Αποκλεισμός-σοκ για Εστορίλ

Ήττα με 2-1 από την Βαρζίμ, ομάδα ερασιτεχνικής κατηγορίας και αποκλεισμός από τον γ' γύρο του κυπέλλου Πορτογαλίας για την Εστορίλ.

Αποκλεισμός-σοκ για την Εστορίλ στον γ’ γύρο του κυπέλλου Πορτογαλίας. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στους ομίλους του Europa League ηττήθηκε 2-1 από την Βαρζίμ, ομάδα ερασιτεχνική κατηγορίας.

Η Βαρζίμ προηγήθηκε στο 26ο λεπτό χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι που Νελσίνιο. Πέντε λεπτά αργότερα (31′), η Εστορίλ κατάφερε να φθάσει στην ισοφάριση (1-1) με τον Τοζέ, όμως στο 43′ ο Νελσίνιο με εξαιρετική πάσα τροφοδότησε τον Ρουί Κοεντράο που ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή και με πλασέ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.