 Γυμναστήριο Αιγινίου 20.00: Νίκη Αιγινίου – Α.Σ. Άρης

Διαιτητές: Θέμελης, Γεωργιάδης. Παρατηρητής: Μιχελινάκης. Επόπτες: Χριστοφοριδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Ψαρρά.