Match Center

Κακή εμφάνιση και ήττα στην Αλεξανδρούπολη

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την εκτός έδρας ήττα με 3-0 σετ (25-21, 25-22, 25-21) από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Volley League.

Οι «πράσινοι» πλήρωσαν τις πολύ κακές επιθετικές τους προσπάθειες, αφού και ο Καμίνσκι ήταν σε πολύ κακή μέρα, ενώ παράλληλα τα εξαιρετικά μπλοκ των γηπεδούχων, αλλά και ο Άντριτς έκαναν πολύ μεγάλη ζημιά στο «τριφύλλι».

Η έναρξη του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ, μέχρι το σημείο που ο Εθνικός έκανε ένα μικρό σερί και πήρε το προβάδισμα με 9-5. Οι «πράσινοι» απάντησαν και στην συνέχεια ισοφάρισαν σε 12-12, αλλά ο Άντριτς έκανε 3 συνεχόμενους άσους και βοήθησε την ομάδα του του να κάνει ένα επιμέρους 5-0 για το 17-12. Το «τριφύλλι» βρήκε και πάλι τις απαντήσεις και αφού αρχικά έφερε το παιχνίδι στα ίσια, στην συνέχεια κατάφερε να περάσει και μπροστά στο σκορ με 19-20.  αλλά τελικά αυτό δεν ήταν αρκετό με τους γηπεδούχους να κατακτούν τελικά το 1ο σετ με 25-21, χάρη στα πολύ καλή μπλοκ.

Στο 2ο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε «ζεστός», αλλά μετά το αρχικό 1-3 η συνέχεια ήταν απογοητευτική. Ο Καμίνσκι ήταν πολύ κακός στην επίθεση, ενώ παράλληλα τα συνεχόμενα μπλοκ από τον Εθνικό δυσκόλευαν την κατάσταση με αποτέλεσμα το τριφύλλι να έχει μέχρι το 14-7 του 2ου σετ, 17 στις 40 επίθεσεις. Οι «πράσινοι» προσπάθησαν να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά δεν τα κατάφεραν και κάπως φυσιολογικά το 2ο σετ κατέληξε και πάλι στην ομάδα της Αλεξανδρούπολης με 25-22.

Στο 3ο και πολύ κρίσιμο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 8-8, αλλά ένα τεράστιο λάθος του Καμίνσκι και ένας πόντος από τον Τσουκ έκαναν το 10-8 για τον Εθνικό. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε αρκετά γρήγορα και όταν η ομάδα της Αλεξανδρούπολης πήγε και πάλι να πάρει ένα μικρό προβάδισμα, βρέθηκε ο Πρωτοψάλτης και με δύο επιθέσεις και ένα μπλοκ έκανε το 17-18, αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια δεν ήταν όμως ανάλογη για τον Παναθηναϊκό και με ένα επιμέρους 3-0 ο Εθνικός βρέθηκε να προηγείται με 21-20. Ένα λάθος του Μίχαλ έκανε το 21-21 και από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι με σερί 4-0, πήραν το σετ και παράλληλα την νίκη.

Καλύτερος παίκτης για τους «πράσινους», ήταν και πάλι ο Πρωτοψάλτης, ενώ ο Καμίνσκι όπως είπαμε ήταν πολύ κακός μόλις 1 σωστή επίθεση σε 11 προσπάθειες.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-22, 25-21)

Εθνικός (Μουστακίδης): Μιχάλ 6 (2/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Τσουκ 21 (14/31 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ, 47% υπ – 26% άριστες), Κασαμπαλής 5 (2/2 επ, 3 μπλοκ), Αν. Δαλακούρας 7 (7/15 επ, 63% υπ – 47% άριστες), Άντριτς 16 (7/15 επ, 8 άσσοι, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 67% υπ – 67% άριστες)

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 2 (1/11 επ, 1 άσσος), Στιβαχτής, Κουκ 13 (13/23 επ, 83% υπ – 67% άριστες), Πρωτοψάλτης 15 (10/20 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ – 25% άριστες), Χόι 9 (5/12 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 73% υπ – 46% άριστες), Αδαμόπουλος, Αριστόπουλος 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ)