Τέλος το αήττητο στην Νάξο

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 3-1 σετ στην Νάξο, από τον Πανναξιακό για την 11η αγωνιστική της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι «πράσινες» γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα και το αήττητο των 10 αγώνων έσπασε στην Νάξο.

Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση μπορεί να πήραν το πρώτο σετ με 21-25, αλλά από εκεί και πέρα η ομάδα έπαθε «μπλακ-άουτ» και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανναξιακός.

Στο δεύτερο σετ ο Πανναξιακός βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-12, με τις «πράσινες» να προσπαθούν να απαντήσουν, αλλά να μην τα καταφέρνουν με το σετ να καταλήγει τελικά στην γηπεδούχο.

Στο τρίτο σετ του αγώνα το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 18-19 και να δείχνει πως μπορεί να βρεθεί και πάλι μπροστά. Όμως ο Πανναξιακός και πάλι στα κρίσιμα σημεία είχε το καθαρό μυαλό και κατάφερε να γυρίσει το σετ και τελικά να το πάρει με 26-24.

Η ομάδα της Νάξου είχε την ψυχολογία στις αρχές του τετάρτου σετ και ξεκίνησε εντυπωσιακά με το σκορ να βρίσκεται κάποια στιγμή στο 10-3.

Οι «πράσινες» έκαναν μεγάλη προσπάθεια για να γυρίσουν το σετ και κατάφεραν και το έφεραν στον πόντο (15-14). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν το ίδιο καλή, με τον Πανναξιακό να αντιδράει και πάλι και να παίρνει το σετ και παράλληλα το παιχνίδι.

Τα σετ: 21-25, 25-22, 26-24, 25-21.

Πανναξιακός (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 2 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Γιόβιτς 15 (13/33 επ, 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ – 30% άριστες), Τσέσλιαρ 5 (2/4 επ., 3 άσοι), Τοτσίδου 14 (10/27 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 54% υπ – 38% άριστες), Εμμανουηλίδου 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Τσβετάνοβα 19 (14/46 επ, 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (26% υπ – 18% άριστες) / Πολίτη, Κιουτσιούκη.

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Μερτέκη 11 (8/31 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 41% υπ. – 21% άριστες), Βίλκου 8 (6/26 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσίμα 19 (11/39 επ., 2 άσοι, 6 μπλοκ, 35% υπ. – 19% άριστες), Πατσέκο 6 (4/6 επ., 2 άσοι), Ρόγκα –λ (50% υπ. – 29% άριστες) / Χρήστου 1 (1/1 επ.), Μεταξά 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τσατσούρι.