Match Center

Το «γύρισε» αλλά δεν άντεξε

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε απέναντι στον ΠΑΟΚ στο κλειστό της Κυψέλης και μετά από ένα φοβερό ντέρμπι, ηττήθηκε με 2-3 σετ (23-25, 24-26, 27-25, 25-22, 10-15) στο παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Α1 Βόλεϊ ανδρών.

Οι «πράσινοι» που για ακόμα μία φορά είχαν την θερμή υποστήριξη του κόσμου, ήθελαν την νίκη απέναντι στον ΠΑΟΚ, στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής, ώστε να αφήσουν πίσω τις 2 σερί ήττες από τον Ολυμπιακό και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε να έχει και διαφορά μέχρι και 5 πόντους (12-17). Ο Παναθηναϊκός όμως απάντησε άμεσα και με ένα μικρό σερί έφερε το παιχνίδι στο 17-17. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, μέχρι το σημείο που σκόραρε ο Κουρνέτας για να κάνει το 22-24 για την ομάδα του. Ο Σαφράνοβιτς σημείωσε τον τελευταίο πόντο του πρώτου σετ και ο ΠΑΟΚ έκανε το 0-1.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ξυπνάει πολύ γρήγορα και στις αρχές του 2ου σετ και με τους Καμίνσκι, Παντελέων και Κουκ να σκοράρουν με άσσους το σκορ έφτασε στο 8-3. Ο «δικέφαλος» ισορρόπησε και πάλι τον αγώνα, ωστόσο το «τριφύλλι» κρατούσε το προβάδισμα μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Λίγο μετά όμως ο ΠΑΟΚ ανέβηκε αισθητά και με τον Γκόμεζ να δημιουργεί προβλήματα και να κερδίζει πόντους, κατάφερε να πάρει και το 2ο σετ.

Ακόμα ένα καλό ξεκίνημα για τον Παναθηναϊκό στο 3ο σετ, με τους «πράσινους» να μπαίνουν αποφασισμένοι και να έχουν σημαντικό προβάδισμα μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-12). Ο ΠΑΟΚ και πάλι την σωστή στιγμή ανέβασε την απόδοση του και κατάφερε να φτάσει σε απόσταση αναπνοής μειώνοντας σε 17-16 με τον Σαφράνοβιτς. Στο φινάλε του σετ αυτός που έφτασε πολύ κοντά στην νίκη ήταν ο «δικέφαλος», που έχασε στο 22-24 δύο ευκαιρίες για να πάρει το 3ο σετ και το παιχνίδι παράλληλα. Όμως το «τριφύλλι» με τον Κουκ και τον Πανταλέων, κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να μειώσει το παιχνίδι σε 1-2, δίνοντας νέο μεγάλο ενδιαφέρον.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο 4ο σετ με στόχο να το κατακτήσουν και να φέρουν το ματς και πάλι στα ίσα. Το ξεκίνημα ήταν και πάλι δυνατό και η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 5 πόντους για το «τριφύλλι» που πέρασε μπροστά με 10-5 και 14-9. Η διαφορά έμεινε στα ίδια επίπεδα και στην συνέχεια του σετ, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να το κατακτήσει σχετικά εύκολα και να κάνει το 2-2 στα σετ.

Πλέον όλα κρινόντουσαν στο τάι-μπρέικ. Δυστυχώς εκεί ο ΠΑΟΚ έδειξε να έχει μεγαλύτερα αποθέματα και με τον κορυφαίο του παίκτη, τον Γκόμες κατέκτησε τελικά το 5ο και τελευταίο σετ του αγώνα.

Ο Καμίνσκι το τελευταίο του παιχνίδι με τα «πράσινα» σκόραρε 26 πόντους με 50% αποτελεσματικότητα.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 24-26, 27-25, 25-22, 10-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 26 (22/44 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κουκ 19 (13/27 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 67% υπ – 55% άριστες), Πρωτοψάλτης 18 (16/39 επ, 2 μπλοκ, 59% υπ – 41% άριστες), Χόι 10 (6/16 επ, 4 μπλοκ), Πανταλέων 8 (6/13 επ, 1 άσσοις, 1 μπλοκ) / Πολυχρονιάδης (λ, 53% υπ – 28% άριστες), Μπόυρας (λ), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Παντακίδης 12 (5/9 επ, 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Κουρνέτας 1 (μπλοκ), Μουρ 9 (8/13 επ, 1 μπλοκ), Γκόμεζ 25 (22/45 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 25 (23/40 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ – 48% άριστες), Σαφράνοβιτς 10 (8/30 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ – 33% άριστες) / Γκάρας (λ, 53% υπ – 34% άριστες), Ντίνας 1 (μπλοκ), Σαμπάνης, Αναστασιάδης