Το μέλλον είναι εδώ!

Ο Παναθηναϊκός έκανε την υπέρβαση στη σειρά με τον ΠΑΟΚ , βρέθηκε κοντά στην πρόκριση αλλά αυτή χάθηκε στην Κυψέλη. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν με 3-0 σετ στην έδρα του ΠΑΟΚ(3-2 στην σειρά του ημιτελικού) αλλά το μέλλον τους ανήκει.

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε εύκολα από τον ΠΑΟΚ με 3-0 σετ και δεν θα βρεθεί στους τελικούς της Α1. Αξιοσημείωτο το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός δεν έκανε ούτε ένα μπλοκ  απέναντι στον ΠΑΟΚ. Βέβαια όλοι ξέρουν ότι η πρόκριση χάθηκε πριν από λίγες μέρες στην Κυψέλη με το μπρέικ που έκανε ο «δικέφαλος». Το σημαντικό είναι όμως ότι το μέλλον ανήκει στον Παναθηναϊκό και το μόνο που χρειάζεται είναι να συνεχίσει την καλή δουλειά και του χρόνου θα είναι ακόμα καλύτερος.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-0 απέναντι στους «πράσινους». Το «τριφύλλι» φαινόταν εκτός παιχνιδιού με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα με 9-1! Οι «πράσινοι» με σερί 3-0 μείωσαν σε 12-7 και έδειχναν έτοιμοι να μπουν ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Παρόλα αυτά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-9 και το σετ φαινόταν να απομακρύνεται για τους «πράσινους». Τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 25-16.

ÐÑÙÔÏØÁËÔÇÓ  ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Στην αρχή του δεύτερου σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 0-3 επί του ΠΑΟΚ.  Ο «δικέφαλος» αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε γρήγορα σε 3-3. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και οι εναλλαγές ήταν συνεχόμενες. Στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ με 8-5. Στη συνέχεια όμως οι «πράσινοι» έπεσαν και πάλι και οι γηπεδούχοι πήραν νέες μεγάλες διαφορές με 18-10 και με 21-14 λίγο αργότερα. Τελικά ο Παναθηναϊκός έχασε και το δεύτερο σετ με 25-16.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός το πάλεψε στην αρχή. Παρά το αρχικό προβάδισμα του ΠΑΟΚ, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 8-8. Αρνητικό στατιστικό για τον Παναθηναϊκό το 12-0 στα μπλοκ, που δείχνει και την εικόνα της σημερινής αναμέτρησης. Το «Τριφύλλι» ξαναμπήκε στο σετ μειώνοντας σε 15-13. Ο Πρωτοψάλτης κέρδισε το μπλοκ άουτ και ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 16-15.

ÐÁÏÊ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÐËÅÉ ÏÖ VOLLEYLEAGUE 2014-2015)

Παρόλα αυτά ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε προβάδισμα και σταδιακά αύξησε την διαφορά, φτάνοντας στο 22-16 και «κλειδώνοντας» ουσιαστικά και το παιχνίδι. Τελικά ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 25-19 και 3-0 σετ. Έτσι το όνειρο της πρόκρισης χάθηκε, με το σημαντικό σημείο να είναι το προηγούμενο ματς στην Κυψέλη, όπου ο ΠΑΟΚ έκανε το μπρέικ.

Τα σετ: 25-16,25-16,25-19

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 18 (12/18 επμ 1 άσσος, 5 μπλοκ, 17% υπ – 17% άριστες), Παντακίδης 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Κουρνάτας 1 (μπλοκ), Γκόμεζ 17 (15/24 επ, 2 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 4 (1/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 35% υπ -24% άριστες) / Γκαράς (λ, 43% υπ -7% άριστες), Ντίνας, Καρασαββίδης, Αναστασιάδης

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Κουκ 11 (8/25 επ, 3 άσσοι, 79% υπ -36% άριστες), Πρωτοψάλτης 6 (6/11 επ, 63% υπ -46% άριστες), Χόι 2 (1/7 επ, 1 άσσος), Πανταλέων 3 (3/7 επ), Μπέλος 2 (1/12 επ, 1 άσσος) / Πολυχρονιάδης (λ, 68% υπ -37% άριστες), Ψαρρής 1 (άσσος), Παπαδόπουλος 5 (5/16 επ)