Είναι φίνα τα κορίτσια!

Σε άλλο ένα τελικό η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού, που νίκησε 64-52 τον Πρωτέα Βούλας στον κατάμεστο Τάφο του Ινδού και θα διεκδικήσει την επιστροφή στον θρόνο απέναντι στο Ελληνικό.

Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 64-52 και την πρόκριση απέναντι στον Πρωτέα Βούλας και προκρίθηκε στον τελικό της Α1 μπάσκετ γυναικών που θα αντιμετωπίσει το Ελληνικό. Καθοριστική η Μαρία Αυτζή με 14 πόντους, αλλά και η Όλιβερ με 16.

Δυνατό ξεκίνημα

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού μπήκαν αποφασισμένα  να εκμεταλλευτούν την έδρα του, να πάρουν τη νίκη και ταυτόχρονα την πρόκριση στον τελικό. Έτσι στα πρώτα 4 λεπτά της αναμέτρησης πήραν προβάδισμα με (9-0). Ο Πρωτεάς Βούλας με επιμέρους σκορ (3-9) μείωσαν στους 3 πόντους (12-9) 3 λεπτά πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια η Έιβερι με γκολ-φάουλ έδωσε προβάδισμα με 6 πόντους στις «πράσινες» κάνοντας το (17-11) ένα λεπτό πριν  το τέλος της περιόδου. Τελικά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με (19-14).

ÓËÏÕÊÁ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÑÙÔÅÁÓ ÂÏÕËÁÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Ισορρόπησε ο Πρωτέας

Στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου οι «πράσινες» ήταν άστοχες με αποτέλεσμα ο Πρωτέας  να μειώσει στον πόντο (21-20) και το παιχνίδι να δυσκολεύει για το «τριφύλλι». Στη συνέχεια και 5 λεπτά πριν το τέλος ο Πρωτέας πήρε προβάδισμα με ένα πόντο (21-22) όμως η Έιβερι με τρίποντο έδωσε και πάλι προβάδισμα στις «πράσινες» με (24-22). Ο Παναθηναϊκός παρά το γεγονός ότι δεν είχε και πολύ καλή απόδοση διατηρούσαν το προβάδισμα των 4 πόντων (28-24) 3 λεπτά πριν το ημίχρονο. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του δεκαλέπτου ο Πρωτέας με τρίποντο έκανε το (30-29) και η Καλέντζου με ½ βολές σε νεκρό χρόνο έστειλε τις «πράσινες» με +2 πόντους στα αποδυτήρια (31-29).

ÓÐÕÑÉÄÏÐÏÕËÏÕ ÊÁËÅÍÔÆÏÕ  ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÑÙÔÅÁÓ ÂÏÕËÁÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Άρχισε να «καθαρίζει» το ματς

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Πρωτέας με καλάθι της Σωτηρίου έκανε το (31-31) και έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στην επόμενη επίθεση η Καλέντζου με τρίποντο έκανε το (34-31) και έδωσε αέρα τριών πόντων στις «πράσινες». Ο Πρωτέας με σερί 6-0 έκανε το (34-37) και πέρασε για δεύτερη φορά στον αγώνα μπροστά στο σκορ. Η απάντηση από τον Παναθηναϊκού ήταν άμεση και με σερί 5-0 πέρασε μπροστά με (39-37) 5 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και το παιχνίδι ένα πραγματικό ντέρμπι. Τρία λεπτά πριν το τέλος η Καλέντζου με καλάθι έκανε το (45-40) και έδωσε αέρα 5 πόντων στον Παναθηναϊκό. Καταλυτική η Αυτζή στο τρίτο δεκάλεπτο που έκανε το (49-42) και έφτασε  τους 12 πόντους. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό νε έχει πάρει προβάδισμα 10 πόντων (52-42).

Με σοβαρότητα και …Όλιβερ

Οι «πράσινες» είχαν πάρει φόρα και δεν τους σταμάταγε τίποτα. Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Όλιβερ με καλάθι έξανε το (54-42). Η Όλιβερ έφτασε τους 16 πόντους και έδωσε προβάδισμα 13 πόντων (60-47) στις «πράσινες» 4 λεπτά πριν το τέλος. Τελικά τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν την στο τελικό νικώντας με (64-52) τον Πρωτέα Βούλας.

ÏËÉÂÅÑ ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ - ÐÑÙÔÅÁÓ ÂÏÕËÁÓ (ÃÕÍÁÉÊÅÓ)

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 31-29,52-42,64-52

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Καλέντζου 8 (1), Δανούση, Αυτζή 14 (2), Κόνιαλη 2, Όλιβερ 16 (10 ριμπ.), Σλούκα 2, Έιβερι 8 (1), Γλυνιαδάκη 3, Κυριακοπούλου 11 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Κτιστάκης): Λύμουρα 19 (3), Μπαρμπερίδου, Κολλάτου 3 (1), Σπυριδοπούλου 3, Σωτηρίου 5 (2/16 σουτ), Νικολοπούλου, Μαντά, Φασούλα 8, Μπράβαρντ 14 (1 τρίπ., 10 ριμπ.).