Άνετο απόγευμα

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τους Μπατίστα (17π) και Σλότερ (15π), επικράτησε του Κολοσσού Ρόδου 90-65, ενόψει και της αναμέτρησης με τον Ερυθρό Αστέρα. 1500 ασίστ συμπλήρωσε ο Δημήτρης Διαμαντίδης.

Μια καλή προπόνηση ενόψει Ερυθρού Αστέρα για την Ευρωλίγκα, θέλησε να κάνει το «τριφύλλι» με τον Κολοσσό και μπροστά σε περίπου 2000 φίλους του, κατάφερε να προσπεράσει το εμπόδιο του Κολοσσού.

Οι «πράσινοι» χωρίς τους Παππά, Μπλουμς και τον ανέτοιμο Λαουάλ, τα βρήκαν σκούρα στην αρχή του παιχνιδιού, καθώς οι παίκτες του Κολοσσού, ήταν αρκετά εύστοχοι από τη γραμμή των 6,75 και με κορυφαίο τον Τζαμέλ Χάγκινς, κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 20-14 και το γκολ-φάουλ του Γουότερς.

ÃÊÉÓÔ ÔÏËÉÏÐÏÕËÏÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον καυτό από τη γραμμή του τριπόντου, Έι Τζέι Σλότερ, με το σκορ να έρχεται γρήγορα γρήγορα στα ίσια (20-20). Ο Κολοσσός με τον Λαρεντζάκη να βρίσκει στόχο εκ νέου από το τρίποντο, πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (20-25), με το «τριφύλλι» να αντιδρά και με σερί 8-0, διαμόρφωσε το 28-25 στο 6’.

Οι «πράσινοι» στη συνέχεια πρόσφεραν και αρκετό θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο, καθώς Μπατίστα, Φώτσης και Γκιστ, έβγαλαν πολύ όμορφες φάσεις, με το σκορ να διαμορφώνεται στο (38-31).

Ο Σλότερ δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι και μαζί με τον Χαραλαμπόπουλο, έβαλαν για τα καλά σε θέση οδηγού το «τριφύλλι», με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο +7 (42-35).

ÔÏËÉÏÐÏÕËÏÓ ÄÉÁÌÁÍÔÉÄÇÓ   ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Το 3ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ξεκίνησε με τους Σλότερ και Μπατίστα να στέλνουν το ματς σε διψήφια διαφορά +11 για το (46-35). Ο Κολοσσός αντέδρασε και έκανε γρήγορα το (46-40) με ένα 5-0 σερί.

Οι «πράσινοι» απάντησαν άμεσα και έστειλαν ξανά στο +11 το ματς (51-40), με καλάθι του Μπατίστα και τρίποντο του Διαμαντίδη που συμπλήρωσε και 1500 ασίστ στην καριέρα του.

Οι παίκτες της ομάδας της Ρόδου, δεν τα παράτησαν εύκολα και με τρίποντα ξαναμπήκαν στο ματς για το (59-54). Το «τριφύλλι», όμως δεν είχε όρεξη για περιπέτειες και γρήγορα άνοιξε εκ νέου την ψαλίδα και με τρίποντο του Διαμαντίδη έστειλε ξανά τη διαφορά στο +11 (65-54). Εν τέλει το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο (67-56).

ÌÁÍÙËÏÐÏÕËÏÓ ×ÁÑÁËÁÌÐÏÐÏÕËÏÓ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (BASKET LEAGUE 2014-2015)

Στο 4ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μέσα σε 2,5 λεπτά έγραψε το 74-56, με τον Κολοσσό να έχει άσχημες προσπάθειες στην επίθεση και τον Μαυροκεφαλίδη να βρίσκει σκορ σε αρκετές προσπάθειες.

Ο Ντούσκο Ιβάνοβιτς βλέποντας στα τελευταία λεπτά τα ματς να έχει κριθεί, έριξε στο παρκέ τους Κόνιαρη και Διαμαντάκο, με το νεαρό γκαρντ του «τριφυλλιού» να μπαίνει στη λίστα με τους σκόρερ, καθώς σημείωσε δύο βολές για το (80-59).

1205814

Η διαφορά μάλιστα στο τελευταίο τρίλεπτο του αγώνα, έφτασε ακόμα και +23 για το «τριφύλλι» (84-61). Με το τριφύλλι να φτάνει στο τελικό (90-65) μέσα σε χειροκροτήματα και να στρέφει τώρα την προσοχή του στο εντός έδρας ματς την προσεχή Παρασκευή με τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 42-35, 67-56, 90-65.

Παναθηναϊκός (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 7 (1), Σλότερ 15 (3), Μποχωρίδης 4, Γιάνκοβιτς 4, Φώτσης 3 (1), Νέλσον 3 (1), Μαυροκεφαλίδης 11, Διαμαντίδης 9 (2), Γκιστ 9, Μπατίστα 17, Κόνιαρης 6, Διαμαντάκος 2.

Κολοσσός  Ρόδου (Λυκογιάννης): Τολιόπουλος 2, Λαρεντζάκης 13 (1), Σιόλογγας, Γουότερς 15 (1), Μανωλόπουλος 2, Σμιθ 8, Στεφανίδης, Λίντεν 6 (1), Σκοτ 12 (3), Χάγκινς 7.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (BASKET LEAGUE 2014-2015)

ËÁÏÕÁË  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÊÏËÏÓÓÏÓ (BASKET LEAGUE 2014-2015)