Έκαναν το πρώτο βήμα

Τα κορίτσια του Παναθηναϊκού πήραν τη νίκη απέναντι στον Πανναξιακό με 3-1 σετ στην Κυψέλη και απέχουν πλέον μόλις μία νίκη από τον τελικό του πρωταθλήματος. Επιβλητική εμφάνιση από την Βίλκου.

Ο Παναθηναϊκός δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το πρώτο βήμα στην ημιτελική σειρά του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών επικρατώντας με 3-1 του Πανναξιακού στο κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης.

Καλά διαβασμένος ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε στον πρώτο ημιτελικό και δεν δυσκολεύτηκε για το 1-0 στις νίκες της σειράς με τον Πανναξιακό που έμοιαζε πιο κουρασμένος και νωθρός αγωνιστικά. Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων στη Νάξο την Τετάρτη του Πάσχα (15/4).

Δια… περιπάτου

Οι «πράσινες» μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και έκαναν γρήγορα το 3-0 με την Πατσέκο. Στη συνέχεια ο Πανναξιακός συνήλθε και  πέρασε μπροστά στο σκορ με 4-6. Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχόμενες και το σετ πολύ αμφίρροπο. Το «τριφύλλι» με ένα δυνατό σερί πήρε προβάδισμα με 1ο-7 και πήρε την ψυχολογία με το μέρος του. Σοβαρό πρόβλημα ο Πανναξιακός στην υποδοχή με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να προηγηθεί με 12-7.Το «τριφύλλι» συνέχισε να είναι το αφεντικό στο σετ καθώς είχε πάρει μεγάλο προβάδισμα (17-9).Τα μόλις τρία λάθη του Παναθηναϊκό και οι 7 άσσοι δικαιολογούσαν το εύκολο 25-13 του πρώτου σετ.

Με κάτω τα χέρια

Ο Πανναξιακός μπήκε δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 1-4. Οι «πράσινες» παρά τα αρκετά λάθη ισοφάρισαν σε 6-6 και μπήκαν ξανά για τα καλά στο σετ. Τα κορίτσια του Γιώργου Ρούση δεν σταμάτησαν εκεί και πήραν προβάδισμα με 9-6.Πολυ καλό ρυθμό είχαν αποκτήσει οι «πράσινες» με  αποτέλεσμα να έχουν στα μισά του σετ προβάδισμα τριών πόντων (12-9). Τα κορίτσια του Πανναξιακού αντέδρασαν όμως και πήραν προβάδισμα με 12-13.Οι «πράσινες» ξαφνικά βρέθηκαν εκτός παιχνιδιού με αποτέλεσμα να μείνουν πίσω με 12-17.Τελικά ο Παναθηναϊκός έχασε με ευκολία το σετ με 16-25.

Και πάλι δυνατές

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά και έτσι υπήρχαν πολλές εναλλαγές στο σκορ. Οι «πράσινες» με σερί 5-0 έκαναν το 8-4.Η κυριαρχία του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 11-4 και τα κορίτσια του Ρούση να χουν πάρει φόρα και μην σταματάνε. Το επιμέρους σκορ του Παναθηναϊκού είχε φτάσει στο 13-1 και το σκορ ήταν 16-5 υπέρ των «πράσινων». Η διαφορά μεγάλωνε και ο Παναθηναϊκός έφτανε όλο και πιο κοντά στην κατάκτηση του σετ. Τελικά το «τριφύλλι» πήρε το σετ  25-11.

Της τελείωσαν σχετικά εύκολα

Οι «πράσινες» συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν και έφτασαν να έχουν προβάδισμα με 8-2!Η Βίλκου οδηγούσε με το σερβίς της τον Παναθηναϊκό και το σκορ είχε φτάσει στο 10-3. ‘Όπως φάνηκε όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει οριστικά καθώς τα κορίτσια του Πανναξιακού μείωσαν σε 11-7. Εκεί όμως μίλησε και πάλι η Βίλκου που είχε φτάσει ΄τους 15 πόντους και το σκορ ήταν 14-7 για τα «φίνα κορίτσια».Το ματς όπως δεν φαινόταν να τελειώνει με τον Πανναξιακό να μειώνει σε 19-16 και να δυσκολεύει λίγο τον Παναθηναϊκό. Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 25-21 και τη νίκη.

Τα σετ: 25-13, 16-25, 25-11, 25-21

Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 5 (2/7 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Καββαδία 12 (6/12 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Μερτέκη 10 (9/25 επ., 1 μπλοκ, 39% υπ. – 12% άριστες), Βίλκου 16 (6/22 επ., 8 άσοι, 2 μπλοκ), Τσίμα 16 (12/36 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 40% υπ. – 30% άριστες), Πατσέκο 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Ρόγκα –λ (89% υπ. – 56% άριστες) /Χρήστου, Παπαδοπούλου.

Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 6(3/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Διώτη 13 (11/31 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 22% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (1/1 ε., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 6 (4/30 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 38% υπ. – 15% άριστες), Εμμανουηλίδου 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Τσβετάνοβα 14 (13/31 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (48% υπ. – 26% άριστες) / Κιουτσιούκη, Πασσιά, Πολίτη.