Απλά και Παναθηναϊκά

Τα «φίνα κορίτσια» του Παναθηναϊκού παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στα σετ (0-1) «ξύπνησαν» γρήγορα και επικράτησαν των Μακεδόνων με 3-1 σετ.

Με την έναρξη του πρώτου σετ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Οι πράσινες δεν είχαν μπει και με τον καλύτερο τρόπο στην αναμέτρηση και αυτό είχε ως αποτέλεσμα σε ένα σημείο να περάσει μπροστά στο σκορ η φιλοξενούμενη ομάδα και να πάρει και το σετ 25-21, με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να απαντήσει.

ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÌÁÊÅÄÏÍÅÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Στο δεύτερο σετ τα κορίτσια του Παναθηναϊκού… ξύπνησαν όμως και έδειξαν πιο είναι το αφεντικό του αγώνα. Οι παίκτριες του Γιώργου Ρούση δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο και το σετ κατέληξε πιο εύκολα από ότι αναμενόταν στο «τριφύλλι» με 21-9.

Ίδια εικόνα για τις πράσινες στο τρίτο σετ που είχαν ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση τους (14-6, 18-11) και τους Μακεδόνες να μην μπορούν να αντιδράσουν. Το 25-14 έγινε μετά από το άουτ σερβίς της Σπανού με τον Παναθηναϊκό να περνάει μπροστά με 2-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός αφού τα είχε κάνει όλα σωστά μέχρι εκείνο το σημείο, είχε φτάσει πολύ κοντά στην νίκη και δεν μπορούσε να μην κατακτήσει και το τέταρτο σετ με 25-19 και να φτάσει σε μία πολύτιμη νίκη.

Τα σετ: 21-25, 25-9, 25-14, 25-19

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μεταξά 5 (1/4 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Χρήστου 1 (1/15 επ., 50% υπ. – 50% άριστες), Βίλκου 17 (17/33 επ., 2 μπλοκ), Τσίμα 16 (11/24 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ. – 26% άριστες), Παπαδοπούλου, Ρόγκα –λ (65% υπ. – 47% άριστες) / Καββαδία 8 (2/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 17 (17/31 επ., 45% υπ. – 27% άριστες), Πατσέκο 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ).

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 12 (11/29 επ., 1 μπλοκ, 32% υπ. – 21% άριστες), Νέβιλ 6 (5/22 επ., 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου, Δρακουλίδου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Γάτση 12 (10/27 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 38% άριστες), Σπανού 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Αναγνώστου –λ (44% υπ. – 25% άριστες) / Ζίγκα –λ (62% υπ. – 62% άριστες), Χαραβελούλη, Γιαννούλη 3 (1/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καραφουλλίδου 1 (1 μλοκ), Κόλλια 2 (2/5 επ.).